Rodiče živí své děti anebo naopak?

Rodiče živí děti:

Každý rodič je povinen starat se o své dítě. Ať už to spočívá v tom, že svému dítěti musí zajistit jistý finanční obnos nejen na školní potřeby, jízdu autobusem, ale také i na jeho koníčky, aby dále mohlo rozvíjet svůj talent. A to není jediné, dále dítě musí něco jíst, pít potřebuje oblečení a spousty jiných věcí.

Proč musí živit rodič své dítě?

Protože jak už jsem upozornila, dítě potřebuje mnoho věcí. Ale je to dítě, takže je nevzdělané natolik, aby mohlo pracovat, či není dost velké na to, aby mohlo vykonávat jistou práci. A navíc, kdyby takové malé dítě pracovalo, tak by to bylo i proti našim zákonům. A kde má dítě vzít peníze na věci, které potřebuje, když nemůže vydělávat? Jedině u rodičů, kteří si dítě pořídí a uvědomují, že jim přibude nejen plno závazků a povinností, ale více finančních investic.

Dítě začíná chodit na brigády, rodič má pocit, že ho finančně podpořil dost

Autor obrázku: Alessandro Valli

Mnoho z rodičů nemá tolik peněz, aby dítěti koupili každý nešvar, po kterém pohlédne. A proto to dítěti nekoupí, a když dítě dospěje patnácti let, tak si hledá brigádu, aby si mohl přilepšit. Jenomže se najdou i takoví rodiče, co jeho snahu neocení anebo jí využijí. Řeknou, že si vydělalo peníze, tak ať rodiči přispěje na oblečení, které mu kupuje. Anebo dokonce řeknou, že celou dobu ho živili, tak od něho také něco čekají.

Moje kamarádka měla se svou maminkou vždy velmi kladný vztah. Povídaly si spolu, jako by byly nejlepší kamarádky, vzájemně se podporovaly. Ale jednou nastala situace, kdy její maminka přišla o práci a dostala se do tíživé finanční situace.

Kamarádka byla ještě studentkou, ale o víkendech si aspoň trochu přivydělávala, tak nějaké peníze měla. A tak jí její maminka poprosila, aby jí na chvilku, než si najde nové místo, něco málo půjčila z toho, co si našetřila. Moje kamarádka chtěla mamince pomoct, tak jí dala vše, co mohla.

Později si mamka našla práci, ale nějak se neměla k tomu, aby svému dítěti vrátila peníze, které měla půjčené a raději je investovala do cigaret. Kamarádka ji nechtěla nijak upozorňovat, je to její mamka a přece by si to nenechala. Jenomže už to byla dlouhá doba, navíc nastal předvánoční čas a matka si mezitím půjčila další peníze a kamarádka neměla za co koupit vánoční dárky. Šla za mamkou, že si s ní popovídá, jak to udělají, jenomže mamka k ní byla sprostá, řekla jí, že teď nic nemá a že dárky koupí po Vánocích, že stejně budou slevy.

No, kamarádka se naštvala. Několikrát se pořádně pohádaly, až se to nakonec vyhrotilo tak, že se kamarádky odstěhovala, ale své peníze dodneška neviděla.

Samozřejmě, že každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Ale také se může kterýkoliv dostat do potíží a stáhnout i své dítě. A v takové situaci by si rodiče měli uvědomit, že dítě není schopno uživit ani samo sebe, natož tak nějak finančně pomoct rodičům.

Hodnota peněz

Hodnota peněz

Jedním z hlavních úkolů většiny rodičů při výchově Vašich dětí, by mělo být, aby dokázaly rozpoznat skutečnou hodnotu peněz. Mnoho dětí totiž kapesné od rodičů rozhází za různé nepotřebné hlouposti či sladkosti a nedokáží s přiděleným kapesným efektivně naložit.

Najdou se však i výjimky, kdy si dítě své kapesné poctivě ukládá do kasičky, hrnečku nebo na rodiči zřízené dětské bankovní konto. Díky tomu si dokáže našetřit i větší částky peněz na věci, které by mu jinak třeba rodiče nemohli pořídit.

Co se týče zřízení dětského bankovního konta, pak se jedná právě o jakousi formu učení děti zacházet s penězi. Rodiče mohou v bance nastavit určitý limit, který děti nesmí svými výběry překročit, nebo se naučí zacházet s kreditní kartou, pokud je dítě dostatečně staré, aby mu ji banka vydala. Navíc rodiče mohou kontrolovat přes internet či výpisy, za co a kolik dítě utratilo uložené peníze.

Autor obrázku: Martin Pettitt

Ale i klasické kasičky či hrnečky jsou velmi praktické. Stačí pokud si našetří určitou částku, za kterou si mohou koupit nějakou tu dobrůtku či něco, co si již velmi dlouho přejí.

Díky tomuto spoření si dokáží děti více vážit hodnoty peněz. Ale nezapomeňte, milý rodičové, že je k tomuto kroku musíte již odmala vést Vy samotní. Pokud uvidí, že mají vzor ve Vás, budou se Vás snažit napodobit a svým způsobem se to snadněji naučí.

Nepodceňujte toto odvětví výchovy! Každá ušetřená korunka se může hodit na horší časy, stejně jako v okamžicích, kdy nutně potřebujete finance, a když pak není do čeho sáhnout, hned je tady pohroma. Až budou Vaši potomci starší, ne – li dospělí, dozajista Vaše úsilí v tomto ohledu ocení.