Otec alkoholik

By: barockschloss

Každý rodič je jiný, každý používá jiný typ výchovy a každý z rodičů má své špatné stránky, avšak co dělat, když je jeden z rodičů, což z většiny případů bývá otec je závislý na alkoholu?

Alkohol je mocný zdroj:

Na každého člověka alkohol působí jinak. Někdo, když je opilý, tak má ze všeho srandu, je zábavný, ale na někoho může působit i negativně a to tak, že se daná osoba stane agresivní a může být nebezpečná sama sobě, ale hlavně svému okolí, zvláště pak, když jsou okolo děti. Existuje několik životních příběhů dětí alkoholiků a bohužel je jich většina špatná…

Jak dětem vysvětlit, že otec pije?

Jeden z nejtěžších úkolů, když se do takové situace dostanete, je vysvětlit dětem proč se to vlastně děje, proč chodí tatínek domů v takové či onaké náladě. Problém může být v tom, že sami nevíte, proč to dělá anebo to mohou být takové problémy, od kterých chcete své děti ochránit a tak nezbývá než lhát nebo si něco patřičného vymyslet. Někdo použije větu, že mu to prostě chutná, ale to děti většinou nepochopí, že se raději nevzdá dobrého pití, než těch stavů, co přicházejí potom. Nebo některé maminky doma dětem vysvětlí, že na tatínka je toho teďka hodně a tak si povídá s přáteli a u toho si dá nějaké to pití a podobně.

Co je nejlepší variantou alkoholika?

Vždycky je hrozné, když se dítě musí dívat na svého opilého rodiče, ať jde o matku či otce. Avšak dobré to je, dokud není na děti agresivní a nevylévá si na nich svou zlost. Je mnoho otců, kteří když se opijí, jsou agresivní, ale přesto všechno je jejich láska natolik silná, že by své dítě neudeřili ani pod vlivem alkoholu. Samozřejmě, že i v takové situaci je třeba problém s alkoholem řešit, ale přece jenom je to psychicky lépe snesitelné, než když děti trpí i fyzicky.

Jak problém s alkoholem vyřešit?

Na dobrý boj s alkoholem bohužel neexistuje mnoho variant, buď si bude muset rodič uvědomit, co je pro něj přednější a sám od sebe si říct dost, já chci rodinu, chci děti, což je úplně nejlepší a bude na sebe přísný. To se dá realizovat většinou v době, kdy rodič není ten správný alkoholik, když třeba jen má momentálně nějaký problém, který zabijí, ale nepije už dlouhodobě a na základě toho, že mu to chutná a podobně. Problém je, když už je alkohol součást jeho života či dokonce jeho samotného, pak nezbývá nic jiného, než aby se nechal léčit na odvykací kúře.

Jak dětem vysvětlit, že se tatínek léčí?

Jde také o poměrně těžkou situaci, avšak je to lepší než vysvětlování, proč je otec alkoholik. Nejlepší je jim to podat tak, že tatínek sice měl nějaký problém s alkoholem, ale už něco pro to chce udělat, že se snaží kvůli své rodině, aby pochopily, že je tatínek má rád a dělá to proto, aby mohli být zase společně šťastní. Protože pokud se to dítěti špatně vysvětlí, což většinou bývá proto, že matka sama má k otci nezájem, tak může ovlivnit i názor těch dětí a ony mohou nad otcem zanevřít, což samozřejmě není dobře, protože potřebují i mužský vzor a hlavně úplnou rodinu.

Na tom, jak alkoholika otce snesou děti je mnoho zásluhy matky. Pokud ona bude chtít, aby i přesto děti měly svého otce rády, tak se jí to povede, pokud ale sama otce zavrhne, tak ho odstřihne od jejich dětí.

 

Herny

Herny

Spousta dětí stále častěji vidí u svých rodičů špatné návyky a neřesti. A bohužel je ještě častější, že se řídí děti příkladem svých rodičů. Jednou z těchto neřestí jsou návštěvy různých heren.

Zpočátku to začíná návštěvami různých herních zařízení s automaty, na nichž mohou celé hodiny hrát rozmanité množství bojových, sportovních, válečných i strategických her. Děti se mohou stát na těchto hracích automatech stále více a více závislejší, až jim bude dělat problémy dokonce i v noci na ně nemyslet. Jejich myšlenky budou patřit pouze a jen oněm hracím „démonům“.

Autor obrázku: Rob Boudon

Později se tato závislost může přenést i do dospívání a dospělosti, až nakonec z obyčejných her, přejdou na výherní automaty, do nichž nastrkají veškeré své finanční prostředky.

Začnou krást svým rodičům peníze i věci, které následně někde zpeněží a nakonec se z nich stanou „Gembleři“. Pak rodině nezbývá nic jiného, než přistoupit k radikálnímu řešení – léčebna, nebo vypovězení z kruhu rodinného do doby, než si přiznají svou chybu a ochotu se léčit.

Existují však i jiné druhy heren, které jsou pro dětské návyky a psychiku neškodné! Jedná se o tzv. dětské herny a zařízení, kde se vesměs setkávají děti všech věkových kategorií, aby si zde zahrály různé společenské i sportovní hry.

Zatímco děti dovádějí v bazénku plném míčků, rodiče si mohou nerušeně povykládat s ostatními rodiči o neřestech i radostech svých potomků, nad šálkem kávy či jiného občerstvení.

V těchto zábavních hernách vůbec nezáleží na času, který v nich s dětmi strávíte. Nejenže se tu děti seznámí a spřátelí s jinými dětmi, ale totéž platí i o rodičích.

Takže, milý rodičové, dávejte si bedlivý pozor na to, jakým příkladem jste Vašim dětem! Pokud u Vás uvidí různé závislosti, mohou i ony začít trpět podobným problémem. A co se týče dětských zábavních heren, pak není na škodu, je občas navštívit.

A vy, milá dítka, raději používejte vlastní rozum a nesnažte se za každou cenu být jako Vaši rodiče!

Mohlo by Vás to dostat někam, kam jste se dostat vůbec nikdy nechtěly, ani neplánovaly!

Zakázané ovoce chutná nejlépe – první část

Zakázané ovoce chutná nejlépe – první část

Děti a jejich touha objevovat stále nové a nové věci. Mnohdy se to může zdát i roztomilé, zejména, jsou-li to ještě batolata či děti do 4 až 5 let, ovšem jak čas plyne a děti chodí do školky a posléze do školy, stále se více a více vymykají výchově a pochycují spoustu nových věcí, slov, názorů a myšlenek …jejich chování se pomalu ale jistě mění i přesto, že děláte pro správnou výchovu maximum.

Nedávejte vždy zavinu sobě nebo svému partnerovi (partnerce), že není Vaše potomstvo vychování přesně tak, jak jste si přáli a jak jste ho celá ta dlouhá léta směřovali.

Alkohol a cigarety

Hlavním důvodem, proč chtějí děti pít alkohol a kouřit cigarety je, dnešní „zkažená doba“. Dnes už tyto zlozvyky nejsou způsobeny především tím, že to vidí doma u svých rodičů či u svých příbuzných, ale většinou si myšlenku popíjení alkoholu a kouření přináší ze školy od svých spolužáků či od mimoškolních kamarádů.

Fakt, že jim ani jedno nechutná a je jim z toho ve většině případů špatně, je ale stejně neodradí a zvesela v tom pokračují.

Jedním z hlavních důvodů, proč s tím vůbec náctiletí začínají také je, že si díky tomu připadají starší, drsnější a tudíž přitažlivější pro děvčata – ovšem opak je nemálokdy pravdou.