Novoroční předsevzetí – zhubnu!

Máme tu začátek února a tak se nabízí otázka. Také patříte mezi ty, kteří si se vstupem do nového roku dávají předsevzetí? A daří se Vám je plnit?

Předsevzetí jsou různá. Například, že přestaneme kouřit. Nebo se budeme více věnovat svým blízkým. Jedním z nejčastějších je, že zhubneme. Spousta žen, ale nejen žen, si toto předsevzetí dává každý rok. Vydrží pár dnů či týdnů a pak se opět vrací do svých starých kolejí.

Jak docílit toho, aby změna byla trvalá a předsevzetí zhubnout se skutečně splnilo? Přinášíme Vám pár tipů, jak svoje novoroční přání převézt do skutečného života a konečně se zbavit nechtěných tukových polštářků.

Začněte pozvolna

Pokud chcete zhubnout trvale a napořád, je zcela nemožné, aby to bylo hned. Změna váhy také nenastala ze dne na den a proto ani úbytky nemohou být rychlé. Jinak dojde k Jo-jo efektu a Vy si budete moct příští rok po Silvestru dávat předsevzetí znovu. A to jistě nechcete. Reálné je zhubnout 0,5 – 1kg tuku za týden. Pokud je to víc, s velkou pravděpodobností se zbavujete svalové hmoty a vody. Což není při trvalém hubnutí žádoucí.

Stačí malé úpravy

Aby byla Vaše změna trvalá, je třeba začínat pozvolna a provádět malé nenápadné úpravy v jídelníčku. Nejprve zkuste vynechat sladkosti. Spousta lidí utíká od různých stresů a problémů k jídlu. Hlavně ke sladkostem.

Pokud také patříte mezi milovníky sladkého, zkuste jako první úpravu vyřadit právě sladkosti. Vašemu tělu nic nedávají, naopak. Veškerý cukr se ukládá. Obzvlášť, pokud mlsáte večer.

Místo něčeho sladkého zkuste sáhnout po kousku ovoce nebo zeleniny. Případně je vhodnou alternativou hrstička oříšků.

Stejné je to se slanými pochoutkami. Různé čipsy, slané oříšky a tyčinky jsou další z nejčastějších potravin, které lidé mlsají.

Pivo, víno a ostatní alkohol

Často slýchávám v poradně, že si klient dá jen jedno, dvě piva. To přece nemůže být problém, co se týká váhy. Opak je pravdou. Pokud je to pravidelné, tak dvě piva už dokáží hodně navýšit denní příjem. A pokud nemáte dostatek pohybu a pivo si dáte večer, pak kila jen naskakují.

Stejné je to s vínem. Každá druhá klientka, která mi za poslední rok prošla poradnou, mi sdělila, že si dává obden (některé dokonce každý den) skleničku vína. Někdy dvě. Opět je to samozřejmě ve večerních hodinách a dost často je to doplněno oříšky. Slanými.

Jestliže chcete zhubnout trvale, alkohol omezte. Alespoň než se dostanete na „svou“ váhu. Pak, když si dáte občas sklenku vína nebo malé pivo, Vaší váze to neublíží.

Tělo nemá totiž problém zpracovat cukr obsažený v alkoholu, ale právě ten alkohol. Jestliže se snažíte si nastartovat metabolismus, začnete jíst pravidelně, menší porce apod.  a dáte si alkohol, tak se Vaše veškeré úsilí vrací na začátek.

Pozor na pečivo, které kupujete

Jíte bílé pečivo? I zde může být problém, proč Vaše váha neklesá. Zkuste postupně bílé pečivo nahradit pečivem žitným a celozrnným.  Vybírejte také pečivo, kde jsou viditelná semínka. Ale nejen na povrchu. Pozor si dávejte také na dobarvované pečivo.

Zelenina a zeleninové saláty

Zkuste každý den zařadit zeleninový salát ideálně zakápnutý kvalitním olivovým olejem. Když máte na něco chuť, dejte si kousek zeleniny. Můžete zvolit mrkev, papriku, kedlubnu. Prostě jakoukoliv zeleninu, kterou máte po ruce. Zároveň můžete přidat kousek zeleniny ke svačině.  Dodáte tělu vodu, vitamíny a také vlákninu.

Zařaďte pravidelnost

Ač se to někomu nemusí zdát důležité, pokud chcete zhubnout, budete muset jíst pravidelně. Ideální je 5 – 6 jídel denně. Pokud totiž tělu nedáte živiny, začne se Vám zpomalovat metabolismus a tělo si bude ukládat do zásoby. Takže vlastně všechno (nebo velká většina toho co sníte) se Vám bude ukládat. Tělo je velice „chytré“ a ví, že si musí udržet energii, aby mohlo fungovat. Mozek i všechny vnitřní orgány jsou v pohybu pořád.

Začněte snídat

Pokud jste dosud nesnídali, může to být další z důvodů, proč se nemůžete dostat na Vaši vysněnou váhu. Začněte snídat postupně, pozvolna. Dávejte si něco menšího, lehkého, abyste tělo zbytečně hned ze začátku nezatížili. Někteří lidé mají po ránu problém jíst. Žaludek na to není zvyklý a u někoho to dokonce vyvolává pocity na zvracení. Také patříte mezi ty jedince? I já jsem měla podobné pocity, než jsem se naučila snídat. Ale věřte, stojí to za to. Už jen to, že se ráno najíte, Vám může pomoct shodit prvních pár kilogramů. A co víc, nebudete unavení.

Pitný režim

A jedna z těch nejdůležitějších rad na konec… Naučte se dodržovat pitný režim. Jestliže chcete zhubnout, bez toho to nepůjde. Tělo při hubnutí (a nejen při něm) potřebuje odvádět z těla škodlivé látky. Pokud mu nedodáte dostatek tekutin, tyto látky se hromadí v těle. Navíc tělo je z velké části z vody a díky pitnému režimu se roznáší po těle i vitamíny, minerály a další potřebné látky pro život.

Ideální je pít čistou vodu, vodu s citrónem, případně bylinkové nebo ovocné čaje.

Změny zařazujte zlehka a postupně, aby mělo tělo čas všechno přijmout. Prudké změny většinou moc úspěchu nepřinášejí. A z vlastní zkušenosti vím, že ten, kdo udělá razantní změny hned v začátku, dlouho nevydrží a vrátí se zpět do svých starých kolejí.