Existují lidé, kteří jsou vášniví čtenáři a čtou hodně a rádi, avšak dnes je takových lidí čím dál méně. Proto vznikají různé organizace či skupiny, které motivují lidi, obzvláště děti, aby četly.
Jak organizace fungují?
Většinou jde o jisté společnosti, které motivují děti, aby četly. Jelikož mnoho dětí raději sedí u počítače, než aby si do rukou vzaly knížku, tak je třeba je nějak donutit. A většinou je to vedeno tak, že za přečtení dostanou nějakou odměnu. Odměny jsou ve formách soutěže a po každé vypadají trošku jinak. Jednou dostanou určitý počet knih, a kdo je přečte nejrychleji, vyhraje danou odměnu. Většinou jde o nějaké pěkné zážitky, jako jsou volné vstupenky do ZOO a podobně. Samozřejmě, že je to také odstupňované podle kategorie, aby nějaké děti nebyly ve výhodě oproti jiným. Takže jsou rozděleny podle věku a dle věku mají také daný výběr knih.
Jak poznají, že dítě knihu opravdu četlo?
Pravdou je, že dnešní děti jsou velice vynalézavé a tak mají tendenci to nějak obejít. Avšak to není tak jednoduché, protože na důkaz toho, že dítě knihu četlo, dostane dotazník, kdy musí vybrat vždy správnou odpověď, podle toho, jak to knize bylo napsáno. Pravdou je, že dostane jen pár otázek, ale otázky jsou poměrně detailní, aby si děti nemohly najít odpovědi na internetových stránkách.
Kde mohu své dítě přihlásit?
Existují různé čtenářské kroužky, které nabízejí některé obce. Děti se zde scházejí a vyprávějí o knihách, ale pro děti to ne vždy je ta správná cesta. Pokud chcete využít nějaké takové organizace, tak bude složité najít je ve vaší obci či městě, jsou poněkud méně rozvinuté. Proto je nejlepší se do nich přihlásit přes internet, kde si jednoduše vytvoříte vlastní čtenářské konto online.
Čtení a spolupráce zároveň?
Když své dítě přihlásíte do podobné organizace, tak ve vstupním dotazníku se objevuje otázka, jakou školu vaše dítě navštěvuje, což v některých soutěžích umožňuje spolupracovat s dětmi, které navštěvují stejnou školu. A jako výhra může být třeba školní výlet, čímž děti donutí, aby se jich do soutěže přihlásilo co nejvíce, a tudíž tak musí číst knihy.
Existují i nenásilné způsoby, jak donutit své dítě, aby se zajímalo o knihy.
Jsou lidé, kteří ke knihám moc netíhnou a do ruky nějakou vezmou jen s donucením, což bývají zejména děti. A pak jsou takoví, kteří čtou velmi rádi a ke knihám mají určitý citový vztah a dárek v podobě knihy vždy a rádi uvítají. Ale myslím si, že číst by měl každý, ať chce nebo ne a právě děti obzvlášť. Nejen, že čtení knih rozvíjí fantazii, ale také nám dodává širší slovní zásobu a základy gramatiky.
Knihy pro malé děti
Knihy pro malé děti jsou brány zábavnou formou, aby se to dítě nenuceným způsobem naučilo mít knihy rádo a také nasbíralo nějaké vědomosti. Tyto knihy jsou hodně doplněny obrázky, nebo nějaký zvukovými přístroji, ať už jsou to kladívka klavíru či tlačítka, co vydávají zvuky zvířat, motorových vozidel, hudebních nástrojů a podobně. Děti se tak učí nejen tím, že to vidí, ale zároveň to slyší a tak se jim ti lépe uchovává do paměti. Dále jsou knihy, které jsou psané, ale místo některých slov jsou vloženy obrázky. Vaše dítě se tak může naučit některé anglické slovíčka.
Příkladová kniha: Se zvířátky za vrátky – Milada Motlová
Kniha je velmi barevná, má spoustu obrázků a básníček, které se dítě může jednoduše naučit. Tato kniha také obsahuje právě text, kdy jsou některá slova nahrazena obrázky. A taky mnoho logických a zároveň jednoduchých, aby to i malé dítě zvládlo, úkoly, jako je například: rozdělovaní zvířat, zda patří na statek, na louku či do zoo a podobně. Najdeme tu různé hádanky a naučné informace jako je například pojmenovávání prstů na rukou. Prostě spousta zábavy a informací, které vaše dítě potřebuje.
Dětem by se také měly číst pohádky, které rozšiřují jejich představivost, a také se jim po nich lépe usíná. Dobrými pohádkami jsou pohádky od bratrů Grimmů, Pejsek a kočička od Karla Čapka… a podobně.
