Občanské průkazy pro děti mladší 15 let

By: Cameron Wears

Každý z nás má povinnost mít svůj občanský průkaz po dovršení věku 15 let. Na žádost však lze vydat i občanský průkaz osobě mladší 15 let. Někteří o tomto faktu ještě neslyšeli, ale skutečně to tak je.

Děti, které jsou mladší 15 let mohou mít občanský průkaz hlavně z toho důvodu, pokud chtějí vycestovat za hranice a to po Evropské unii a rodiče jim nechtějí pořizovat cestovní pas. Pokud chcete, aby vaše dítě mělo občanský průkaz, pak je třeba, abyste o něj zažádali vy jako zákonní zástupci. Sebou je nutné vzít na úřad rodný list dítěte a pak také vlastní občanský průkaz.

Dítě musí jít na úřad s vámi, protože je třeba pořídit fotografii, kterou pořídí úředník přímo na místě. Nebudete muset vyplňovat žádost, ta je vygenerována ze systému e-OP. Zaplatíte poplatek 50 Kč, což spousta lidí může vidět jako výhodu, protože cestovní pas je daleko dražší. Čekací lhůta pro vydání občanského průkazu je 30 dnů. Platnost je ale kratší, a je to 5 let.

Pokud si jdete zažádat o občanský průkaz ve věku 15 let, tak musíte přijít nejdříve v den, kdy vám 15 let je a nejpozději 30 dnů po dovršení tohoto věku, jinak se dopustíte přestupku.

Občanský průkaz, nebo cestovní pas u dětí, které jsou mladší 15 let je nutný, pokud překračujete hranice našeho státu. Na samotných hranicích vás nikdo kontrolovat nebude, ale může se stát, že vás během vaší cesty zastaví policie a tam už doklady vyžadovat bude. Pokud cestujete letadlem, tak je nutné vždy před vstupem na palubu letadla dokládat pas, nebo občanský průkaz, záleží velmi na tom, kam letíte. Po zemích Evropské unie stačí samozřejmě občanský průkaz, mimo Evropskou unii je pak cestovní pas nutný.

Nejste-li si jisti, kam je potřeba už cestovní pas, pak se zeptejte v cestovní kanceláři, nebo si tyto informace najděte na internetu.