Zubní kámen se nenosí

Když sedíte v ordinaci vašeho zubaře, tak jste jistě nervózní z toho, že vám bude něco dělat. Nic není příjemné, ale když máte zdravé zuby, tak vás čekají jen drobnosti, jako je i zubní kámen. Ten vás sice nebolí, ale rozhodně byste jej v puse neměli chtít. Aby vám ho nemusel čistit vždy zubař, můžete tomu předcházet.

Zubní kámen není nevinný

Vzhledem k tomu, že zubní kámen je něco, co nebolí, mnoho lidí si myslí, že to nemůže škodit. Bohužel je zubní kámen poměrně nebezpečný. Jedná se o kyseliny a mikroorganismy, které mohou způsobit nebezpečné onemocnění, jako paradontóza, která vede až k vypadnutí zubům, což rozhodně není nic, o co bychom stáli.

Můžete za to i vy

Zubní kámen nevzniká jen tak, vždy má nějakou příčinu. Pravdou je, že v mnoha případech za to můžete sami, neboť nejčastější příčinou je nedostatečná hygiena. Takže když podceníte péči o zuby, můžete se potýkat třeba s touto nemocí, avšak špatná hygiena může způsobit mnoho nemocí, proto je důležité, abyste si opravdu řádně čistili zubu. A nezapomínejte ani na ústní vodu a dentální nit, protože i ty jsou důležitou podstatou správné péče.

Jak předejít kameni?

Samozřejmě, že kromě správné hygieny existují i jiné možnosti, jak se můžete této nepříjemnosti vyhnout. Jednou z možností je úprava jídelníčku. Měli byste více jíst sýry švýcarského typu, neboť právě tyto sýry zneutralizují kyseliny ve vašich ústech, což by mělo předcházet tvoření povlaku a následně kamene. Další výbornou surovinou jsou jahody a rajčata, která díky vitamínu C vaše zuby nejen vybělí, ale také změkčí kámen, takže e vám s ním bude lépe bojovat.

Zbav se kamene

Pokud se chcete zbavit kamene, tak byste měli navštívit odborníka, tedy zubaře, který přesně ví jak na to, a také má k tomu adekvátní prostředky. Jeho práce je sice někdy trochu bolestivá, ale za to je opravdu efektivní a během několika minut vás kamene úplně zbaví.

A co radí babičky?

Existují babské rady, které říkají, že se lze zbavit zubního kamene i doma. Samozřejmě, že to nebude tak rychlé, jako u zubaře, ale přesto to funguje. Jedním trochu drastickým způsobem je jedlá soda, kterou si nasypete na zubní kartáček před čištěním společně s pastou. Musíte být opatrní, abyste si nepoškodili sklovinu, proto je tento způsob trochu drastický. Další velice podobný způsob je roztok vody a soli, s kterým si vyčistíte zuby. A údajně je velice efektivní i sezamové semínko. To rozkousejte, ale nesnězte je. Naopak si jimi suchým kartáčkem lehce vyčistěte zuby.

Zubní kámen není nic příjemného, a proto se ho snažíme zbavit. Víte, jak se ho máte zbavit vy?

Jak je to se zubami

Statistiky prokazují, že v dnešní době je mnohem větší kazivost zubů, hlavně u dětí. Více než pravděpodobné je špatný dohled rodičů na své děti. Pracují přes čas a snaží se vydělávat co nejvíce peněz, aby rodinu uživili. Děti tím trpí, co je ale lepší..?

Pezibear / Pixabay

Smůlu mají děti, které mají zvýšenou kazivost zubů danou geneticky. Mnoho zubních lékařů odsuzují i tyto děti, aniž by tušili vadu jejich zubů. Zuby se zvýšenou kazivostí vyžadují mnohem důkladnější a častější hygienu, než zuby zdravé.

Jak čistit zuby se zvýšenou kazivosti

Jak už jste se dočetli – zuby s vysokou kazivostí žádají větší hygienu. Co to ale obnáší? Samozřejmě nejzákladnější pomůckou je zubní nit či mezizubní kartáčky, které jsou dostupné v různých velikostech. Zubní nit je také k dostání i voskovaná. Nejprve pročistěte mezery mezi zuby. Je dost možné,že Vám z mezírek prvních pár dnů téct krev, je to naprosto běžný jev. Může to být také mírně bolestivé, bolest časem odezní a čistění mezizubních prostor bude velmi příjemné. Poté zuby čistěte kartáčkem na zuby, měkkým! Tvrdé kartáčky narušují zubní sklovinu a dráždí dásně. Nakonec ústa vypláchněte ústní vodou.

