Jste těhotná? Pamatujte na kyselinu listovou!

Jak se změnilo složení vašeho jídelníčku od té doby, co jste zjistila, že čekáte miminko? Snažíte se jíst zdravěji, a k večeři jste si odpustila sklenku vína? To je skvělý první krok, pro vaše dítě toho ale můžete udělat ještě více. Vybírejte si jídla, které mají vysoký obsah kyseliny listové. Proč? Která to jsou? A jak je snadno zařadit do jídelníčku? Čtěte dál.

Vitamin B9 je pro vaše miminko ze všech nejdůležitější

V okamžiku, kdy vám váš lékař potvrdil vaše těhotenství, vás určitě poučil o tom, že teď musíte jíst hodně kyseliny listové. Tento vitamin má totiž na starost proces dělení buněk, který probíhá po celou dobu těhotenství, jde vlastně o růst vašeho miminka.

Velkou roli hraje kyselina listová především v prvním až třetím měsíci, kdy se vyvíjí hlavní orgány dítěte včetně nervové soustavy. Zvýšenými dávkami vitaminu B9 v tomto období tedy předejdete riziku neurologických poruch a postižení. Dbát na jeho příjem se ale vyplatí už před početím.

A v jakém jídle najdete hodně vitaminu B9?

  • špenát
  • červená řepa
  • saláty (ledový, hlávkový, římský)
  • brokolice a květák
  • luštěniny
  • mango, avokádo, banány
  • ořechy a semínka

Tím výčet samozřejmě nekončí. Kyselina listová se nachází ve většině zeleniny i ovoce, ač pokaždé v jiném množství. Téměř vůbec ji naopak nenajdete v uvařených jídlech, při vysoké teplotě se totiž z jídla vytrácí.

Připravte si zeleninovou šťávu!

V těhotenství má každá maminka jiné chutě. Určitě i vás čekají dny, kdy spořádáte veškerý obsah ledničky, a stejně tak dny, kdy se na jídlo nebudete chtít ani podívat. Chroupat zeleninový salát se vám ale asi každý den chtít nebude. Co takhle si zeleninu vypít?

Stačí si pořídit vhodný odšťavňovač, vložit do něj vše, co vám na trzích nebo v oddělení zeleniny přijde pod ruku, dochutit dle vaší chuti, a zdravý nápoj je na světě!

Nevyznáte se v široké nabídce odšťavňovačů? Poradí vám třeba tento test odšťavňovačů z hlediska výtěžnosti kyseliny listové, který nechala provést společnost Eujuicers:

odšťavňovač množství kyseliny listovéve šťávě z kila mrkve
Angel Juicer 7500 3,01 μg
Sana Juicer by Omega 2,98 μg
Omega VRT 352 FS 2,66 μg
Champion 2000+ 2,21 μg
Catler JE 4010 1,66 μg

 

 

 

 

Nejlépe si s mrkví poradil dvouhřídelový Angel Juicer, šnekový Sana Juicer si ale také nevedl vůbec špatně, a navíc tolik nezatíží váš rodinný rozpočet.

A jak najít ideální recept na čerstvou šťávu? Zkoušejte, kombinujte, vychutnávejte! Začněte vždy s listovou zeleninou, pro více chuti přidejte třeba citron, mrkve nebo jablka. Vašim těhotenským chutím se meze nekladou! Vaše děťátko si tak samo říká o to, co mu prospívá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *