Když Vám dítě ničí nový vztah

Autor obrázku: greg westfall

Dítě z předešlého vztahu může být radostí i strastí vtahu nového. Pokud dítě nového partnera přijme a bude ho respektovat, stejně jako on musí respektovat je, bude vše v naprostém pořádku a idylce. Pokud ale dítě nového partnera nepřijme, začne strastiplná pouť, která může skončit i rozchodem.

První možnost

Dítě, které si na soužití s Vaším novým partnerem nezvykne, bude pravděpodobně dělat hodně naschválů. Musíte ho pochopit, takováto změna pro něj není jednoduchá. Obzvláště to platí v situacích, kdy jste byla delší dobu sama a dítě bylo zvyklé na to, že Vás má jen pro sebe. Připravte se na to, že se nebude chtít o Vás s nikým dělit.

Návod k řešení:

Snažte se vše udržet v mírách únosnosti. I když se dítěti nelíbí jeho otčím, měl by ho respektovat, nedělat drzá gesta, narážky anebo dokonce naschvály.

Na druhou stranu nesmíte ani zanedbávat svého partnera. Jeho postavení v takové situaci není také jednoduché. Snaží se do Vaší rodiny nějak začlenit, ale díky dítěti, které ho odmítá a ignoruje, to stále není možné. Podpořte ho, dávejte mu najevo, že stojíte na jeho straně.

Když dochází převážně k konfliktům mezi Vaším partnerem a Vaším dítětem, vyslechněte vždy obě strany. Ne nadarmo se říká ,,na každém šprochu, pravdy trochu“. Snažte se o objektivní posouzení problému tak, abyste ani jednomu z nich nekřivdila.

Druhá možnost

Vstoupila jste do vtahu, do kterého si Váš partner přivedl dítě nebo děti. Jeho potomci Váš odmítají a snaží se všemožným způsobem společné soužití znepříjemnit nebo Váš vztah dokonce zničit úplně. Vaše snahy o navázání kontaktu přicházejí v niveč.

Návod k řešení:

Projednejte vše se svým partnerem. V klidu si s ním sedněte a snažte se najít společné řešení. Pokud na Vás partnerovi záleží, bude se snažit, abyste byla ,,nájezdům“ jeho dětí vystavována co nejméně a pokusí se dát vše do pořádku. Je důležité, aby za Vámi stál a aby tento jeho postoj děti plně vnímaly.

Třetí možnost

Děti máte z předchozích vztahů oba. Děti nejen že nemohou vystát otčíma, nebo Vás jako macechu, ale nemohou se také vystát vzájemně. Asi nejhorší z možností, která se zdá neřešitelnou. Přesto má jednu obrovskou výhodu, s partnerem jste na tom hodně podobně a tudíž si budete skvělou oporou.

Návod k řešení:

V takovém případě je lepší děti nevystavovat společným akcím, pokud to nebude jejich vysloveným přáním. Veďte dál v poklidu svůj nový partnerský život, ale děti do něj moc nevměšujte. Spíše se snažte každý trávit samostatně čas se svými dětmi.

Uvidíte, že časem všechny pře a nedorozumění odezní a situace se uklidní. Děti postupem času a dospíváním pochopí, že i Vy máte právo na svůj vlastní život.

Napsala EPF

Agrese u dětí

Agrese u dětí

Máte pocit, že se z Vašeho potomka snad zblázníte? Pak rozhodně nejste jediní! Pokud se však musíte doma potýkat s problémem přílišné agrese vůči Vám samotným nebo vůči jejich sourozencům, o to horší jsou pak Vaše pocity zklamání a bezmoci.

Jak takovéto chování správně řešit?

Na to asi nikdo znát odpověď nebude, ani Vaše okolí, ani odborníci. Většina odborníků Vám totiž bude tvrdit, že z toho vyrostou. Agresivní chování se může projevovat různými způsoby.

Autor obrázku: Rolands Lakis

Nejčastější projevy jsou:

– vzteklost

– hysterické záchvaty kvůli malichernostem

– berou hračky svým sourozencům a mají následně radost z jejich pláče

– mlácení a kopání do prostoru i osob kolem něj

– záměrné ubližování ostatním dětem a dokonce i „zvednutí ruky“ na vlastního rodiče

– odmlouvání a neposlušnost

Nevěšte hlavu a ani se neobviňujte ze selhání v jeho výchově! Není to ničí selhání, pouze jakási snaha tohoto dítěte na sebe více upozornitPříčin může též být několik, jako například závist nebo žárlivost na to, že věnujete více pozornosti mladšímu sourozenci nebo novému partnerovi.

Fyzickými tresty však také příliš nezmůžete, právě naopak. Dítě bude ještě více agresivní na všechny ve svém okolí.

Návštěvou odborníka se situace může i nemusí vyřešit. Pokuste se věnovat všem Vašim dětem stejně. Odměňovat je častou pochvalou, objetím i dárky, ale i tresty musí být rozděleny stejnou měrou, protože pak si nebudou připadat odstrčené a nemilované!