Zatímco naše děti studují, africké musí pracovat…

Každý z nás určitě někdy viděl nejeden dokument o tom, jak africké děti žijí a že jejich podmínky pro život nejsou vůbec ideální. S porovnáním našeho života a toho jejich, si užíváme luxusu, zatímco oni strádají po všech stránkách.

Jak je možné, že tyto děti jsou nuceny pracovat?

Jednak je to proto, že jde o zaostalé země, kde nejsou školy v takovém množství jako u nás. Děti si nemohou dovolit je navštěvovat, protože jsou ve většině případů velmi daleko od jejich bydliště a nemohli by si dopravit dopravit se desítky, někdy i stovky kilometrů denně a na to, aby samy zůstaly tak daleko od domova. Rodiny taktéž nemají dostatek peněz.

Dalším důvodem je, že tyto rodiny nevydělávají žádný velký obnos peněz a tak nezbývá nic jiného, než zaměstnat děti. Aby měli na jídlo a základní oděv, musí pracovat nejlépe všichni členi domácnosti a to, ať jsou jakkoliv staří.

Jaké práce tyto děti dělají?

Pro malé děti je velmi dost často nelehké sehnat nějakou vhodnou práci, a tak mnohdy nezbývá nic jiného, než aby se vydali do ulic a žebrali od bohatějších lidí, od turistů z jiných zemí a to bez ohledu na to, jaké je venku počasí. Když si vezmete, že je na ulici v pořádném dešti malé dítko, které je opravdu málo oblečené, bez bot a o nějakém deštníku či pláštěnce se nadá mluvit, je to srdce rvoucí pohled a nikdo neodolá dítěti nic nedat.

Další způsob jak si mohou tyto děti vydělávat, jsou jemné ruční práce, které ve většině případů vykonávají i jejich matky a tak si navzájem pomáhají. Vyrábí náramky, které dají obchodníkovi a ten jim dá směšný obnos a sám je prodává mnohem dráze, jen aby uživil vlastní rodinu.

Jak těmto dětem pomoc?

Je plno organizací, které se snaží udělat vše pro to, aby se situace těchto dětí zlepšila. Jde o charity, které dětem a jejich rodinám posílají peníze, oblečení a podobně. Jsou zde i aktivisté, kteří jsou ochotni jet do těchto zemí a stavět školy nebo se jinak podílet na vzdělání, třeba jako učitel a podobně.

Proč se u nás o tom tolik nemluví a mělo by se mluvit více?

Samozřejmě, že jsou různé školní akce, kde dětem někdo občas něco málo poví o tom, jak si děti v Africe žijí, ale je to málo. Je důležité, aby si dnešní generace dětí uvědomila, jak se má dobře a věděla o tom, že všechno není samozřejmost a to ani škola, do které se mnohdy žákům nechce.