Knihy pro dospívající děti, pro mládež
V tomto věku se už velmi liší zájem chlapců a děvčat, a proto mají různý vkus na knihy. Děvče raději sáhne po dívčím románu, protože je mladá a věří, že potká toho svého úžasného prince a ráda si přečte knihu, která jí ukazuje, jak by to asi mělo vypadat.
Anebo po své zálibě a to bývají hlavně koníci a příběhy děvčat, které na koních stráví mnoho času a v těchto knihách se taky velmi prolíná láska a zejména přátelství a ukazují to, jaké mohou děvčata v tomto věkovém období být. A další nyní atraktivním tématem pro dívky jsou příběhy o upírech. Na rozdíl chlapci čtou méně než dívky a když čtou, tak dají přednost scifi knihám, kde vystupují draci, skřítci a podobně nebo chlapci, kteří mají nějakou schopnost či něco dokážou. (jsou tím vyvoleným.)
Příkladové knihy: Andělé noci – Lenka Lanczová
Lenka Lanczová je autorkou dívčích románů, které nebývají typické, protože hlavní hrdinku vždy potká nějaké neštěstí, například otěhotní mladá, je znásilněná … a podobně. Ale zároveň končí dobře, nechybí jim to romantické kouzlo. Vhodná spisovatelka pro dívky, které se rády přečtou romány, ale nepotřebují je mí přehnaně idealizované.
Z deníčku neobyčejné patnáctky – Sandra Lanczová
Sandra Lanczová je dcerou Lenky, ale inspiraci bere z jiného soudku. V této knize je hlavní dějová linie kolem dívky, která je vyvolená a má nadpřirozenou schopnost. Tady také vystupuje postava vlkodlaka, ale autorka nezapomíná ani na motiv lásky.
Konečná stanice láska – Bára Tomanová
Tato kniha popisuje, jak smutnou realitu, kde je odloučení rodičů, tak milostné zážitky mladé dívky, která prožívá lásku v největším rozpuku. Je dobrá v tom, že jsou tam tyto dvě dějové linie. Kdy se čtenářka seznámí s realitou, která vždycky nemusí být příjemná, ale zároveň vidí krásu lásky dvou mladých lidí.
A konečně něco, co by mohlo zajímat chlapce:
Vlčí hlava aneb Tajemství olovněného kříže – Avi
Tato kniha se vrací do dávných dob. A popisuje život sirotka, kterého společnost zavrhla a chce něco dokázat, aby očistil jméno svých rodičů. A společně s cizím mužem putuje po zemi a učí se nových věcí a později zjišťuje, že je něčím výjimečný… Kniha sice popisuje dobu, kterou si nemůžeme pamatovat, ale o to kouzelnější to je. Je velmi zajímavá a čtivá.
Eragon – Christopher Paolini
Tato kniha patří mezi oblíbené mezi chlapci a dokonce se po ní shání i děvčata a dospělí lidé. Je to úžasný příběh o malém chlapci a jeho soužití s drakem. Je zde mnoho nadpřirozených postav i schopností. Chlapec je opět tím vyvoleným a musí udělat důležitá rozhodnutí. Kniha je vybavena i mapkou, protože tento chlapec se velmi pohybuje a čtenář si tak může dobře představit, kde se jeho hrdina právě nachází. Navíc má tato kniha čtyři díly, takže pokud vaše dítko velmi zaujme, tak máte dárek na narozeniny.
Povinná četba
Student na základní a pak i na střední škole má určené knihy, které musí přečíst, protože se mu mohou hodit při maturitních zkouškách. Mnoho studentů to nenávidí, jiní to dělají jen z povinnosti a ostatní tyto knihy nečtou a raději dávají přednost své četbě. A myslím si, že pokud dítě samo nechce, tak by mu rodič neměl kupovat knihu z povinné četby, protože by to cítilo jako nátlak a stejně by ta kniha buď byla čtena s donucením anebo by jen tak ležela na poličce.
Knihy z povinné četby, které by mohly zaujmout:
Robinson Crusoe – D. Defoe
Příběh chlapce, který se dostane na pustý ostrov, kde nejprve žije sám a později se svým přítelem, kdy se musí sám o sebe postarat a zajistit vše, tak aby přežil, může být zajímavý zejména pro zvídavé chlapce.
Kronika česká – Kosmas
Ta zaujme jen ty děti, které se zajímají o historii, protože popisuje historické příběhu od bájného vyprávění až po křtění Židů.
Lakomec – Moliére
Tato kniha by také mohla nějaké dítě oslovit, protože je to komická divadelní hra, která byla i zfilmována.
Romeo a Julie – William Shakespeare
A velmi známý Shakespeare, který určitě zaujme nejednu dívku. Nejen milostný příběh Romea a Julie, ale také i dílo Hamlet.
