Jak prát plyšové hračky?

Kromě čistého oblečení je potřeba se starat i o dětské hračky. Děti si své oblíbené plyšáky berou s sebou úplně všude, ven, do kočárku i do postýlky. Proto je potřeba je udržovat čisté a nezaprášené. Možností, jak se o to postarat, je hned několik.

I pro hračky platí, že byste se měli nejprve podívat na štítek, kde je uvedeno, jak se o hračku starat, jestli je možné ji prát případně na kolik stupňů. Pokud to výrobce dovolí, můžete hračku hodit do pračky. Vždy však volte jemný program a nižší teplotu vody. Horká voda by totiž mohla rozpustit lepidlo. Než dáte hračky do pračky, svlékněte je z oblečků, sundejte části, které se sundat dají. Potom dejte plyšáka do sáčku na praní spodního prádla.

Jak čistit plyšáky?

V opačném případě, kdy to výrobce nedoporučuje, byste ji opravdu prát neměli. Z pračky byste totiž vytáhli nevzhledný chuchvalec.

Neklesejte na mysli, existuje totiž hned několik způsobů, jak udržet plyšáky čisté. Bude vám stačit houbička namočená v pracím prostředku, ale můžete použít i mýdlo. Houbičku i hračku namočte do vlažné vody a pak naneste na skvrnu čisticí prostředek a nechte ho působit. Pak se pusťte do čištění a pak ho opláchněte pod tekoucí vodou. Následně plyšáka pořádně vysušte na topení nebo na slunci.

Dětské hračky nikdy nečistěte chemikáliemi, používejte pouze dětský šampon, mýdlo nebo dětský prášek na praní.

Čištění hraček bez vody

Existují však i hračky, které byste neměli dávat do pračky ani čistit za použití většího množství vody. To platí především pro hračky, které mají uvnitř hrací mechanismy, jsou vyplněny pěnovými kuličkami nebo mají na povrchu flitry či plastové části.

Takové hračky je potřeba čistit suchou cestou. Perfektně na tyto hračky pomáhá jedlá soda. Naskládejte je do lavoru a posypte jedlou sodou nebo kukuřičným škrobem, zaměřte se především na skvrny a nechte několik hodin působit. Poté hračky oklepete a místa, kde bylo znečištění větší, dočistěte kartáčkem. Pokud máte jen jednu hračku, dejte ji do sáčku a zasypte ji jedlou sodou. Potom sáček protřepte, aby soda pronikla ke všem vláknům. Opět nechte sodu chvíli působit, a pokud je to potřeba, postup opakujte.

Plyšové hračky je třeba prát, protože jsou lapačem prachu a drží se v nich roztoči. Když je navíc vaše dítě alergické, je nutné je prát častěji. Plyšáci se však častým praním opotřebovávají stejně jako oblečení, proto je perte opravdu jen tehdy, kdy to potřebují. Pokud jen chcete zlikvidovat prach a roztoče, vysajte je a uložte na noc do mrazáku. Nízké teploty zabíjí bakterie.

Plyšové hračky však můžete jednou za čas poslat i do čistírny, kde se o ně postarají s největší péčí. Vyčistí je podle pokynů na štítku a čisté vám je pošlou zpět. Jediný problém, který budete muset v tomto případě vyřešit, je vysvětlení, proč není oblíbený plyšák v pokojíčku. Naštěstí bude zpět doma v co nejkratším čase. Přesto bude lepší pořídit jednoho podobného, který oblíbeného Méďu na chvíli zastoupí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *