Nejznámější vánoční tradice

Jak můžeme znát z různých filmů, tak se na Vánoce dělají jisté tradice, které dodávají tu váhu a krásu Vánoc, když jsou všichni pospolu a snaží se udělat něco výjimečného. A jsou lidé, kteří dodržují některé z tradic i dnes.

Kapří šupinka

Ti z vás, kteří mají na štědrovečerní tabuli kapra a sami ho doma zbavují šupin, určitě znají tradici, kdy se dává kapří šupina do peněženky, aby člověk měl více peněz.

Autor obrázku: Scott

Krájení jablka

Asi nejznámější tradice. Vezmete si každý jablíčko a nůž. A to jablíčko rozkrájíte (přesně naopak než byste si to krájeli na jídlo.) Uvnitř se ukáže hvězdička z pecek. Pokud je hvězdička krásná, tak se říká, že budete mít dlouhý život, protože budete zdraví.

Házení papuče

Je to tradice zejména pro dívky. Stoupne si na nějakou delší chodbu anebo do delší místnosti. Sundá si svoji papuči, stoupne si na začátek chodby a směrem ke dveřím. Potom se otočí ke dveřím zády, vezme svou papuči a hodí ji přes rameno. Podle toho jak dopadne, se rozhodne, zda bude další rok doma nebo, jestli pojede do světa. Když je papuče otočená patou blíže ke dveřím, tak to znamená, že dívka zůstane doma, a když je papuče otočená patou od dveří, blíže k dívce, tak to znamená, že pojede do světa.

Pouštění lodiček

U dětí velmi oblíbená tradice, kdy si vezmete škopek nebo nějakou větší mísu s vodou. Oloupete vlašské ořechy a z jejich slupky si uděláte lodičku. A to tak, že si koupíte ty malé narozeninové svíčky (co se dávají do dortů) ty voskem připevníte ke skořápce od ořechu. Potom je zapálíte a položíte na vodu. A říká se, že komu vydrží svíčka nejdéle hořet, že bude nejdéle na tomto světě.

Lití olova

V dnešní době už téměř neznámá tradice, a pokud ji někdo zná, tak zejména z filmu Pelíšky. A jedním důvodem je to, že olovo jen tak neseženete a pak ho doma roztavovat je taky oříšek, ale dělávalo se to. To se olovo roztavilo a jako kapalné se lilo do mísy se studenou vodou a vytvořilo to nějaký tvar, který by měl být symbolem vašeho života. V dnešní době se kupuje krabička přímo s vybavením na lití olova, nebo se olovo nahrazuje voskem, kdy necháte roztopit celou čajovou svíčku a pak tekutý vosk nalijete do studené vody a také vám to udělá jistý tvar.