Správná výživa v těhotenství

Správná výživa v těhotenství

S těhotenstvím přichází nová éra života, která je neodmyslitelně spjata s radostným očekáváním nového potomka. Každá nová maminka zažívá různé tělesné ale i psychické změny, na které je třeba se připravit. Těhotenství není jenom o těšení se na maličké, je to také o správné výživě a stravování, které je velice důležité pro správný růst a vývoj miminka.

Zdravá výživa je v těhotenství velice důležitá

Autor obrázku: Victoria Rachitzky

Miminko je vyživováno přes pupeční šňůru a nemůže tedy přijímat živiny samo. V tomto období je velmi důležité dodávat tělu potřebné vitamíny a minerály. Miminko jich potřebuje opravdu hodně a jako zásobárnu používá vás. Živiny, vitamíny a minerály musíte pravidelně doplňovat správnou stravou, abyste jich měla dostatek vy i vaše děťátko. Pokud má miminko málo svých živin, těch, které byste mu měla dodávat, začne čerpat z vašich zásob. Pokud je hladina živin vyvážená, miminku i mamince se daří dobře. Pokud je hladina nižší, úbytek se projeví jak na matce, tak i na plodu.

Jak se tedy správně stravovat?

Je důležité jíst vybrané potraviny, které jsou bohaté na vitamíny a minerály. Jezte raději menší porce a častěji. Nezapomeňte do svého jídelníčku zařadit i ovoce a zeleninu, které obsahují spoustu důležitých vitamínů. Vyzkoušet můžete také některé doplňky stravy, jako jsou přesnídávky apod. Některé výrobky jsou přesně určené pro nastávající maminky a mají tedy přesný obsah živin, které žena v tomto období potřebuje.

Vynechat byste naopak měly alkohol a zcela se musíte vyhnout cigaretám. Pokud by maminka v období těhotenství nepřestala kouřit, miminko by se stalo závislým na nikotinu a to ani dobré a už vůbec ne zdravé. Tato závislost s sebou totiž přináší nelehké komplikace.

Vaše strava by tedy měla být pestrá a vyvážená. Už dávno neplatí, že by žena měla jíst za dva, když je těhotná. V prvních asi třech měsících nepotřebuje žena žádné kalorie navíc.

Pijte dostatečně

Důležitý je také příjem tekutin, které jsou potřebné pro tvorbu krve a transport látek. Pijte například minerální vodu, čaje či ovocné šťávy. Vynechat byste měly hodně slazené nápoje, které obsahují příliš mnoho kalorií. Mezi tekutiny, které byste měly úplně vynechat, patří především, jak již bylo zmíněno, alkohol.

Stejně jako potřeba živin se i potřeba tekutin během těhotenství zvyšuje. Mějte proto u sebe vždy aspoň malou lahev vody nebo čaje a dodržujte pitný režim. Voda je v těhotenství velmi důležitá.

Budete-li se dobře stravovat a dodávat tělu dostatek tekutin, bude vaše děťátko zdravé a plné síly. Pokud budete jíst vyváženou stravu, bohatou na vitamíny a minerály, místo kalorií, nebudete se pak muset trápit s velkým množstvím nadbytečných kil.