Naše děti utváří dnešní doba, jak na to?

deti a uceni

Naše děti utváří dnešní doba, jak na to?

deti a uceniJistě jste už několikrát přemýšleli, proč vaše milované dítko tráví svůj čas dennodenně raději u počítače a televize, než venku se svými kamarády, jak to bylo za nás zvykem. Proč místo výsledků ve školních lavicích se zajímá o to, jaký nový videoklip je tento týden nejhranější. Co si budeme povídat, své ratolesti to za vinu dávat nemůžeme, tak komu, nebo čemu tedy? Nepřichází tím o část svého dětství?

Jako rodiče své ratolesti chcete dopřát to nejlepší. Již od útlého věku se snažíte, aby mělo všeho potřebného dostatek. Aby mohlo každou neděli ráno sledovat své oblíbené pohádky, aby mělo spoustu zájmů a koníčků, ale také kamarády, se kterými je bude moci sdílet. Kde se tedy stala ta chyba? My jsme jako děti od brzkého rána běhaly venku a hrály si na schovávanou, honěnou, nebo slepou bábu. Dostat nás domů v čase oběda byl nadlidský úkol a večer po setmění nás již rozzuření rodiče tahali za límec do postele. Snažili jsme se býti ve škole úspěšní, abychom něčeho v životě dosáhli. Kdežto naše dítě si raději zahraje online střílečku, a pokud se mu podaří postoupit do další úrovně, ihned o tom informuje všechny své známé skrze facebook.

Je to prostě dobou, která se samozřejmě odráží na způsobu života. Rodiče se honí z práce do práce, aby zajistili rodinu. Na děti již není tolik času a proto je nejlepší alternativou nechat je dělat činnosti, které je baví. Je ale velmi podstatné, aby jste vy jako rodiče stanovili pravidla hry.

V dnešní době je všechno trochu jiné. Pokud má dítě ve škole nejlepší výsledky, je to šprt. Pokud si raději přečte knihu místo toho, aby si s ostatními o přestávce povídal, co ve hře dokázal, tak je nudný. Společenská prestiž je pro dítě prvořadá, to musíme pochopit. Ale jistě to lze udělat i jinak. Nikdo nemá rád něco za něco, ale pokud chcete pro své dítě to nejlepší, jinak to nepůjde.

Sedněte si všichni k jednomu stolu a v poklidu mluvte o tom, co je pro jednotlivého člena rodiny podstatné. Když budete vědět, na čem dítěti záleží nejvíce, to co samo chce dělat, pak zapojte psychologii. Nesmí jít jen o prosazování toho, co chcete vy sami. Domluvte se s ním na tom, jak to u vás doma bude fungovat. Pokud bude mít relativně uspokojující výsledky ve škole (či se bude snažit v tom, co po něm chcete), povolte mu uzdu. Nejen že to ocení, ale pokud od vás bude chtít nějaké svolení, bude se sám snažit, aby jste s ním byli spokojeni. Tudíž, obě strany tím jen získají…

Stejně jako váš potomek, ani vy ničeho nedosáhnete, pokud se budete snažit dosáhnout pouze toho svého, proto je tak nejpodstatnějším článkem umění spolu vycházet samotný KOMPROMIS.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *