Mám talentované dítě

Jak poznám, že je moje dítě talentované? Není dítě, kterému by šlo všechno stejně dobře. Někdo lépe zvládá třeba počty v matice a druhý může mít lepší jazykový cit a podobně. Pakliže je vaše dítě v něčem výrazně lepší než ostatní, pak už jde o talent. Nebo když vaše dítě dokáže v útlém věku namalovat obraz, co by vypadal jako umělecké dílo, pak už jde o genialitu.

Mám génia, co teď?

Pro každého rodiče je krásný pocit, když zjistí, že jeho dítě je v něčem extrémně dobré. Ale problémem může být, že takové dítě může být zaměřeno jen na ten svůj obor a jinak by se neumělo orientovat v reálném světě.

Autor obrázku: woodleywonderworks

Například:

Když je vaše dítě výborným malířem, tak se uzavře jen do svého malování, může kreslit několik hodit denně a opravdu krásně, ale pak už se nebude moc soustředit na praktickou část života. Může být nesamostatné, že si samo neuvaří, nevypere, prostě kdyby bylo závislé na samo na sobě, tak by to nezvládlo. Proto je dobré samozřejmě podporovat jeho genialitu, ale zároveň ho naučit postarat se o sebe.

Jak mám rozvíjet talent svého dítěte?

Většinou, když dítě v něčem vyniká, tak to bere jako svou zálibu, a proto se samo snaží se o tom zjistit více. Každopádně by ho rodič měl podporovat, jak chválit za krásně a precizně povedenou práci, tak za jeho snahu. A také by bylo dobré, kdybychom dítě přihlásili do nějakého kroužku z oboru, ve kterém vyniká, ale pouze nenuceným způsobem. Jestliže bychom dítě do toho nutili, tak by mohlo mít pocit, že to nedělá, protože ho to baví, ale jen protože to chce rodič. A pak se může stát, že by o to přestalo mít zájem. Ale je jasné, že ho nemůžeme nechat, aby to odbývalo.

Co nesmím zanedbat!

Rozhodně podporu dítěte. A to zejména, když bude mít své první představení. Pokud jde o talent ve hře na hudební nástroj, tak jeho první koncert či předehrávku. Pokud je o výtvarný talent, tak jeho první výstavu. Zda jde o herectví, tak jeho divadelní představení. Pokud jde o nějaký talent v počítání, tak jeho účast na soutěžích či v olympiádách. A podobně.

Protože pokud dítěti rodič nepřijde na jeho první událost, kde má příležitost ukázat svůj talent, tak nejenže ho rodič velmi zklame, ale také může nabýt pocitu, že není tak dobrý, když rodiči nastálo za to přijet a může se svého talentu „vzdát“.