Pokojové rostliny a děti – první část

Pokojové rostliny a děti – první část

Autor obrázku: AForestFrolic

Máte rádi rostliny doma? Těší Vás pohled na kvetoucí orchidej nebo vzrostlou a stále zelenou juku? Rostliny jsou součástí většiny domácností, nějakou kytičku v květináči má téměř každý.

S nástupem dětí a domácích zvířátek je nutné nad florou v bytě přemýšlet i z pohledu nezávadnosti pro případné konzumenty.  Některé květiny se mohou rázem stát nepřítelem pro Vaše děti a domácí mazlíčky.  Jaké květiny jsou pro děti zcela nevhodné a co si s nimi počít?

Do dětského pokoje květiny nepatří

Nejen samotná květina, ale také její obal, substrát a třeba keramzit mohou být neodolatelným lákadlem pro Vaše děti. Mějte na paměti, že jsou děti zvídavé, rády zkouší nové věci a poznávají svět. Takže by mohly zkusit ochutnat hlínu nebo na sebe třeba zvrhnout květináč.

Kaktusovité rostliny jsou zcela nevhodné, koneckonců zranění už způsobily nejednomu dospělému, o to větší neplechu mohou napáchat v dětském pokoji. Pro dětský pokoj bohužel ani neplatí možnost umístění květin do vyšších poloh. Právě taková věc se stane pro zvídavé děti středem zájmu a jejich cílem.

Jedovaté rostliny – pryč z bytu

Autor obrázku: Karl Ericson

Je jasné, že kvůli dětem neodsunete všechny květiny z bytu do sklepa. Pak je ale nutné je setřídit a odstranit ty jedovaté.  Některé rostliny jsou sice jedovaté „jen“ lehce a způsobují ekzémy, záněty, vyrážku nebo otok.

U jiných hrozí zvracení, průjem a křeče, které mohou při pozření většího množství rostliny vést k postižení celého organismu a následné smrti. Dítě snadno utrhne a ochutná kousíček listu, u některých rostlin stačí dotyk jemnou dětskou pokožkou a malér je na světě.