Když Vám dítě ničí nový vztah

Autor obrázku: greg westfall

Dítě z předešlého vztahu může být radostí i strastí vtahu nového. Pokud dítě nového partnera přijme a bude ho respektovat, stejně jako on musí respektovat je, bude vše v naprostém pořádku a idylce. Pokud ale dítě nového partnera nepřijme, začne strastiplná pouť, která může skončit i rozchodem.

První možnost

Dítě, které si na soužití s Vaším novým partnerem nezvykne, bude pravděpodobně dělat hodně naschválů. Musíte ho pochopit, takováto změna pro něj není jednoduchá. Obzvláště to platí v situacích, kdy jste byla delší dobu sama a dítě bylo zvyklé na to, že Vás má jen pro sebe. Připravte se na to, že se nebude chtít o Vás s nikým dělit.

Návod k řešení:

Snažte se vše udržet v mírách únosnosti. I když se dítěti nelíbí jeho otčím, měl by ho respektovat, nedělat drzá gesta, narážky anebo dokonce naschvály.

Na druhou stranu nesmíte ani zanedbávat svého partnera. Jeho postavení v takové situaci není také jednoduché. Snaží se do Vaší rodiny nějak začlenit, ale díky dítěti, které ho odmítá a ignoruje, to stále není možné. Podpořte ho, dávejte mu najevo, že stojíte na jeho straně.

Když dochází převážně k konfliktům mezi Vaším partnerem a Vaším dítětem, vyslechněte vždy obě strany. Ne nadarmo se říká ,,na každém šprochu, pravdy trochu“. Snažte se o objektivní posouzení problému tak, abyste ani jednomu z nich nekřivdila.

Druhá možnost

Vstoupila jste do vtahu, do kterého si Váš partner přivedl dítě nebo děti. Jeho potomci Váš odmítají a snaží se všemožným způsobem společné soužití znepříjemnit nebo Váš vztah dokonce zničit úplně. Vaše snahy o navázání kontaktu přicházejí v niveč.

Návod k řešení:

Projednejte vše se svým partnerem. V klidu si s ním sedněte a snažte se najít společné řešení. Pokud na Vás partnerovi záleží, bude se snažit, abyste byla ,,nájezdům“ jeho dětí vystavována co nejméně a pokusí se dát vše do pořádku. Je důležité, aby za Vámi stál a aby tento jeho postoj děti plně vnímaly.

Třetí možnost

Děti máte z předchozích vztahů oba. Děti nejen že nemohou vystát otčíma, nebo Vás jako macechu, ale nemohou se také vystát vzájemně. Asi nejhorší z možností, která se zdá neřešitelnou. Přesto má jednu obrovskou výhodu, s partnerem jste na tom hodně podobně a tudíž si budete skvělou oporou.

Návod k řešení:

V takovém případě je lepší děti nevystavovat společným akcím, pokud to nebude jejich vysloveným přáním. Veďte dál v poklidu svůj nový partnerský život, ale děti do něj moc nevměšujte. Spíše se snažte každý trávit samostatně čas se svými dětmi.

Uvidíte, že časem všechny pře a nedorozumění odezní a situace se uklidní. Děti postupem času a dospíváním pochopí, že i Vy máte právo na svůj vlastní život.

Napsala EPF