Zahradní železnice

Asi jen málo lidí si nechá na zahradě postavit železnici, ale přece jen existují lidé, kteří již v mládí propadli lásce k železnicím a své sny si chtějí zrealizovat.

By: Walter

Co si mám představit pod pojmem zahradní železnice?

Jako zahradní železnice můžeme označit snad veškeré modely vlaků, ať už jde o maličké či velké vláčky, které si jezdí po vašich zahradách mezi stromy, květinami či přes můstek na vašich jezírcích. Nemusí vždy nutně jít jen o trasu, která je na zahradě. Někteří lidé si své železnice staví třeba na terase.

Kde mohu sehnat takovou zahradní železnici?

Zahradní železnice lze zakoupit, jek v kamenných obchůdcích, tak také na internetu, kde najdete i velmi zajímavé vláčky, lokomotivy i detaily do okolí. Avšak praví milovníci železnic si své originální vláčky a mnohdy i vzorové parky. Pomáhají si různými materiály, jako jsou třeba i vyřazené díly jistých firem a podobně. Někteří si koupí základní komponenty a pak si je vlastními silami předělávají podle svých snů.

Může mít železnici na zahradě i amatér?

Pokud se vám také líbí vláčky, ale nemáte o nich tolik informací, vůbec to nevadí. Klidně si můžete zahradní železnici pořídit i vy. Samozřejmě, že nejprve je důležité uvědomit si, jakou funkci by tato železnice měla mít. Pokud by šlo o nějaký druh ozdoby vaši zahrady anebo hračka pro vaše děti, protože od toho se odvíjí také materiál a samozřejmě také cena. A dalším aspektem je prostor, kde byste kolejnici chtěli mít. Existuje mnoho druhů modelů různých velikostí, avšak pokud máte maličký prostor, tak zde nelze vtěsnit tak velký vláček, který by třeba uvedl vaše dítě a podobně, protože i takto velké modely existují.

Jak mám začít?

Pokud budeme mít určen prostor a také budeme mít představu o tom, jak by vaše zahradní železnice měla vypadat, tak vám nic nebrání v tom začít jí stavět. Pokud půjdete do speciálních obchodů, které tyto vláčky a různé doplňky k nim prodávají, tak vám jistě rádi poradí, který z nich si pro jaké prostředí vybrat a jak jej umístit. Pokud dáte přednost nákupu přes internet, tak je lepší najít si někoho, kdo tomu rozumí anebo si o kolejnicích hodně přečíst, aby vaše zahradní železnice byla opravdovým skvostem vaší zahrady.

 

Lidé mívají na zahradách různé dekorace, tak proč by nemohla být železnice doplňkem vaši zahrady? Vypadá to velmi originálně a zcela jistě nebudou vaši sousedi jediní, kterým se tato dekorace bude líbit.

Žehlička pro Tomáška, mašinka pro Aničku… můžeme dětem kupovat “opačné“ hračky?

Autor obrázku: Bradley Gordon

Dokud jsou naše děti maličké a neumí nám říct, co se jim líbí a co by rády měly, kupujeme jim hračky, které “jim patří“. Holčičkám panenky v převážně růžových tónech, ale i trička se srdíčky, kytičkami, sukýnky s koťátky a mašličkami.

Chlapečci nejinak dostanou to, co jim patří. Takže autíčka, volant, kladivo, oblečení s dinosaury, vláčky, kalhoty jako pravý skejťák a nechybí ani klobouček či čepička s lebkami.

Co si však počít, když nám naše ratolest jednoho dne oznámí, že by chtěla něco, co jí podle pohlaví “nepatří“?

Nepochopení starší generace

Mladé maminky většinou neřeší, proč by synovi nekoupily kávovar, žehličku, nebo jiný domácí spotřebič, když si ho jejich synek přeje. Tatínkové už bývají střídmější, ale se spotřebiči se docela rychle srovnají. Horší je to u obou rodičů, pokud chlapeček vysloví přání, že by chtěl panenku, nebo kočárek.

Už vůbec to neberou praprarodiče. “No co bys s tím dělal?“, spráskne ruce ve výšce ramen pradědeček, když mu pravnuk ještě trochu žvatlavou hantýrkou oznamuje, že by si přál kočárek. Pradědeček pohoršen vraští čelo a kroutí hlavou…

Proč ale máme předsudky, proč by děti neměly mít hračky, nebo nářadí, pomůcky, které jinak mívají většinou holky/kluci?

Holčička s kolečky

Často se také nestane, že potkáte tříletou holčičku, jak si směle vykračuje na procházku s kolečky. Veze si v nich plyšového pejska a jde se s ním pohrát na hřiště. Tatínek se ale pyšní, je hrdý, jak má všestrannou dcerušku a jak se potatila.

Zahoďte předsudky

Autor obrázku: Honza Soukup

Je úplně jedno, jestli máte holčičku, nebo chlapečka. Je přece dobré, že má zájem hrát se i s hračkami opačného pohlaví. Pokud mu/jí to vydrží až do dospělosti, partner bude náležitě rád, jak výborného člověka potkal, který mu pomůže s jeho prací a umí i tu svou.

Ve školce se stejně děti hrají se vším. Kluci vozí panenky, pomáhají je holkám koupat, česat, všichni společně vaří, uklízí, žehlí, holky se hrají s vláčky, oblékají si karnevalové kostýmy všech zvířátek i povolání navzájem a nikdo neřeší, jestli mají to „správné“.

To, s jakou hračkou se dítě hraje, nic neznamená. Nic se sexualitou, jak mnoho rodičů, prarodičů a praprarodičů dumá. Možná předurčuje kluka k pečovatelství, když se rád stará o panenku, nebo holčičku k zálibě o biologii, když kuchá na zahradě šneka.

Všestrannost našich dětí je v podstatě pro ně samotné přínosem. Čím víc si toho dítě vyzkouší, tím víc ví a tím větší škálu poznatků získá.