Žehlička pro Tomáška, mašinka pro Aničku… můžeme dětem kupovat “opačné“ hračky?

Autor obrázku: Bradley Gordon

Dokud jsou naše děti maličké a neumí nám říct, co se jim líbí a co by rády měly, kupujeme jim hračky, které “jim patří“. Holčičkám panenky v převážně růžových tónech, ale i trička se srdíčky, kytičkami, sukýnky s koťátky a mašličkami.

Chlapečci nejinak dostanou to, co jim patří. Takže autíčka, volant, kladivo, oblečení s dinosaury, vláčky, kalhoty jako pravý skejťák a nechybí ani klobouček či čepička s lebkami.

Co si však počít, když nám naše ratolest jednoho dne oznámí, že by chtěla něco, co jí podle pohlaví “nepatří“?

Nepochopení starší generace

Mladé maminky většinou neřeší, proč by synovi nekoupily kávovar, žehličku, nebo jiný domácí spotřebič, když si ho jejich synek přeje. Tatínkové už bývají střídmější, ale se spotřebiči se docela rychle srovnají. Horší je to u obou rodičů, pokud chlapeček vysloví přání, že by chtěl panenku, nebo kočárek.

Už vůbec to neberou praprarodiče. “No co bys s tím dělal?“, spráskne ruce ve výšce ramen pradědeček, když mu pravnuk ještě trochu žvatlavou hantýrkou oznamuje, že by si přál kočárek. Pradědeček pohoršen vraští čelo a kroutí hlavou…

Proč ale máme předsudky, proč by děti neměly mít hračky, nebo nářadí, pomůcky, které jinak mívají většinou holky/kluci?

Holčička s kolečky

Často se také nestane, že potkáte tříletou holčičku, jak si směle vykračuje na procházku s kolečky. Veze si v nich plyšového pejska a jde se s ním pohrát na hřiště. Tatínek se ale pyšní, je hrdý, jak má všestrannou dcerušku a jak se potatila.

Zahoďte předsudky

Autor obrázku: Honza Soukup

Je úplně jedno, jestli máte holčičku, nebo chlapečka. Je přece dobré, že má zájem hrát se i s hračkami opačného pohlaví. Pokud mu/jí to vydrží až do dospělosti, partner bude náležitě rád, jak výborného člověka potkal, který mu pomůže s jeho prací a umí i tu svou.

Ve školce se stejně děti hrají se vším. Kluci vozí panenky, pomáhají je holkám koupat, česat, všichni společně vaří, uklízí, žehlí, holky se hrají s vláčky, oblékají si karnevalové kostýmy všech zvířátek i povolání navzájem a nikdo neřeší, jestli mají to „správné“.

To, s jakou hračkou se dítě hraje, nic neznamená. Nic se sexualitou, jak mnoho rodičů, prarodičů a praprarodičů dumá. Možná předurčuje kluka k pečovatelství, když se rád stará o panenku, nebo holčičku k zálibě o biologii, když kuchá na zahradě šneka.

Všestrannost našich dětí je v podstatě pro ně samotné přínosem. Čím víc si toho dítě vyzkouší, tím víc ví a tím větší škálu poznatků získá.

Děti vs. auto

Děti vs. auto

Autor obrázku: eyeliam

Miluje Vaše dítě jízdu autem? Pak rozhodně nejste jediná rodina, jejíž děti mají v oblibě tuto kratochvíli. Dokonce bylo zjištěno, že některé děti přímo potřebují jízdu v autě, aby například usnuly nebo se zklidnily. Pokud někdo takové dítko doma má, pak mu rozhodněte není co závidět. Dovedete si jistě živě představit, jak se takový rodič musí cítit, když musí během dne, nebo dokonce večer naložit dítě do auta a jezdit s ním po okolí, aby vůbec usnulo.

Nejenže to daného rodiče stojí peníze, protože musí neustále dotankovávat pohonné hmoty do vozidla, ale i veškeré věci okolo, jako oblékání a obouvání dítěte, není vůbec nic příjemného. Když dítko konečně usne, okamžitě s ním musí jet domů, spící přenést do postele a opatrně odstrojit. Poté je pak již mohou uložit do dětské postýlky a oddechnout si úlevou, že konečně spí. Tyto úkony jsou však zbytečné, a někdy velmi komplikující. A to pro kohokoliv, kdo je k tomuto řešení uspávání potomka nucen přistoupit.

Některé nastávající maminky, které v těhotenství jezdí velmi často autem, pak pozorují, že zvuk motoru jejich vozidla, zklidňuje či naopak „prudí“ jejich potomka, kterého nosí pod srdcem. Miminka v bříšku mnohdy dokáží být velmi živé a maminky pak mají pocit, že z něj bude fotbalista nebo dokonce karatista, protože bříško pod náporem ataků miminka vypadá, jako by tam někdo skákal na trampolíně.

A právě jízda autem a zvuk motoru, může miminko uspat či dokonce zklidnit natolik, že maminka má alespoň chvilku úlevy od neustálých kopanců. V opačném případě dokáže miminko za jízdy začít svou maminku tak šíleně „prudit“, jako by dávalo najevo, že konečně přestalo spinkat a má se čile k světu.

Autor obrázku: THX0477

Větší dětičky, se pak s oblibou dožadují jízdy autem při každé možné příležitosti a je jim úplně jedno, zda se jedná o přesun do nedaleké vesničky do obchodu, nebo na delší trasu za kamarády. Pro ně je nejdůležitější, že se mohou svézt autem a popřípadě Vás poctít pěveckým výkonem po celou dobu přesunu vozidlem.

Pokud máte tu smůlu, že jste oněmi jedinci, kteří musí jezdit s potomkem po okolí, jen aby usnulo, pak se snažte vytrvat a pokoušejte se Vašeho potomka naučit na nějaký přijatelnější způsob usínání. Váš rodinný rozpočet by asi dlouho nezvládl takovouto finanční zátěž spojenou s nákupem pohonných hmot. Slibujte dítěti nějakou sladkou odměnu za to, že si půjde chvilku zdřímnout do postýlky.

Starší děti se dokonce mohou začít dožadovat o podrobnější informace ohledně technických věcí a velmi rády budou asistovat u oprav aut či jiných vozidel. A v dnešní době vůbec nezáleží na tom, zda se bude chtít v autech „vrtat“ dívka nebo chlapec.  Hlavně že se budou věnovat něčemu, co je zajímá a baví.

A Vy, milé dětičky, raději nerozptylujte Vaše rodiče, když řídí! Mohlo by dojít k nehodě, nebo Vám budou vyhrožovat, že zastaví a Vy půjdete pěšky, jen aby nemusely poslouchat další hodinu Vaše vztekání, nebo pěvecké výkony! Zcela jistě je bude brzy bolet hlava!