Výchytávky jedné trhlé čtyřnásobné matky

Co vlastně s tím novorozeným miminem budu dělat? Tak tohle byla jedna z mých prvních vět. Ještě na porodním sále. Narodil se mi tehdy můj první syn. Až do této chvíle jsem se s miminkem mockrát v životě, možná jako i spousta z Vás, téměř nesetkala. Teda určitě ne takhle zodpovědně a napořád. Pár jich projelo občas kolem mě po městě v kočárku. Občas jsem některé zahlédla v obchodě. Ale mé kamarádky děti ještě neměly. Babička nebyla moc hlídací. No a rady od ní? Tak ty ať si raději nechá! Tohle přeci na svém děcku zkoušet nechci a ani nebudu! Dřív to bylo jen samé: kojit po třech hodinách, začít brzy přikrmovat, moc nechovat, vlastně nejlépe vůbec, abych si ho náhodou nerozmazlila… No fuj!  Teda jak já jsem tohle mohla s mou matkou přežít? To vážně nechápu.

Chci to dělat všechno po svém!

A tak to vlastně všechno začalo. A jestli chcete poslouchat své tělo, své dítě a své přírodní pudy, i Vám se život brzo od základu změní.

Cože bude jinak než dřív?

Už nebudete nikdy sama.

To malé škvrně bude pořád, ale opravdu pořád s Vámi!

V noci budete několikrát kojit v posteli. Když odejdete od spícího andílka, třeba jen na záchod , no, o sprchování ani nemluvím, okamžitě to zjistí. Už v půlce chodby uslyšíte ten řev. Celý den budete utěšovat jeho hlad. Buď  v sedě, někdo zvládá i v nosítku, v leže, při vaření, při čtení knihy či facebooku, při snídani, při obědě, teda jestli nějaký stihnete s tím tygrem vytvořit. Prostě asi tak 12 hod denně prokojíte. Ne, nebojte, nejste jediná! Je to vážně úplně normální. Celý den krom kojení skoro nic nestihnete.

Budete ho pořád chovat nebo nosit, tancovat s ním, uklízet s ním, houpat ho… Když zrovna nekojíte, je fajn si dítě uvázat do nosícího šátku či nosítka. Zpočátku ho připevníte na břicho. Později je možné mít mimčo i na zádech. Dá se tak krásně umýt třeba nádobí. A samozřejmě se u toho prcek i vyspí. O kočárku či postýlce si nedělejte příliš velké naděje. I já jsem zjistila, že to jsou téměř vyhozené peníze. Dítě bude chtít být jenom s Vámi! Nenalákáte ho na ten divný kus nábytku, co se nehýbe, co mu netluče srdce, co tak nádherně nevoní mlíkem.

A ještě musíte po každém probuzení přebalit zadeček.   Po spánku je však někdy lepší dítě nejdřív nakojit. S velkým hladem mimísek moc přebalovací náladu totiž zrovna nemá. Taky je často při příjmu výdej. Mohlo by se Vám pak lehce stát, že čistá vydrží plínka jen pár minutek.

A to je vlastně celá věda o miminkách

Tak takhle jednoduché to opravdu celé je. Když má kojenec u sebe maminku s mlíčkem a je uvázaný v šátku, nic mu ke štěstí nechybí. Můžete s ním jít kamkoli a kdykoli, klidně i v noci!  On chce stejně pořád jenom svoji maminku. Do tašky sebou přibalte pár plínek a vlhčených ubrousků na přebalení. Raději sebou vezměte i nové bodýčko, protože si ho často brouček buď poblinkne mlíkem nebo pokaká.  Můžete spolu jezdit třeba vlakem. Jděte s ním na přednášku, na nákup a nebo jen tak do parku. A vypravte se klidně jenom krmit slepice…

Užívejte si své mateřství a vzájemné propojení!

 

 

Alžběta Zelená

Jak zapojit tatínka do péče o miminko

Máte miminko a chcete, aby se o něj staral i tatínek a pomáhal vám? Proč ne, protože sama toho máte za ten den než se vrátí z práce až nad hlavu a tak byste si také ráda chvilku od miminka odpočinula, jelikož nejspíše fungujete i v noci, kdy se vaše miminko budí na krmení.

Pokud chcete, aby se tatínek do péče o miminko také zapojil, začněte postupně. Nechte jej vozit kočárek a mezi tím si udělejte vše potřebné, nebo si klidně odpočiňte. Tatínek si může procházkou s kočárkem odpočinout od pracovních starostí a na chvíli se projet s vašim miminkem.

Postupně jej zapojujte i do jiných činností a učte jej, jak o miminko pečovat, protože tatínkové to nemají vrozené tak jako my matky. Sami spousty věcí nevědí automaticky tak, jak to víme my maminky. Tatínkové čas od času něco popletou, tak jim to nemějte za zlé a buďte rádi, že vám s miminkem pomáhají.

Horší to je tehdy, když tatínek o péči nemá zájem a nechce se starat. I to se bohužel stává a tím, že ho budete nutit, se vůbec nic nezmění, naopak jej to bude dosti obtěžovat a bude vám to dávat najevo. Bohužel s tímto asi nic neuděláte a budete se s tím faktem muset smířit.

Vysvětlování, že jste rodiče oba asi neobstojí. Někde je to dané tak, že otec vydělává peníze a matka pečuje o domácnost a děti. Ve většině případů si ale otcové najdou cestu ke svým dětem, obzvlášť pak, jsou-li jim jejich děti podobné a otcové se v nich vidí.

Nedávejte tatínkovi zbytečně těžké úkoly, které by pro něj mohli být obtížné a nemusel by je zvládnout. Například někteří otcové nechtějí své miminko koupat, protože je brzdí strach, aby miminku něco neudělali. My maminky samozřejmě na tom nic těžkého nevidíme, ale úkolujte tatínka jen tím, o čem jste přesvědčeni oba, že to zvládne a že to nebude proti jeho vůli.