Bolí vás stydká kost? Bohužel je to v těhotenství časté.

Autor obrázku: 4Neus

Kost, o které dalo by se říct vůbec nevíte, dokud nezažíváte těhotenství. Tak by se dala charakterizovat stydká kost.

Bojíte-li se, nebo stydíte-li se o ní mluvit s vaším gynekologem, i když trpíte a úpíte s každým odpoledním pohybem, odhoďte zábrany. Gynekolog vám předepíše léky, které vám poskytnou vytouženou pomoc a úlevu.

Jak funguje stydká kost

V těhotenství je stydká kost skutečně velmi namáhána. Tlakem břicha se nechtěně rozpíná a vazivo, které jí drží u sebe tím bolí. Velmi nepříjemné jsou především dlouhé procházky, odpolední hodiny, kdy už je vazivo unaveno, nebo náročnější zátěž.

Podpůrný břišní pás

Pomoci vám může podepření břicha těhotenským pásem. Kus látky, který poskytne oporu vašemu břichu odlehčí právě stydké kosti a také zádům.

Pokud vás stydká kost bolí, je pravděpodobné, že s bolestí budete žít až do porodu. Pak se všechno srovná, vazivo nebude namáháno a tím pomizí příčina bolesti.

Těhotenství týden po týdnu na Bumima.cz

Problémy se stydkou kostí postihují ženy s opakovaným těhotenstvími. Pokud čekáte první dítě, zřejmě je nepocítíte. U druhého a dalšího dítěte se četnost těchto potíží zvyšuje.

Cvičení vám může poskytnout úlevu. Osvědčené jsou cviky na posílení pánevního dna, podbřiškových svalů. Se cvičením byste ale měla začít již před otěhotněním, tak bude váš úspěch značně zvýšen. Pánevní dno můžete posilovat i v těhotenství, například jednoduchým zadržováním moče při čůrání, ale provozování cviků na břišní svalstvo se v těhotenství nedoporučuje.

Dalším pomocníkem je spánek, odpočinek, relaxe a vybývání se únavě.

Zoubky a zubaři

Zoubky a zubaři

Vyklubání prvního zoubku je pro každého z Vás, rodičů, i pro Vaše dítko, velmi důležitým zážitkem. Radostným a bohužel někdy i bolestivým. Většinu miminek totiž klubání prvního zoubku provází bolestivé komplikace. Každé mimčo reaguje na „klubání“ jinak. Některé mají horečky i průjem, popřípadě doprovázené bolestí a nevrlostí.

Autor obrázku: John Paul Endicott

V takovýchto případech přichází na řadu různé sirupy ulevující od bolesti, kousátka, homeopatika a co je nejdůležitější – trpělivost Vás, rodičů, protože děťátko bude plačtivé, nevrlé a celé nesvé. Ale jakmile se první zoubeček pořádně „proklofne“, máte vyhráno.

Tedy, až do doby, než vylezou i ostatní mléčné zoubky. Mnoho rodičů má takové zkušenosti, že ani nevědí, že nějaký zub jejich miminku vylezl, protože vůbec žádné komplikace nemají. Poznají to až v okamžiku, kdy se při kojení zahryznou svým zoubkem při sátí mléka a maminka pocítí lehkou bolest.

Každý zubař Vám řekne, abyste čistily zuby Vaší ratolesti již od miminkovských dob. A to v množství zubní pasty ve tvaru malé slzičky. Malé děti mají rády zubní pasty s různými příchutěmi a málokdy chtějí větrovou, jako dospělí.

Jakmile bude mít Váš potomek plnou pusinku zoubků, čeká Vás povinná návštěva poprvé u dětského zubaře. Většina lékařů doporučuje učinit tak až bude dítěti rok.

Autor obrázku: Abigail Batchelder

Naučte dítě čistit si zuby pravidelně a zároveň, přestože Vám příliš nerozumí, připravovat ho na první návštěvu u dětského zubaře. Například ho navnazovat na to, že paní doktorka, nebo pan doktor, si prohlídne jejich krásné zoubečky, jestli jsou zdravé a silné, aby mohli kousat papání a nemusely se bát, že jim nějaký ten zoubek upadne. A až skončí prohlídka, určitě je odmění nějakým hezkým obrázkem nebo malou hračkou.

U dětského zubaře si pak Vaše dítko posadíte na klín, a ani se nenadějete a už budete na odchodu. Většina těchto zubařů opravdu dítko odmění nějakým tím obrázkem nebo malou hračkou a Vaše děťátko bude nadšeno.

Od té doby bude rádo Vaše dítě chodit na pravidelné kontroly k dětskému zubaři, doma před chodem bude nadšeně poskakovat a ptát se stále dokola, kdy už půjdete k té hodné paní doktorce nebo panu doktorovi, co jim kontroluje jejich „raťafáčky“.

Nikdy Vaše dítě nestrašte. Někteří rodiče totiž dělají tu chybu, že pokud dítě zlobí, straší je, že půjdou k zubaři a ten jim vytrhne zlobivý zoubek, aby je ty rošťárny přešly, nebo že je ta sranda přejde, až jim budou vrtat zoubky. Tím jen spíše u dítěte vypěstujete averzi k návštěvám zubaře a budou odmítat hnout se z místa, natož vstoupit do ordinace. Proto se snažte dítě motivovat než půjde poprvé navštívit dětského zubaře. A za každý nově vyrašený zoubek jeho nebo ji nezapomeňte pochválit.

Časem se zcela jistě začne některý z těch zoubečků kývat a bude chtít ven, aby ho mohl nahradit jiný, nový. I v tomto případě Vaše dítě motivujte a ujistěte ho, že je to normální, když se mu kýve zoubek. Že brzy přijde „zoubková víla“ jako v pohádkách a jeho zoubek si odnese a nechá mu místo něj pod polštářem nějakou korunku.

Takže, milý rodičové, žádné strašení ale podpora a motivace.

A Vy, milé děti, růst zoubků je něčím výjimečné a i Vy jste výjimečné, nebojte se pánů doktorů přes zoubky. V případě potřeby Vám je jen opraví a Vy zase můžete s radostí kousat své oblíbené papání…