Zranění dětí

Zranění dětí

Ke zranění dětí dochází stále častěji a bohužel i snadněji, než bychom si kdy dříve dokázali představit. Děti jsou totiž takové malé živly, které mají spoustu bláznivých nápadů a ztřeštěných myšlenek, jež velmi často realizují.

Stačí málo a nehoda i se zraněním je na světě. Každý z Vás, rodičů, to jistě velmi dobře zná a zažil nejednu bezesnou noc.

Autor obrázku: Roy Luck

Ke zranění může snadno dojít doma i venku a přes veškerou Vaši snahu děti hlídat, je mnohdy tato Vaše snaha marná. Obvykle je doma napadne hrát si s míčem u otevřeného okna, a při chytání míčku povyskočí. Hop, bum, a už mají tržnou ránu na hlavě, protože se praštili o hranu otevřeného okna. Nebo si vylezou na židli či stůl a začnou na nich hopsat a vrtět se. Podklouzne jim nožička, spadnou, praští se nebo si dokonce způsobí zlomeninu.

Chování dětí je mnohdy natolik nevyzpytatelné, takže se většina rodičů nestačí divit, co vše je napadne. Stále častěji lze pozorovat, jak dvě i více dětí, venku jezdí pouze na jednom jediném kole… prudce zabrzdí a už některé z nich letí vzduchem. Nebo běhání na boso v nepřiměřených podmínkách. Zraněné chodilo je otázkou pár minut.

K poranění dochází nejčastěji při různých sportovním aktivitách či dětských hrách, ale i díky pouhé náhodě, pokud se připletou někam, kam nemají. Nejlépe pod nohy či ruce dospělých. Někdy postačí i pouze mokrá podlaha, na níž jim podjedou nožičky a zlomenina ruky či nohy je pouhou otázkou okamžiku.

Nemá však rozhodně žádnou cenu, abyste Vaše dítka hlídaly na každém kroku, aby se náhodou nějak nezranila. Vaši potomci by si pak zřejmě připadali v očích kamarádů jako maminčini mazánci a dozajista by Vám za Vaši přehnanou péči a starostlivost nepoděkovali.

Údělem rodičů je velmi často chlácholení a pofoukání nějaké té bolístky či ošetření drobných odřenin a modřin.

Mnohdy to sice vypadá, jako by dítě bylo týráno, protože má spoustu těchto modřin, ale spíše to bývá právě následkem jejich dětského a sourozeneckého řádění. Jako například, když starší sourozenec neustále tomu mladšímu, s úsměvem na tváři, podkopává nohy, a má radost z jeho odřených kolen.

Při troše té opatrnosti samotných dětí, i Vás rodičů, nemusí docházet k vážnějším zraněním.

No a pokud jsou Vaše dítka trošku více živější, tak se jim snažte opakovaně vysvětlit možné následky jejich mnohdy „bláznivých“ nápadů!

Ambulance a pohotovosti

Ambulance a pohotovosti

Zranilo se Vaše dítko doma či venku a je třeba ošetření lékařem? Pak nemeškejte a co nejrychleji dopravte Vaše zraněné či nemocné dítě na nejbližší dětskou lékařskou ambulanci, nebo pohotovost.

K návštěvě dětské pohotovosti není důvodem jen zranění či nemoc, ale také díky vynalézavosti a zvědavosti dětí. Když se nudí, velmi snadno je napadají různé bláznivé myšlenky a nápady, jako například utrhnou z plyšové hračky korálek znázorňující oko plyšáka a nasoukají si tento maličký kulatý předmět do ouška nebo nosíku.

Autor obrázku: isafmedia

Otázkou však zůstává, zda o této své lumpárně poví svým rodičům. Může se totiž velmi snadno stát, že si budou rodičům pouze stěžovat na to, že je bolí ouško, ale již nedodají, co je toho příčinou. Při následné návštěvě pediatra se rodiče nestačí divit, když lékař objeví pravou příčinou bolavého ucha či nosu. Dítě je urychleně s rodiči odesláno s doporučenkou na ambulanci.

Na ambulancích i pohotovostech budete s Vaším potomkem čekat potřebně nutný čas v čekárně s hromadou podobných případů, dokud na Vás konečně nepřijde řada a v mezidobí bude vyřízena veškerá dokumentace s personálem lékařské ordinace.

Sloužící lékař i sestřičky Vaše dítko prohlédnou a s úsměvem předmět vyjmou. Na podobné případy totiž naráží téměř každý den.

V čekárnách ordinací narazíte na mnoho případů zranění, od zlomenin ruk, noh či pouhých naraženin. Tržné rány na různých místech těl dětí způsobené dováděním na hřišti, či nepozorností ostatních dětí, jsou také velmi častým jevem. Hlavně v období prázdnin bývá těchto případů nejvíce, protože děti mají mnohem více času na dovádění a skotačení.

Ale pokud již k nějaké té katastrofě dojde, pak si neustále budou stěžovat v čekárnách ambulancí a pohotovostí kvůli dlouhé čekací lhůtě, než na ně přijde řada. Na jedné straně se tu mísí obavy a strach z jednotlivých zranění samotnými rodiči o zdraví jejich dětí, s pochopením odbavování ostatních případů nemocí a zranění dětí, kteří dorazily na pohotovost dříve oni.

Snažte se mít pochopení k ostatním, co mají podobný problém jako Vy, i oni mají strach o své dítě, a stejně tak zdravotnický personál, který musí denně ošetřit stovky a někdy i více takovýchto případů, nemusí vždy být radostně naladěni.