Kryté bazény

Kryté bazény

Milují Vaše děti vodu a máte možnost navštěvovat vlastní bazén, bazén patřící někomu z příbuzných a přátel, nebo veřejný krytý bazén? Pak rozhodně dbejte na bezpečnost, protože k neštěstí může dojít velmi snadno a žádný z Vás rodičů by nerad zažíval muka, kdyby se Vaše dítko topilo v bazénu a mohlo si způsobit přechodné či trvalé následky, či co hůře i smrt.

Vždy Vaše děti řádně vybavte plaveckými potřebami, jako nafukovacími rukávky či kruhem. A to hlavně, pokud se jedná o větší bazény, kde je hlubší voda.

Autor obrázku: D. Sharon Pruitt

Rozhodně není ke škodě přibalit i nafukovací míč či stříkací pistolky. Pak máte jistotu, že Vaše dítka zažijí spusty legrace při házení si s míčem, který při dopadu na vodní hladinu „ohodí“ sprškou vody Vašeho spoluhráče, stejně jako když proud vody vystřelený z vodní pistole do obličeje, či jiné části těla Vašeho protivníka nebo „dospěláků“ bdících, okolo bazénu, nad jejich bezpečím.

I mělký bazének dětem postačí na osvěžení i pro zábavu. Trocha vody, hračky do vody či jen obyčejný kyblíček s lopatičkou a děti budou štěstím bez sebe. Jsou to tzv. „brouzdaliště“, kde se děti pod dohledem rodičů či starších sourozenců dostatečně vyřádí.

Kryté bazény mají tu výhodu, že jsou provozovány po celý rok a za každého počasí a co více, pod dohledem školených plavčíků.

Takže, milý rodičové, balit a šupem někam na bazén! Posílíte imunitu svou i svých dětí a budete příjemně unaveni tělu tak prospěšnou aktivitou.

Plavecké kurzy

Plavecké kurzy

Učíte plavat Vaše děti samy, nebo raději volíte plavecké kurzy? Každá z těchto variant má své osobité kouzlo.

„Lektor rodič“

Pokud vy, rodiče, volíte první variantu – tedy vlastní výuku – pak se musíte vybavit kopou trpělivosti, nafukovacím kruhem nebo rukávky a vyrazit k nějakému pěknému a čistému rybníčku nebo na místní plovárnu. Kouzlem tohoto způsobu výuky je, že si při tom užijete spoustu legrace a navíc strávíte společně volné chvíle, jako rodina.

Plavecké kurzy nejsou k zahození

Autor obrázku: Janet’s Photos 2012

Většinou se jich Vaše dítě bude účastnit v rámci výcviku, který pořádají školky a a školy. Nejenže si děti užijí legraci se svými vrstevníky při různých vodních hrách, ale jsou navíc i pod bedlivým dozorem plavčíků, instruktorů i školního dozoru.

Plavečtí instruktoři Vaše dítko naučí potřebným základům plavání a Vy, pokud s nimi pak vyrazíte do vody, jen budete s nimi opakovat to, co se již naučili, anebo jednotlivé techniky plavání dopilujete. Nezapomínejte Vaše děti za jednotlivé pokroky pečlivě chválit, protože každý úspěch i Vaše podpora jim zvedne sebevědomí a navíc se snadněji zbaví strachu z vody, pokud jím trpí.

Nejlepší je kombince obou možností výuky, protože to Vašim dětem ulehčí naučení se plavat i zásady bezpečnosti v okolí vody. Na plaveckých kurzech je navíc bedlivě hlídají plavčíci, kteří dohlíží, aby se Vašim dětem nic nestalo, nebo v případě nešťastné nehody, byly okamžitě poskytnuta zdravotní pomoc.

Takže, rozhodně nebraňte Vašim dětem v těchto kurzech! Neuškodí a ani neublíží. Naopak. Pomohou Vaše děti naučit plavat i to, jak se v blízkosti vody chovat!

Co s sebou na koupaliště

Co s sebou na koupaliště

Je parné léto a vy se chystáte na koupaliště? Co si vzít s sebou? Na co nezapomenout, než celá rodina vyrazí na koupaliště, ať veřejná či placená? Tak tyto otázky řeší každý, kdo má děti a chystá se v létě k vodě.

Autor obrázku: Jozef Turóci

Je úplně jedno, zda se jedná o koupání u nedalekého rybníčku nebo na venkovním bazénu místní plovárny. Protože pokaždé budete řešit totéž: na co nezapomenout!  Sice si chvílemi připadáte, že s sebou balíte snad půlku domu, ale na druhou stranu chcete mít jistotu, že Vaše dítě bude chráněno všemi dostupnými prostředky.

Některé zapomnětlivé maminky si dokonce píší seznam, aby nic z důležitých věci nenechaly doma. A jak vypadá většina takovýchto seznamů? Takto:

 • deku – abyste se měly kam usadit u vody a popřípadě ji využily k opalování
 • ručníky – nejméně dva, abyste měly do čeho sebe i dítě osušit
 • přípravek proti opalování – přípravky před i po opalování, jako krémy a různá opalovací mléka, aby se děti tak snadno nespálily, protože jejich pleť je na sluníčko velmi citlivá
 • plovací rukávky – nafukovací rukávky určené k plavání hlavně pro malé děti
 • plovací kruh – nafukovací kruh vhodný jako doplněk k rukávkům či samostatně pro větší děti
 • svačinku – něco na zakousnutí pro děti, protože žádné dítě Vám u vody nevydrží bez doplnění energie něčím dobrým do bříška
 • Autor obrázku: Jim Pennucci

  pití – velmi důležité, protože na sluníčku je přímo nutností doplňovat tekutiny a dodržovat pitný režim, jinak tělo může zkolabovat z dehydratace

 • mobilní telefon – alespoň jeden pro případ nehody a potřeby volat záchrannou službu
 • nějakou tu kačku na nanuky a zmrzlinu pro děti a studené nápoje prodávané na koupalištích či v blízkých restauracích pro rodiče
 • pokrývku hlavy pro děti, aby neměly úžeh
 • plavky – pokud se chcete převléknout až na koupalištích, nezapomenout přibalit i plavky
 • nějakou hračku pro menší děti – nafukovací míč, létající talíř či obyčejný kyblíček či gumovou hračku, s níž si obvykle dítě hraje doma ve vaně

Jelikož je dnešní doba tak nevyzpytatelná a krádežích právě na koupalištích přibývá, většina rodin to řeší jediným účinným řešením. Nikdy nenechávají věci bez dozoru. Vždy, aby na dece u věcí zůstal jeden z rodičů, popřípadě starší dítě ve věku nad čtrnáct let pouze na velmi krátkou dobu.

Bedlivě své věci pozorujte, jinak o ně snadno můžete přijít. U většiny venkovních plováren je nyní možnost použít i zamykatelné skřínky a klíč si následně pouze dáte na ruku a můžete vyrazit do vody. Někdy ale ani tyto skřínky nejsou uchráněny před krádežemi.

I tím, že se musíte při užívání požitků z koupání musíte střídat kvůli hlídání věcí, Vám Vaši zábavu nijak nezkazí, hraní na souši i ve vodě s Vašimi dětmi, za to stojí. A někdy Vás Vaši potomci dokáží i překvapit, jak dobrými plavci se staly v okamžiku, kdy jste si toho tak úplně nevšimly.

Takže hlavu vzhůru a hurá do balení – příjemně strávený čas u vody s rodinou stojí za ty ohromné přípravy před odchodem a plné tašky, které jste s sebou nuceni vláčet.