Výslovnost

Mnoho dětí se potýká s problémem – špatnou výslovností písmenek, slov či vět. A Vy, rodiče, tento problém musíte ještě častěji řešit.

Jsou dva nejosvědčenější způsoby řešení tohoto problému

Opravování

Jakmile zaslechnete, že Vaše dítko špatně vyslovilo ve větě nějaké písmenko, okamžitě jej na to upozorněte. Opravte dítěti špatně vyslovené slovo, tak, aby bylo ve správném tvaru. Snažte se toto slovo vyslovovat pomalu a srozumitelně, aby dítě co nejlépe pochopilo, kde dělá chybu. Trvejte na tom, aby Váš potomek daný výraz nebo větu opakovalo co nejčastěji. Tímto způsobem se snadněji správnou výslovnost osvojí a nebude mu již dělat takový problém vyslovit to, co Vám chce sdělit a zároveň, aby mu všichni okolo dobře rozuměli.

Odborná pomoc

Pokud nezabere opakování správné výslovnosti toho či onoho slova, pak na řadu přichází pomoc odborníka. Většina školek i škol dokonce tuto variantu velmi často rodičům doporučuje.

Vyrazit na logopedii není žádná ostuda, spíše naopak. Odborník bude s Vaším potomkem provádět různá praktická slovní cvičení řeči, od rozdělování slov na slabiky, etapy, až po domácí úkoly, které je nutné doma s rodiči procvičovat formou různých her.

Autor obrázku: Dennis Harper

Dokonce i většina mateřských školek rodičům doporučují návštěvu logopeda, protože pokud dítě hůře vyslovuje a ostatní děti mu moc nerozumí, mohlo by mít dítě následně potíže při nástupu do první třídy základní školy.

Mnoho rodičů však raději volí kombinaci obojího. Důvodem bývá převážně to, že první způsob řešení špatné výslovnosti opravováním, příliš nepomáhá, a proto následně rodiče raději navštíví odborníka.

Tak či onak, Vy byste měly Vašim potomků rozumět, co se Vám snaží říci, a nespoléhat pouze, na to, že se to spraví samo od sebe. Mohlo by to totiž Vaše dítě poznamenat i do budoucnosti, nebo se může stát terčem posměchu a šikany.

Nezapomeňte dětem na vánoce nadělit knihu

Autor obrázku: Tim Wilson

Jistě už hodně z rodičů přemýšlí, co koupí svým dětem pod stromeček. Děti si většinou přejou bojové figurky, lego, panenky, mluvící příšerky, jsou inspirovány převážně reklamou. Všimli jste si, že vůbec nevídáme reklamu na knížky? Ať už dětské, nebo literaturu pro dospělé.

A právě proto vám ukážeme pár skvělých typů, kterými byste mohli dětem udělat radost nejen na vánoce, ale pak každý večer, nebo den, kdy jim budete knížku číst, nebo si ji přečtou sami.

Pro nejmenší děti

Romana Suchá – Šikovné básničky pro kluky a holčičky 

Již vyšly celkem tři knížky básniček od této autorky. Jsou skutečně vynikající a děti při nich zároveň posunky a pohyby ukazují to, o čem právě hovoří. Třeba báseň Rybičky: Moje malé ručičky, jsou jako dvě rybičky. Proplouvají vodičkou, sem – tam mrsknou ploutvičkou. V umyvadle mrskají se, žádné vody nebojí se. Básničku přeříkáváme při umývání ručiček. Obě ruce pořádně nabydlíme a pak je opláchneme vodou.

Petr Horáček – Nový domek pro myšku

Pohádka o tom, jak si chce myška uskladnit jablko do svého obydlí, ale je příliš malé. Snaží si najít větší bydlení, ale všechny domečky, které cestou potká už mají své majitele. Jak její putování za novým domečkem dopadne?

Pro školkaře a předškoláky

Ivan Klíma – Kokrhací hodiny

Existuje země Pohádsko a společně s dětmi budete touto zemí cestovat. Se skutečným reportérem navštívíte různé města, třeba Hrochův Mlýnec nebo Valašské Klobůky. Dovzíte se spoustu zajímavých věcí, jako třeba v jakém autě jezdí žirafa, nebo ja vypadají kokrhací hodiny.

Ilona Eichlerová, Jana Havlíčková – Logopedické pohádky

Má-li vaše dítě problémy s řečí, logopedické pohádky ho nejen zabaví, ale zároveň pomůžou s odstraňováním vady.

Pro školáky

Eva Horáková – Svět hraček a her

Hezká barevná knížka prvního čtení pro všechny děti, které se stali prvňáčky a učí se číst, ale i pro ty, které čtení potřebují procvičovat. Pohádky odpovídají požadavkům výuky tzv. genetické metody čtení. Jsou proto psány velkými tiskacími písmeny a jsou řazeny od jednoduchých ke složitějším. Aby je děti dočetly, jsou krátké.

Ivan Růžička a kol. – Netradiční sportovní hry

Vždy je představena nějaká hra, napřídklad hra Kin-Ball, znáte ji? V knížce je popsáno, jak vznikla, pro kolik hráčů je určena, jak funguje, je uveden příklad průběhu hry a nechybí pravidla, kterými se mají hráči řídit.

 

V knihkupectvích je teď spousta nových knih, začal školní rok, vydavatelství se snaží na začátku školního roku prodat právě své knihy. Také se blíží již zmiňované vánoce a tak se snaží podpořit prodej různými slevami, akcemi, věrnostním programem… Například vydavatelství Portál nabízí stálé slevy ve věrnostním programu ve výši 10-25% těm, kdo se zaregistrují. První sleva 10% již po registraci.