Bolí vás stydká kost? Bohužel je to v těhotenství časté.

Autor obrázku: 4Neus

Kost, o které dalo by se říct vůbec nevíte, dokud nezažíváte těhotenství. Tak by se dala charakterizovat stydká kost.

Bojíte-li se, nebo stydíte-li se o ní mluvit s vaším gynekologem, i když trpíte a úpíte s každým odpoledním pohybem, odhoďte zábrany. Gynekolog vám předepíše léky, které vám poskytnou vytouženou pomoc a úlevu.

Jak funguje stydká kost

V těhotenství je stydká kost skutečně velmi namáhána. Tlakem břicha se nechtěně rozpíná a vazivo, které jí drží u sebe tím bolí. Velmi nepříjemné jsou především dlouhé procházky, odpolední hodiny, kdy už je vazivo unaveno, nebo náročnější zátěž.

Podpůrný břišní pás

Pomoci vám může podepření břicha těhotenským pásem. Kus látky, který poskytne oporu vašemu břichu odlehčí právě stydké kosti a také zádům.

Pokud vás stydká kost bolí, je pravděpodobné, že s bolestí budete žít až do porodu. Pak se všechno srovná, vazivo nebude namáháno a tím pomizí příčina bolesti.

Těhotenství týden po týdnu na Bumima.cz

Problémy se stydkou kostí postihují ženy s opakovaným těhotenstvími. Pokud čekáte první dítě, zřejmě je nepocítíte. U druhého a dalšího dítěte se četnost těchto potíží zvyšuje.

Cvičení vám může poskytnout úlevu. Osvědčené jsou cviky na posílení pánevního dna, podbřiškových svalů. Se cvičením byste ale měla začít již před otěhotněním, tak bude váš úspěch značně zvýšen. Pánevní dno můžete posilovat i v těhotenství, například jednoduchým zadržováním moče při čůrání, ale provozování cviků na břišní svalstvo se v těhotenství nedoporučuje.

Dalším pomocníkem je spánek, odpočinek, relaxe a vybývání se únavě.