S blížícími se vánoci možná vybíráte knížky, které by vaše děti bavily a přitom byste nemuseli investovat příliš velkou částku.
Pro batolátka a miminka jistě lehce najdete leporela, které je budou bavit. Pro maláčkdy do vody, pro větší klasicky do postýlky. Můžou být obohaceny o točící kruhy v zadní a přední části knihy, nebo o skutečné části předmětů, o kterých je řeč. Třeba v pohádce o krávě najdete skutečnou nebo umělou kraví kůži. A můžete si sáhnout, potahat, přičichnout.
Děti od pěti let
Naši malí specialisté… Ať už holky, nebo kluci, v tomto svém životním období srší sílou, energií a pílí. Výbornou knihou bude třeba Kosprd a telecí. Dosáhnete za dost kostrbatým slovům, cizím vyjádřením a rádoby lidským posunkům. Kosprd a telecí zaujme všechny kluky ve věku 5+.
Čtivé holčičky využijí knížku od Astid Lindgrenové, která popisuje život dětí z Bullerbynu. Velké zážitky a poznávání nového je to, čím si Astrid získávé už léta nové a nové čtenáře.
Děti od 7 let
Poutavou knihou můžete přispět, zakoupíte-li knížku od Jana Vladislava, O Bílé Karolíně a Černé Karolíně. Poutavý příběh osloví všechny školou povinné děti a také myšlení jejich rodičů.
Pokud si najdete v knihkupectví, nebo antikvariátech oddělení, které „jsou vaše“, najdete jistě to, co hledáte. Věřím, že v knihkupectví najdete knížku, kterou jsme vám představili a také ji dětem zakoupíte, líbit se budou určitě.
A právě proto vám ukážeme pár skvělých typů, kterými byste mohli dětem udělat radost nejen na vánoce, ale pak každý večer, nebo den, kdy jim budete knížku číst, nebo si ji přečtou sami.
Pro nejmenší děti
Romana Suchá – Šikovné básničky pro kluky a holčičky
Již vyšly celkem tři knížky básniček od této autorky. Jsou skutečně vynikající a děti při nich zároveň posunky a pohyby ukazují to, o čem právě hovoří. Třeba báseň Rybičky: Moje malé ručičky, jsou jako dvě rybičky. Proplouvají vodičkou, sem – tam mrsknou ploutvičkou. V umyvadle mrskají se, žádné vody nebojí se. Básničku přeříkáváme při umývání ručiček. Obě ruce pořádně nabydlíme a pak je opláchneme vodou.
Petr Horáček – Nový domek pro myšku
Pohádka o tom, jak si chce myška uskladnit jablko do svého obydlí, ale je příliš malé. Snaží si najít větší bydlení, ale všechny domečky, které cestou potká už mají své majitele. Jak její putování za novým domečkem dopadne?
Pro školkaře a předškoláky
Ivan Klíma – Kokrhací hodiny
Existuje země Pohádsko a společně s dětmi budete touto zemí cestovat. Se skutečným reportérem navštívíte různé města, třeba Hrochův Mlýnec nebo Valašské Klobůky. Dovzíte se spoustu zajímavých věcí, jako třeba v jakém autě jezdí žirafa, nebo ja vypadají kokrhací hodiny.
Ilona Eichlerová, Jana Havlíčková – Logopedické pohádky
Má-li vaše dítě problémy s řečí, logopedické pohádky ho nejen zabaví, ale zároveň pomůžou s odstraňováním vady.
Pro školáky
Eva Horáková – Svět hraček a her
Hezká barevná knížka prvního čtení pro všechny děti, které se stali prvňáčky a učí se číst, ale i pro ty, které čtení potřebují procvičovat. Pohádky odpovídají požadavkům výuky tzv. genetické metody čtení. Jsou proto psány velkými tiskacími písmeny a jsou řazeny od jednoduchých ke složitějším. Aby je děti dočetly, jsou krátké.
Ivan Růžička a kol. – Netradiční sportovní hry
Vždy je představena nějaká hra, napřídklad hra Kin-Ball, znáte ji? V knížce je popsáno, jak vznikla, pro kolik hráčů je určena, jak funguje, je uveden příklad průběhu hry a nechybí pravidla, kterými se mají hráči řídit.
V knihkupectvích je teď spousta nových knih, začal školní rok, vydavatelství se snaží na začátku školního roku prodat právě své knihy. Také se blíží již zmiňované vánoce a tak se snaží podpořit prodej různými slevami, akcemi, věrnostním programem… Například vydavatelství Portál nabízí stálé slevy ve věrnostním programu ve výši 10-25% těm, kdo se zaregistrují. První sleva 10% již po registraci.