Jak učit dítě

Každá maminka když posílá první dítko do školky má obavu, jak se bude potomek učit, zda bude nosit dobré známky a jestli se rodiče budou moci chválit s vysvědčením nebo budou známky kamuflovat.

PeteLinforth / Pixabay

Když se dítě učí výborně alespoň prvních pár let, rodiče si oddechnou a mají vystaráno. Výborné známky berou jako samozřejmost a poukazují na děti, kterým v této oblasti nebylo tolik dáno. S horšími známkami nemají problém ani tak děti jako jejich rodiče, kteří se pak snaží natlouct do dětí informace, které je pro něj složité někdy dokonce nemožné pochopit. Tyto situace končí slzičkami v dětských očích a zuřivým výrazem rodičů.

Pokud dítko nosí domů známky, se kterými prospívá, není nezbytné sedět s dítětem od rána do večera nad matematikou či češtinou. Dítě se buď začne učit samo nebo se s průměrným prospěchem potáhne celou dobu studia a bude spokojené. Známky řešte až když dítě opakovaně nosí čtverky, pětky. V tomto případě se snažte v první řadě přijít na důvod, co se s dítětem děje. Pokud je to obrat o 180 stupňů během měsíce, může být problém ve škole mezi dětmi či v rodině. Pokud se ale dítě učí špatně od samého začátku, bude výborné v něčem jiném a nebude se živit hlavou. Dítě učte zábavnou formou, neučte ho všechno! Stejně ho to nenaučíte a budete nešťastní oba!

Zábavná forma učení

Dítěti látku vysvětlujte na příkladech z běžného života, snáze se mu bude učivo chápat a učitelé budou mít radost, že žák látce rozumí a ví o čem se mluví. Až se budete učit cizí slovíčka, které budou dlouhé a těžce zamapatovatelné, vytvářejte k nim různé rýmovačky a přirovnání.

Se skutečností, že Vaše dítě není ve škole dokonalé se musíte smířit hlavně Vy! Můžete se totiž třeba stavět na hlavu, když Vaše dítě nepochopí učivo ani po celém dni vysvětlování, nebude to jiné. Pomáhejte mu a buďte k němu tolerantní. Všichni nejsme schopní prospívat výborně.