Placenta ve znamení poporodní svačinky

Placenta ve znamení poporodní svačinky

Autor obrázku: Saludand

Jde pouze o novodobý trend nebo má placenta opravdu mystické účinky? V Americe je to oblíbený trend, který podstupují celebrity. Pro některé to může být zázrak, pro jiné hraničení s kanibalismem. Kde se tady vůbec placentophagie, jak se tedy nazývá pojídání placenty, vůbec vzalo?

Historie

Už staří Egypťané věřili, že placenta je dvojčetem narozeného dítěte, proto ji pohřbívali s plnohodnotným obřadem. Do hrobu také zakopávali náčiní, které mělo symbolizovat povolání, jež by dítě v budoucnu vykonávalo. Číňané už od roku 1500 věří, že má placenta blahodárné účinky na matku dítěte a pojídají ji na mnoho způsobů. Proto v Číně funguje černý trh s placentami. Jaká je pravda?

Účinky

To bohužel nikdo neví. Žádné podrobné výzkumy, jak placenta člověku prospívá, ale nejsou. Placenta prý obsahuje mnoho vitamínů, kmenové buňky a růstové faktory, látky, které doplňují železo, zvyšují produkci mléka, nebo také zabraňují poporodním depresím. Obsahuje hormon, který je zodpovědný za snížení stresu a maminky se díky němu cítí šťastně. Jde ale pouze o vsugerované pocity?

Recepty

Jak se ale vůbec jí? Někteří si z ní udělají koktejl, lékaři ale nedoporučují konzumovat placentu neuvařenou, přece jenom jde o lidskou tkáň, která by mohla být zdrojem infekce. Internet je plný i dalších receptů, například lasagne, pizza či placentová polévka. Tvrdí, že nemá žádnou chuť ani zápach. Jiní si jí nechají usušit a udělat z ní tobolky, to už je ale práce specialistů. Produkt se dostane k mamince většinou 2 dny po porodu. Tak, či onak, vždy musí být zpracována čerstvá, nejlépe do 24 hodin a uchovaná v chladu.

Placentový koktejl

Placentový koktejl si můžete vyrobit dle libosti. Důležité je mít 3-4 kousků čerstvé placenty (zbytek můžete použít například do kapslí), 2 ½ šálku jahod, ½ šálku jahodové šťávy, jednu broskev vypeckovanou, 1 šálek bílého jogurtu do 2% tuku, nebo 1 šálek jahodového jogurtu do 2% tuku (pokud nemáte k dispozici jahodou šťávu), nakonec přidáme šálek ledu. Vše rozmixujeme a vypijeme.

Jak to funguje u nás

V českých porodnicích vám ji asi těžko vydají, jelikož patří do biologického odpadu.

Zvířata vs. lidi

Někteří to hájí tím, že u savců je to běžným zvykem. Zde má však pojídání placenty jiný smysl, a to ochranářský. Chtějí tím ochránit mláďata před predátory. Dalším důvodem je, že se dlouho nevydají na lov, tak je to pro ně jediným možným nejrychlejším zdrojem energie.

Měli bychom si uvědomit, že placenta je vlastně lidské maso, je součástí naší dělohy, a když se nad tím zamyslíme, je to i kousek našeho dítěte. Teď už je jen na vás, jak si to přeberete. Pokud přemýšlíte nad tím, zda to udělat, určitě se nejdříve poraďte s odborníkem a k porodu si přizvěte porodní bábu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *