První den ve školce aneb Na co nesmíme zapomenout

By: Remus Pereni

Z prvního dne ve školce nejsou nervózní jen děti, které čeká něco nového, ale také maminky, protože ty nechtějí na nic zapomenout a zároveň je jejich úkolem dítě připravit tak, aby neplakalo hned potom, co se maminka schová za dveře.

Co na první den do školky dítěti sbalit?

První, co musí maminka připravit je hromádka věcí, které bude dítě ve školce potřebovat. Na první den ve školce byste rozhodně neměli zapomenout nějaké přezůvku, nejlépe bačkorky. Potom musí mít nějaké oblečení do školky, nejlépe tepláčky a také oblečení na pobyt venku, ale musíte počítat s tím, že se dítě venku zašpiní, když si bude hrát.

Potom byste měli přibalit také náhradní oblečení, zejména tričko, protože běžně se stává, že se děti polijí, v některých školkách se doporučuje dát dítěti zástěrku, kterou může při jídle anebo při výtvarných prací použít a po případě zašpinit. Pokud necháte své dítě ve školce po obědě, tak ho čeká spánek, proto byste také neměli zapomenout na pyžamo a také na hygienické potřeby, jako je zubní kartáček a pasta, ručník či vlastní tuhé mýdlo.

Některé školky také chtějí, aby děti měly vlastní pytle či sáčky, kde některé z těchto věcí mohou dát. Věcí do školky je opravdu hodně a někdy je lepší napsat si seznam, abyste nic z toho hned první den ve školce nezapomněli.

Aby dítě neplakalo

Velice důležité je také dítě psychicky připravit na to, že odteďka už nebude celý den s maminkou, ale že se o něj budou starat hodné učitelky ve školce. Nejprve to asi bude dítě snášet špatně, ale vy byste mu také měli vysvětlit, že tam na něj čeká spousta zábavy a hlavně noví kamarádi.

Pak nastane situace, kdy se to dítě i těší na první den ve školce. Ale problém opět nastane, když onen první den ve školce, protože už je v té cizí budově, už vidí cizí dospělé a také své vrstevníky. Všechno je cizí, všechno je nové a najednou mu chce jeho maminka utéct. Vaším úkolem bude se s dítětem pozitivně rozloučit, nejlépe uděláte, když dítěti slíbíte, že se pro něj za krátký čas vrátíte, rozhodně není dobře, když se z ničeho nic vytratíte.

A potom, co si dítě vyzvednete ve školce, mu dejte najevo, že vám ten den chybělo, aby cítilo, že se jej nechcete zbavit, tím že ho dáte do školky.

Se školkou přichází silná imunita

Mnoho rodičů se budeme muset smířit s tím, že s prvním dne ve školce také přicházejí domů první bacily. Najednou je dítě mezi mnoha novými dětmi a každé může mít na sobě jiné bakterie a bacily, takže se nestrachujte, že najednou je vaše dítě více nemocné, prvních pár měsíců bude trochu náchylnější, ale potom si na to zvykne, protože imunita vašeho dítěte bude silnější.

První dny ve školce přináší pro děti mnoho nového a také spoustu zábavy, ale své si zažijí i rodiče.