Když dítě nemá zájem o letní brigádu

Prázdniny se rychlými kroky blíží. A kdysi bylo zvykem, že si každé dítě, které mohlo, hledalo nějakou práci na léto. Avšak poslední dobou se to mění, děti jsou pohodlnější a často si vybírají odpočinek doma, než aby chodili do práce.

Autor obrázku: Jason Ippolito
Autor obrázku: Jason Ippolito

Děti nechtějí pracovat? Je to chyba i rodičů!

Jednak protože jsou děti opravdu lenivé a také proto, že často děti tráví svůj volný čas u počítače a tak je pro ně těžké na chvíli se od tohoto přístroje oddálit a chodit do práce. Pravdou je, že část viny musíme hodit i na rodiče, kteří svým dětem dopřejí všechno, aniž by se musely o něco snažit. Jen málokterý rodič řekne svému dítěti „když to chceš, tak si na to vydělej nebo našetři.“ A rodiče by měli své děti hnát na letní brigády, aby si děti uvědomily, co práce obnáší a také, aby si zvykly na zodpovědnost a nároky, které jsou v práci na člověka kladeny. Nic není zadarmo, což si mnohé neuvědomují.

Když dítě nechce do práce, co mohu udělat?

Jsou rodiče, kteří se snaží své dítě dohnat na letní brigádu za každou cenu. A často svým ratolestem hledají práci sami. Na jednu stranu je dobře, že se rodič snaží o to, aby z jeho dítěte něco bylo, ale na druhou stranu, pokud to dítě bude do práce nutit, tak to bude ještě horší. Protože dítě práce nemusí bavit, nebude se dostatečně snažit, někdy se může dokonce stát, že ani nepřijde a podobně, a pak ostuda padá na hlavu rodiče, který to myslel dobře. Proto je lepší vymyslet nějakou motivaci, aby dítě samo chtělo nastoupit na letní brigádu. Třeba i to, že si může koupit motorku či jinou vytouženou věc, když si na ní sám vydělá anebo vydělá aspoň polovinu a podobně. Někteří rodiče to také vymýšlejí tak, že dítěti nabídnou letní dovolenou, ale s tím, že na ní musí dítě samo přispět.

A co takhle zahraničí?

Některé děti chtějí jet na prázdniny do zahraničí, protože zde vidí obrovskou možnost pro rozvíjení cizích jazyků, což je rozhodně jen dobře. Ale pokud dítě chce jet, tak by veškeré záležitosti neměl nechat na rodičích, ale měl by si to zajistit sám. Pravdou je, že rodič chce vždy dítěti pomoct, navíc když jede tak daleko, aby se nespálilo a bylo pořád v bezpečí. Ale pokud chce jet takovou dálku, tak ať si v dané zemi najde letní brigádu, aby si samo pokrylo aspoň nějaké náklady, protože jet do zahraničí a nechat se živit rodiči je nepřiměřený luxus, který může dítě změnit v něco, co žádný rodič nechce.

Letní brigádu byste měli dětem doporučit nejen, protože si zde vydělají peníze, ale také proto, aby si uvědomili, co má jakou váhu a také získali jistou zodpovědnost sám za sebe.

Rodiče živí své děti anebo naopak?

Rodiče živí děti:

Každý rodič je povinen starat se o své dítě. Ať už to spočívá v tom, že svému dítěti musí zajistit jistý finanční obnos nejen na školní potřeby, jízdu autobusem, ale také i na jeho koníčky, aby dále mohlo rozvíjet svůj talent. A to není jediné, dále dítě musí něco jíst, pít potřebuje oblečení a spousty jiných věcí.

Proč musí živit rodič své dítě?

Protože jak už jsem upozornila, dítě potřebuje mnoho věcí. Ale je to dítě, takže je nevzdělané natolik, aby mohlo pracovat, či není dost velké na to, aby mohlo vykonávat jistou práci. A navíc, kdyby takové malé dítě pracovalo, tak by to bylo i proti našim zákonům. A kde má dítě vzít peníze na věci, které potřebuje, když nemůže vydělávat? Jedině u rodičů, kteří si dítě pořídí a uvědomují, že jim přibude nejen plno závazků a povinností, ale více finančních investic.