Zuby s vysokou kazivostí potřebují být minimálně 1x za rok očišťovány od zubního kazu. Tento zákrok se pohybuje od 800 Kč tisíců korun, podle lokace zubního dentisty a jeho nároků. Než se k dentistovi objednáte, přečtěte si na internetu reference. Běžné odstranění zubního plaku není bolestivé! Dentista musí být velmi pečlivý! Někdo pečlivost ignoruje a může se stát, že po zubní hygieně tři dny nepromluvíte, nenajíte se a vodu budete upíjet brčkem.

Děti nuťte čistit si zuby, protože i zuby které nemají vysokou kazivost se bez péče kazí! Nejlepší školou jak dítě naučit čistit si zuby jsou pevná rovnátka. Nezoufejte proto,mají-li Vaše ratolesti křivý chrup. Až mu rovnátka sundají, bude se o zuby neúnavně starat dál.

Zoubky a zubaři

Zoubky a zubaři

Vyklubání prvního zoubku je pro každého z Vás, rodičů, i pro Vaše dítko, velmi důležitým zážitkem. Radostným a bohužel někdy i bolestivým. Většinu miminek totiž klubání prvního zoubku provází bolestivé komplikace. Každé mimčo reaguje na „klubání“ jinak. Některé mají horečky i průjem, popřípadě doprovázené bolestí a nevrlostí.

Autor obrázku: John Paul Endicott

V takovýchto případech přichází na řadu různé sirupy ulevující od bolesti, kousátka, homeopatika a co je nejdůležitější – trpělivost Vás, rodičů, protože děťátko bude plačtivé, nevrlé a celé nesvé. Ale jakmile se první zoubeček pořádně „proklofne“, máte vyhráno.

Tedy, až do doby, než vylezou i ostatní mléčné zoubky. Mnoho rodičů má takové zkušenosti, že ani nevědí, že nějaký zub jejich miminku vylezl, protože vůbec žádné komplikace nemají. Poznají to až v okamžiku, kdy se při kojení zahryznou svým zoubkem při sátí mléka a maminka pocítí lehkou bolest.

Každý zubař Vám řekne, abyste čistily zuby Vaší ratolesti již od miminkovských dob. A to v množství zubní pasty ve tvaru malé slzičky. Malé děti mají rády zubní pasty s různými příchutěmi a málokdy chtějí větrovou, jako dospělí.

Jakmile bude mít Váš potomek plnou pusinku zoubků, čeká Vás povinná návštěva poprvé u dětského zubaře. Většina lékařů doporučuje učinit tak až bude dítěti rok.

Autor obrázku: Abigail Batchelder

Naučte dítě čistit si zuby pravidelně a zároveň, přestože Vám příliš nerozumí, připravovat ho na první návštěvu u dětského zubaře. Například ho navnazovat na to, že paní doktorka, nebo pan doktor, si prohlídne jejich krásné zoubečky, jestli jsou zdravé a silné, aby mohli kousat papání a nemusely se bát, že jim nějaký ten zoubek upadne. A až skončí prohlídka, určitě je odmění nějakým hezkým obrázkem nebo malou hračkou.

U dětského zubaře si pak Vaše dítko posadíte na klín, a ani se nenadějete a už budete na odchodu. Většina těchto zubařů opravdu dítko odmění nějakým tím obrázkem nebo malou hračkou a Vaše děťátko bude nadšeno.

Od té doby bude rádo Vaše dítě chodit na pravidelné kontroly k dětskému zubaři, doma před chodem bude nadšeně poskakovat a ptát se stále dokola, kdy už půjdete k té hodné paní doktorce nebo panu doktorovi, co jim kontroluje jejich „raťafáčky“.

Nikdy Vaše dítě nestrašte. Někteří rodiče totiž dělají tu chybu, že pokud dítě zlobí, straší je, že půjdou k zubaři a ten jim vytrhne zlobivý zoubek, aby je ty rošťárny přešly, nebo že je ta sranda přejde, až jim budou vrtat zoubky. Tím jen spíše u dítěte vypěstujete averzi k návštěvám zubaře a budou odmítat hnout se z místa, natož vstoupit do ordinace. Proto se snažte dítě motivovat než půjde poprvé navštívit dětského zubaře. A za každý nově vyrašený zoubek jeho nebo ji nezapomeňte pochválit.

Časem se zcela jistě začne některý z těch zoubečků kývat a bude chtít ven, aby ho mohl nahradit jiný, nový. I v tomto případě Vaše dítě motivujte a ujistěte ho, že je to normální, když se mu kýve zoubek. Že brzy přijde „zoubková víla“ jako v pohádkách a jeho zoubek si odnese a nechá mu místo něj pod polštářem nějakou korunku.

Takže, milý rodičové, žádné strašení ale podpora a motivace.

A Vy, milé děti, růst zoubků je něčím výjimečné a i Vy jste výjimečné, nebojte se pánů doktorů přes zoubky. V případě potřeby Vám je jen opraví a Vy zase můžete s radostí kousat své oblíbené papání…