Zápis do školky

Jsou rodiče, kteří dávají přednost tomu mít své dítě doma, aby si ho mohli užít. Pravdou je, že je dokázáno, že si moc nepomohou, protože ve školce si dítě zvyká na nové cizí lidi, které sám doma s maminkou nepozná a pak může mít problém se zařazením do společnosti a s vycházením se svými vrstevníky. Proto je tedy lepší dát své dítě do školky. Ale jak na to?

OpenClipartVectors / Pixabay

Dny otevřených dveří

Pokud bydlíte na malé vesničce, kde je jen jedna školka, tak nemáte moc na výběr a dítě dáte do ní anebo ho odvezete do města. Avšak ve větších městech také bývá větší výběr mateřských školek, a pokud je sami neznáte anebo nemáte reference od svých známých či příbuzných, tak se vše potřebné můžete dozvědět na dnech otevřených dveří, které školky pravidelně připravují. Zde se můžete nejen podívat, jak je školka vybavená, ale můžete si také pohovořit s učitelkami o informacích, které budete chtít znát, kde si také ověříte, že je tato osoba dobrá pro starost a částečnou výchovu vašeho dítěte.

Jak se do školky přihlásit?

Pokud navštívíte den otevřených dveří a projevíte zájem, tak si vás ve školce zapíší, aby si udělali přehled o tom, kolik dětí jim nastoupí. Většinou po vás budou chtít jen základní informace jako je jméno, datum narození a adresa, ale mohou také po vás chtít průkaz totožnosti. K přihlášení dítěte do školy budete muset vyplnit formulář, kde vypíšete veškeré informace a také ve většině školek požadují vyjádření o zdravotním stavu dítěte, takže budete muset zajít i k lékaři. Potom co přihlášku odevzdáte či pošlete, tak budete čekat na vyjádření, zda je pro vaše dítě místo či ne. Většinou platí to, že přednost mají děti, které bydlí ve městě školky a také t, které jsou v předškolním věku. A některé školky také přihlížejí k tomu, když mají ve škole už sourozence dítěte a podobně.

Co musí dítě, které jde do školky umět?

Pravdou je, že než dítě půjde do školky, mělo by ovládat některé dovednosti, jako je obouvání či zouvání si bot. Také si musí poznat své věci, protože paní učitelka si nemůže pamatovat, co komu patří, když je ve školce třeba třicet dětí, zejména se to týče oblečení či ručníků, některé maminky to pro jistotu ještě na štítek podepíšou. Dále by se mělo dítě aspoň snažit samo se obléct a rozhodně by mělo umět samo jíst a pít, také se požaduje, aby dítě klidně sedělo při jídle, ale u malých dětí je to problém. A hlavně dítě musí umět samo si zajít na záchod a samo se vysmrkat.

Už jsme ve školce

Když jste se do školky dostali, tak nesmíte zapomenout, že nic není zadarmo a že i státní školka se musí platit. Částky jsou různé, ale na státních (městských a obecních) školkách jsou mnohem nižší než na těch soukromých. Tyto peníze jdou nejen na energii a plat učitelek, ale zejména na vaše děti – hračky, výtvarné potřeby a mnoho dalších.

Školka pro děti znamená spoustu nového a zábavného a žádné dítě by o tyto zážitky nemělo přijít.

První den ve školce aneb Na co nesmíme zapomenout

By: Remus Pereni

Z prvního dne ve školce nejsou nervózní jen děti, které čeká něco nového, ale také maminky, protože ty nechtějí na nic zapomenout a zároveň je jejich úkolem dítě připravit tak, aby neplakalo hned potom, co se maminka schová za dveře.

Co na první den do školky dítěti sbalit?

První, co musí maminka připravit je hromádka věcí, které bude dítě ve školce potřebovat. Na první den ve školce byste rozhodně neměli zapomenout nějaké přezůvku, nejlépe bačkorky. Potom musí mít nějaké oblečení do školky, nejlépe tepláčky a také oblečení na pobyt venku, ale musíte počítat s tím, že se dítě venku zašpiní, když si bude hrát.

Potom byste měli přibalit také náhradní oblečení, zejména tričko, protože běžně se stává, že se děti polijí, v některých školkách se doporučuje dát dítěti zástěrku, kterou může při jídle anebo při výtvarných prací použít a po případě zašpinit. Pokud necháte své dítě ve školce po obědě, tak ho čeká spánek, proto byste také neměli zapomenout na pyžamo a také na hygienické potřeby, jako je zubní kartáček a pasta, ručník či vlastní tuhé mýdlo.

Některé školky také chtějí, aby děti měly vlastní pytle či sáčky, kde některé z těchto věcí mohou dát. Věcí do školky je opravdu hodně a někdy je lepší napsat si seznam, abyste nic z toho hned první den ve školce nezapomněli.

Aby dítě neplakalo

Velice důležité je také dítě psychicky připravit na to, že odteďka už nebude celý den s maminkou, ale že se o něj budou starat hodné učitelky ve školce. Nejprve to asi bude dítě snášet špatně, ale vy byste mu také měli vysvětlit, že tam na něj čeká spousta zábavy a hlavně noví kamarádi.

Pak nastane situace, kdy se to dítě i těší na první den ve školce. Ale problém opět nastane, když onen první den ve školce, protože už je v té cizí budově, už vidí cizí dospělé a také své vrstevníky. Všechno je cizí, všechno je nové a najednou mu chce jeho maminka utéct. Vaším úkolem bude se s dítětem pozitivně rozloučit, nejlépe uděláte, když dítěti slíbíte, že se pro něj za krátký čas vrátíte, rozhodně není dobře, když se z ničeho nic vytratíte.

A potom, co si dítě vyzvednete ve školce, mu dejte najevo, že vám ten den chybělo, aby cítilo, že se jej nechcete zbavit, tím že ho dáte do školky.

Se školkou přichází silná imunita

Mnoho rodičů se budeme muset smířit s tím, že s prvním dne ve školce také přicházejí domů první bacily. Najednou je dítě mezi mnoha novými dětmi a každé může mít na sobě jiné bakterie a bacily, takže se nestrachujte, že najednou je vaše dítě více nemocné, prvních pár měsíců bude trochu náchylnější, ale potom si na to zvykne, protože imunita vašeho dítěte bude silnější.

První dny ve školce přináší pro děti mnoho nového a také spoustu zábavy, ale své si zažijí i rodiče.

Poprvé do mateřské školky

Poprvé do mateřské školky

 Všichni rodiče řeší otázku toho, jak své dítě nebo děti připravit na jejich první den v mateřské školce.

Jakmile mají rodiče potvrzeno, že bude jejich dítě přijato do mateřské školky, začíná tvrdá příprava Vašeho na to, co jej čeká.

Základní příprava však začíná podstatně dříve. Nejdůležitějším prvkem je, naučit děťátko na nočník. Pokoušejte se o tom, milé maminky i tatínkové, postupně a bez nucení, jinak si již od počátku vypěstují averzi a bude velmi problematické Vaše další snažení zbavit se plínek.

Vždy posazujte dítko na nočník, když má dobrou náladu. Podejte mu nějaké hračky a hrajte si s ním, aby si navyklo, že nočník není žádný mučící nástroj. Pokud se mu na nočníku nelíbí, nenuťte ho sedět, ale zkuste to po chvilce znovu a několikrát za den. Uvidíte, že si časem dítě začne samo tahat za plínku a bude si chtít sedat na nočník dobrovolně. Po určité době bude bezproblémově zvládat bez plínky celý den, když ho budete dávat pravidelně sednout na nočník.

U nočního zbavování plen je třeba se vyzbrojit trpělivostí, igelitem pod prostěradlo na posteli, kde dítě spí a budíkem. Musíte dítě totiž často budit, aby si přivyklo na intervaly a tělo si zvyklo vydržet do dalšího „hačnutí“.

A nezapomeňte dítě pochválit!

Jakmile se zbavíte plínek, máte téměř vyhráno. Dítě se také musí naučit jíst samostatně, lžičkou. Za to Vám bude personál MŠ obzvláště vděčen. Nandejte dítěti jídlo do plastové misky a dejte mu do ručičky lžičku, nejprve menší a postupem času i větší, aby mělo pocit, že je velké, a to že budete jídlo sbírat ze země nebo po stole, to vůbec neřešte.Pokud nechce samo papat, krmte ho jednou lžičkou a druhou ho nechte „vrtat“ v talíři a velmi brzy začne Vaši ruku odstrkovat.

Další věcí je, aby se dítě naučilo smrkat do kapesníku. Ukazujte mu, jak do kapesníčku správně smrkat a doprovoďte to i zvukovým efektem. Věřte, pomůže to!

Ve školce požadují, aby si dítě umělo říci o základní věci, jako je pití, jídlo a že potřebují jít na toaletu.

Každá školička Vám dá přesný seznam věcí, které bude potřebovat – od oblečení zřetelně označených jménem dítěte, hygienických pomůcek a všeho, co je třeba. Pořiďte dítěti boty se suchým zipem, usnadní si tím rozhodně spoustu zdržování, stejně jako zapínací zip u svetříků namísto knoflíků. Dnes se také dají sehnat kalhoty, které se pouze natahují přes boky a nemusí se nijak zapínat. Pak bude jak dítě, tak personál MŠ ušetřen zbytečných úkonů, které lze tímto způsobem odstranit.

Tou úplně nejdůležitější věcí je, připravit dítě po psychické stránce, na to, co je čeká první den v MŠ. Mluvte s Vaším potomkem, co nejčastěji to půjde, o tom, jak si bude ve školce hrát s dalšími dětmi, budou papat různé dobroty, učit se mnoho nových a zajímavých věcí a neobvyklých činností. Že budou chodit ven na procházky a hrát si venku na dětském hřišti.

Ujišťujte Vaše milované dítko, že i když tam s nimi nebudete, rozhodně to neznamená, že je nemáte rádi a zcela jistě si je odpoledne vyzvednete. Řekněte jim, že si užijí spoustu legrace a že když budou poslouchat paní učitelku, dělit se o hračky s ostatními dětmi, uklízet si po sobě, čeká je odměna ve formě toho, co mají nejraději, ať je to cokoliv.

Pak Vás rozhodně čeká úspěšné zvládnutí prvního dne ve školce. Odveďte dítě do školky, předejte jej personálu, rozlučte se s ním a rychle odejděte – přílišné emoce nejsou prospěšné ani pro Vás, ani pro dítě. Personál pak musí dítě utěšovat, a i když Vám to trhá srdce, musíte si navyknout být jeden bez druhého.

Takže hurá do učení a mnoho zdaru na úspěšné zvládnutí prvního dne v mateřské školce.