Výchova dle knih

Autor obrázku: Bryce Edwards

Výchova dle knih

Existuje mnoho žen, které čekají své první miminko a nemají nikoho, kdo by jim s jejich úlohou matky pomohl. Neví si mnohdy s něčím rady, a protože jejich vlastní rodiče nežijí, nebo se s nimi nestýkají, nemají se na koho obrátit. A totéž platí pokud navíc ani nemají žádné sourozence ani příbuzné a s přáteli se příliš nestýkají.

Proto většina maminek rady hledá na internetu, nebo pro děti někdy ne příliš vhodnou metodu výchovy – z knih. Ne všechny takovéto knihy jsou špatné, ale v případě, že se podle nich zcela plně řídíte, tak „chudák“ dítě. Alespoň tak to nazývají některé jiné maminky z širšího okolí.

Každý se shodne na tom, že pokud se z knih pouze inspirujete, nebo Vám účelně zodpoví to, s čím si nevíte rady, je to velkým pozitivem. Ale v případě, že se chystáte vychovávat Vaše dítě jen a jen podle knih, nemuselo by to pro někoho skončit dobře.

Výchova dětí se ve většině případů řídí vývojem samotného dítěte a jeho potřeb a někdy i samotnou situací. Každé dítě je totiž jedinečné, reaguje a chová se zcela jinak. V knihách jsou však uvedeno pouze obecné zásady a praktické rady.

Nebojte se zeptat jiných maminek venku na hřišti, pokud si s něčím nevíte rady. Ač jsou cizí, mají své zkušenosti a to i letité, takže Vám dozajista rády poskytnou potřebné informace.

Nechat se inspirovat knihami o dětech však bývá i motivující, pokud už Vám dochází nápady, jak děti účelně zabavit. Pokud si nějakou knihu domů pořídíte, rozhodně ničemu neuškodíte. Jen hlavně podle nich nevychovávejte Vaše děti a neřiďte se slovem od slova. Až Vaše děti jednou odrostou dětským střevícům, zcela jistě Vám za Váš osobitý přístup srdečně poděkují.