Emoční vývoj dítěte

By: Marcus Hansson

To, jak se vyvíjí vaše dítě, je dané mnoha faktory. Jednak tím, jak moc jste vytížení, kolik na své dítě máte času, jestli je dítě z rodiny, která je celá nebo se rozpadla, a také je velmi důležité to, zda je rodina zaopatřená či nikoliv.

Emoční vývoj probíhá do desátého věku dítěte a tato doba je skutečně nejdůležitější pro vše. To, co se do této chvíle dítě naučí, si s sebou ponese již celý život.

Čím je dítě starší, tím lépe reaguje na své okolí. Emoce provázejí každého z nás. Reagujeme podle toho, jakou zrovna máme náladu. Jsme smutní, veselí, nadšení, unavení… Stejně tak to je pak i s dětmi. Než dítě dovrší hranici jednoho roku jeho života, tak zná pouze 4 druhy emocí. Radost, zlost, překvapení a strach. Do věku, než jde dítě do školy se pak emoce rozvíjejí.

Nejvíce dochází k rozvoji ve školním věku, proto je také pro dítě vhodné, když se učí a poznává nové věci. Děti bychom měli vést k tomu, aby byly připravené na všechny situace v jejich životě. Neměly by být tiché, ale měly by své emoce umět otevřít. Důležité je, aby jim nikdo nebránil vyjádřit svůj názor a to právě proto, že pokud toto budou umět, bude pro ně život o dost jednodušší, než když budou uzavření. Důležité je, aby se dítě naučilo prosadit se tam, kde je potřeba. Podporujte vaše dítě v tom, že své pocity bude umět ventilovat a rozhodně mu za to nenadávejte.

Samozřejmě není vhodné, aby upozorňovalo ostatní například na jejich nedostatky či podobné věci, ale určitě by se mělo umět vyjádřit a říct to, co ho trápí, jak situaci vidí, co by rádo. Není vhodné, aby bylo introvertem, ale naopak je třeba vědět, co cítí, co ho trápí a co je potřeba.

Hodně si s dětmi povídejte a říkejte jim, že je dobře, když vyjádří nesouhlas, nebo když sdělí nahlas to, co se jim nelíbí. Emoce dětí jsou pro nás důležité a pro ně samozřejmě také. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *