Jak zapojit tatínka do péče o miminko

Máte miminko a chcete, aby se o něj staral i tatínek a pomáhal vám? Proč ne, protože sama toho máte za ten den než se vrátí z práce až nad hlavu a tak byste si také ráda chvilku od miminka odpočinula, jelikož nejspíše fungujete i v noci, kdy se vaše miminko budí na krmení.

Pokud chcete, aby se tatínek do péče o miminko také zapojil, začněte postupně. Nechte jej vozit kočárek a mezi tím si udělejte vše potřebné, nebo si klidně odpočiňte. Tatínek si může procházkou s kočárkem odpočinout od pracovních starostí a na chvíli se projet s vašim miminkem.

Postupně jej zapojujte i do jiných činností a učte jej, jak o miminko pečovat, protože tatínkové to nemají vrozené tak jako my matky. Sami spousty věcí nevědí automaticky tak, jak to víme my maminky. Tatínkové čas od času něco popletou, tak jim to nemějte za zlé a buďte rádi, že vám s miminkem pomáhají.

Horší to je tehdy, když tatínek o péči nemá zájem a nechce se starat. I to se bohužel stává a tím, že ho budete nutit, se vůbec nic nezmění, naopak jej to bude dosti obtěžovat a bude vám to dávat najevo. Bohužel s tímto asi nic neuděláte a budete se s tím faktem muset smířit.

Vysvětlování, že jste rodiče oba asi neobstojí. Někde je to dané tak, že otec vydělává peníze a matka pečuje o domácnost a děti. Ve většině případů si ale otcové najdou cestu ke svým dětem, obzvlášť pak, jsou-li jim jejich děti podobné a otcové se v nich vidí.

Nedávejte tatínkovi zbytečně těžké úkoly, které by pro něj mohli být obtížné a nemusel by je zvládnout. Například někteří otcové nechtějí své miminko koupat, protože je brzdí strach, aby miminku něco neudělali. My maminky samozřejmě na tom nic těžkého nevidíme, ale úkolujte tatínka jen tím, o čem jste přesvědčeni oba, že to zvládne a že to nebude proti jeho vůli.

Tatínkové a miminka

Tatínkové a miminka

Mnoho lidí podceňuje čerstvé tatínky právě narozených miminek. Často i samotnými maminkami.

Pokud se Vám právě narodilo mimčo, nechte, milé maminky, Vaše partnery, aktivně zapojovat do veškerého dění okolo péče o potomka. Je známo, že maminky si raději vše dělají samy, ale ne všechno musí být dokonale zvládnuté. Vám to usnadní péči jak o mimčo, tak i o domácnost.

Autor obrázku: Oleg Sidorenko

Tatínkové mohou dítko nakrmit z lahviček, pokud nekojíte. Obléct i přebalit je určitě také dokáží bez komplikací. A zatímco, co s miminkem v kočárku vyrazí na procházku či za účelem uspinkání, tak Vy máte možnost obstarat domácí práce a povinnosti jako úklid, vaření, praní, žehlení, nádobí a mnoho dalšího. No a v okamžiku, kdy máte tyto domácí povinnosti hotové, máte čas i na chvilku odpočinku po celodenním shonu kolem miminka a domácnosti.

Velmi často se také může stát, že maminky musí navštívit lékaře, a pak zarytě přemýšlí, zda vzít dítko s sebou, a nebo někoho požádat, aby pohlídal. Pokud máte doma tatínky, ani na okamžik neváhejte a „vražte“ mimčo jemu. Ponechte dítko v rukách tatínka a bez obav si jděte vyřídit, co potřebujete. Přes veškeré Vaše mateřské pudy a obavy Vás Vaši partneři dokáží velmi mile překvapit tím, jak snadno dokáží nastalou situaci zvládat.

No a pokud se jedná o novopečené prvo – tatínky, je lepší je do péče kolem miminka „hodit“ rovnýma nohama. Sice to možná odnese pár špatně upevněných plenek a trocha nepořádku, ale právě tyto okamžiky tatínků s jejich potomkem se nedají ničím nahradit.

Často dokáží ustát vypjaté okamžiky mnohem lépe a snadněji, než maminky. Postačí troška otcovského konejšení, pochování a polaskání, a hned je po pláči a křiku.

Najdou se však i tací tatínkové, kteří se budou neradi zapojovat do péče. Pak nezbývá, než trvat na svém, že i oni byli při tom, když se na miminko „zadělávalo“, a měli by se tudíž alespoň něčím podílet. Třeba vzít mimčo na procházku.

Nebojte se nechávat děťátko ve starostlivých rukách tatínků, uvidíte, o co snadnější to pro Vás pak všechny bude.