Správná výživa v těhotenství

Správná výživa v těhotenství

S těhotenstvím přichází nová éra života, která je neodmyslitelně spjata s radostným očekáváním nového potomka. Každá nová maminka zažívá různé tělesné ale i psychické změny, na které je třeba se připravit. Těhotenství není jenom o těšení se na maličké, je to také o správné výživě a stravování, které je velice důležité pro správný růst a vývoj miminka.

Zdravá výživa je v těhotenství velice důležitá

Autor obrázku: Victoria Rachitzky

Miminko je vyživováno přes pupeční šňůru a nemůže tedy přijímat živiny samo. V tomto období je velmi důležité dodávat tělu potřebné vitamíny a minerály. Miminko jich potřebuje opravdu hodně a jako zásobárnu používá vás. Živiny, vitamíny a minerály musíte pravidelně doplňovat správnou stravou, abyste jich měla dostatek vy i vaše děťátko. Pokud má miminko málo svých živin, těch, které byste mu měla dodávat, začne čerpat z vašich zásob. Pokud je hladina živin vyvážená, miminku i mamince se daří dobře. Pokud je hladina nižší, úbytek se projeví jak na matce, tak i na plodu.

Jak se tedy správně stravovat?

Je důležité jíst vybrané potraviny, které jsou bohaté na vitamíny a minerály. Jezte raději menší porce a častěji. Nezapomeňte do svého jídelníčku zařadit i ovoce a zeleninu, které obsahují spoustu důležitých vitamínů. Vyzkoušet můžete také některé doplňky stravy, jako jsou přesnídávky apod. Některé výrobky jsou přesně určené pro nastávající maminky a mají tedy přesný obsah živin, které žena v tomto období potřebuje.

Vynechat byste naopak měly alkohol a zcela se musíte vyhnout cigaretám. Pokud by maminka v období těhotenství nepřestala kouřit, miminko by se stalo závislým na nikotinu a to ani dobré a už vůbec ne zdravé. Tato závislost s sebou totiž přináší nelehké komplikace.

Vaše strava by tedy měla být pestrá a vyvážená. Už dávno neplatí, že by žena měla jíst za dva, když je těhotná. V prvních asi třech měsících nepotřebuje žena žádné kalorie navíc.

Pijte dostatečně

Důležitý je také příjem tekutin, které jsou potřebné pro tvorbu krve a transport látek. Pijte například minerální vodu, čaje či ovocné šťávy. Vynechat byste měly hodně slazené nápoje, které obsahují příliš mnoho kalorií. Mezi tekutiny, které byste měly úplně vynechat, patří především, jak již bylo zmíněno, alkohol.

Stejně jako potřeba živin se i potřeba tekutin během těhotenství zvyšuje. Mějte proto u sebe vždy aspoň malou lahev vody nebo čaje a dodržujte pitný režim. Voda je v těhotenství velmi důležitá.

Budete-li se dobře stravovat a dodávat tělu dostatek tekutin, bude vaše děťátko zdravé a plné síly. Pokud budete jíst vyváženou stravu, bohatou na vitamíny a minerály, místo kalorií, nebudete se pak muset trápit s velkým množstvím nadbytečných kil.

Hubenost vs. otylost

Hubenost vs. otylost

Téměř každý „puberťák“ řeší otázku toho, zda není příliš tlustý a je dostatečně hubený. Bohužel některé děti to příliš hrotí, až to nakonec vede i k onemocnění zažívacího traktu, extrémním dietám, někdy i anorexii či bulimii.

Autor obrázku: wsilver

Ani jedna varianta není pro zdraví žádného dítěte dobrá. Proto je třeba s Vašimi dětmi hovořit o jejich váze, jako o jakýcholiv jiných běžných věcech, které pubertální děti trápí. Vždy je ujistěte, že to, jak vypadá není tak důležité, jako to, jak se chová ke svému okolí. Většina lidí by se měla řídit heslem, že nezáleží na tom, jak vypadáte, ale na tom, jaké máte srdce.

Pokud děti opravdu nejsou spokojeni se svou vahou, dá se upravit jednoduššími způsoby než zmíněnými extrémními dietami, které stejně většinou nedokáží dosáhnout vytyčené váhy. Diety sice špatné být nemusí, ale rozhodně ne extrémní, nebo to, že se bude dítě dopovat různými chemickými preparáty, které nakonec stejně nepomohou a budou Vás akorát tak stát zbytečné peníze.

Omezit tučná jídla, jíst více vyvážené stravy, složené z častější konzumace ovoce a zeleniny, nebo jíst menší porce jídla. To je jedním z řešením problémů s váhou kohokoliv, kdo se chce zbavit nadbytečných kil. Další možností je častější sportování, jako chození do posilovny, jízda na kole, běhání nebo dokonce dlouhé procházky, které napomohou spalování nadbytečných tukových ložisek.

Autor obrázku: Joy

Mnoho dětí se tímto problémem zaobírají přespříliš a bojí se o tom se svými rodiči promluvit, aby před nimi nevypadaly divně. Není se za co stydět a bát se rodičů také nemusíte. Hlavu Vám rozhodně neutrhnou, spíše naopak. Překvapí Vás porozuměním a pokusí se Vám určitě pomoci.

A pokud se před rodiči stydíte o tomto problému hovořit, zcela jistě se ve Vašem okolí najde jiný člen rodiny, přítel či kamarád, který rád Vaše problémy vyslechne.

Nepouštějte se do rychlého shazování kil, spíše si tím uškodíte, a pak si můžete nést následky až do konce života.

Takže, milé děti, nebojte se přijít za Vašimi rodiči a mluvit s nimi o tom, co Vás trápí a při zbavování se kilogramů, které se Vám nelíbí, postupujte pomalu a s rozvahou. Trocha čekání na docílení požadovaného efektu se Vám rozhodně vyplatí.