Dítě začíná chodit na brigády, rodič má pocit, že ho finančně podpořil dost

Autor obrázku: Alessandro Valli

Mnoho z rodičů nemá tolik peněz, aby dítěti koupili každý nešvar, po kterém pohlédne. A proto to dítěti nekoupí, a když dítě dospěje patnácti let, tak si hledá brigádu, aby si mohl přilepšit. Jenomže se najdou i takoví rodiče, co jeho snahu neocení anebo jí využijí. Řeknou, že si vydělalo peníze, tak ať rodiči přispěje na oblečení, které mu kupuje. Anebo dokonce řeknou, že celou dobu ho živili, tak od něho také něco čekají.

Moje kamarádka měla se svou maminkou vždy velmi kladný vztah. Povídaly si spolu, jako by byly nejlepší kamarádky, vzájemně se podporovaly. Ale jednou nastala situace, kdy její maminka přišla o práci a dostala se do tíživé finanční situace.

Kamarádka byla ještě studentkou, ale o víkendech si aspoň trochu přivydělávala, tak nějaké peníze měla. A tak jí její maminka poprosila, aby jí na chvilku, než si najde nové místo, něco málo půjčila z toho, co si našetřila. Moje kamarádka chtěla mamince pomoct, tak jí dala vše, co mohla.

Později si mamka našla práci, ale nějak se neměla k tomu, aby svému dítěti vrátila peníze, které měla půjčené a raději je investovala do cigaret. Kamarádka ji nechtěla nijak upozorňovat, je to její mamka a přece by si to nenechala. Jenomže už to byla dlouhá doba, navíc nastal předvánoční čas a matka si mezitím půjčila další peníze a kamarádka neměla za co koupit vánoční dárky. Šla za mamkou, že si s ní popovídá, jak to udělají, jenomže mamka k ní byla sprostá, řekla jí, že teď nic nemá a že dárky koupí po Vánocích, že stejně budou slevy.

No, kamarádka se naštvala. Několikrát se pořádně pohádaly, až se to nakonec vyhrotilo tak, že se kamarádky odstěhovala, ale své peníze dodneška neviděla.

Samozřejmě, že každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Ale také se může kterýkoliv dostat do potíží a stáhnout i své dítě. A v takové situaci by si rodiče měli uvědomit, že dítě není schopno uživit ani samo sebe, natož tak nějak finančně pomoct rodičům.

Brigáda vs. děti

Brigáda vs. děti

Jste na mateřské dovolené a našla jste si, milá maminko, při péči o potomka, i brigádu?

Jsou různé druhy brigád a přivýdělků, které se při péči o malá dítka, dají zvládat. Jedná se o různé domácí práce, nebo např. roznos letáků a novin ve Vašem okolí. Nejenže si nějakou tu korunu do rodinného rozpočtu přivyděláte, ale navíc můžete s sebou brát i Vaše děti. Nejste odkázáni na žádné směny, přílišný dohled, ani na shánění „chůvy“ na hlídání.

Domácí práce mají zase tu výhodu, že zatímco Vaše dítka spí, Vy v poklidu stíháte tento druh přivýdělku.

Autor obrázku: CPW View

I rodiče by měly své potomky vést k určité zodpovědnosti a k tomu, aby až dosáhnou vhodného věku, samy hledaly nějakou brigádu.

Ani NE tak proto, aby přispívali do rodinného rozpočtu, ale aby si dokázali vážit práce i finanční odměny, kterou za to obdrží. Naučí se hospodařit s penězi a vědomí toho, že si sami vydělali peníze na věci, na něž byste normálně vy, rodiče, neměli, jim dostatečně dokáže pozvednout dětské sebevědomí.

Ne nadarmo platí přísloví: „Bez práce nejsou koláče!“ „Sladká“ odměna za vykonanou práci je pro ně dostačující motivací, aby v tom pokračovali i mimo období prázdnin, ale i o volných víkendech. Přes týden to sice mnoho lidí neschvaluje, protože děti také potřebují čas a prostor na učení do školy a trochu toho volného času na odpočinek.

Velká část zaměstnavatelů těmto mladým brigádníkům vychází vstříc v případě, že se jedná o dobré pracanty, na něž je spolehnutí. Nikdy ale děti nenuťte do brigád, které by mohly uškodit jejich zdraví.

Je mnoho pracovních nabídek pro „dětské“ brigádníky. Stačí si pouze vybrat a prokázat Vaši pevnou vůli, pracovitost, poctivost a svědomitost. Odměna je jen jakousi sladkou tečkou v době dnešní drahoty.