Dětské koutky

Dětské koutky

Jedete do velkého nákupního centra na velký nákup i s Vašimi potomky? Pak velmi často rodiče zvažují umístění dětí pod dohled hlídací služby, tzv. dětských koutků.

Ne proto, že by se chtěli svých dětí nějak zbavit, ale spíše proto, že se tím spojí příjemné s užitečným. Nejenže si děti pohrají s jinými dětmi, zkouknou nějakou tu pohádku v televizi či namalují hezký obrázek, ale Vy, rodiče, máte šanci si v klidu a bez stresu nakoupit vše, co jste si naplánovali.

Protože v případě, že s Vámi do obchodu vyrazí i dítka, neustále hlídáte, aby se někam nezaběhla, něco nerozbila, nebo se nemotala ostatním nakupujícím pod nohama, a pak buď úplně zapomenete, co jste chtěli koupit nebo koupíte pouhou část původního nákupního seznamu.

Autor obrázku: U.S. Army

Většinou ani nejsou tyto dětské koutky příliš drahé, takže je využívá stále častěji více rodičů. Navíc se tyto šikovné koutky na hraní rozšířily i mimo obchodní centra. Bývají už dokonce součástí různých restaurací, kde je vymezen určitý prostor, kde si mohou děti hrát a malovat, zatím co Vy si v klidu s kamarádkou popíjíte kávičku a po očku sledujete švitořící dítka v dětském koutku. Děti na Vás také vidí a nemají strach z cizí tety, která je hlídá v jiných více běžných dětských koutcích.

V některých multikinech by rozhodně tyto hlídací služby rodiče více než uvítali. Zatímco by si dospělí stihli zkouknout nějaký příjemný film v odpoledním promítání, jejich potomci by se mezitím vyřádili v nějakém takovémto šikovném koutku, plného jiných dětí a hraček.

Na velké nákupy ani na kafíčko s přáteli nevyrážíte příliš často, takže peníze vydané za tyto dětské koutky, rozhodně Váš rodinný rozpočet příliš nezatíží.

Proto odhoďte předsudky o tom, že pro Vaše děti není dobré trávit čas bez Vašeho neustálého dozoru. Právě naopak, prospěje to všem.

Hlídání

Hlídání

Mnoho rodičů musí řešit velmi složitý problém: kdo pohlídá Vaši ratolest, zatímco Vy musíte jít například na úřad, jet na služební cestu, jet k lékaři nebo dokonce pobývat delší čas v nemocnici.

Autor obrázku: Patrick Hoesly

Někdy sice můžete vzít Vaše dítě s sebou, ale ne vždy je to možné. Například na úřad si své dítě vzít můžete a k lékaři také, ale rovnou si „nabrušte“ nervy, protože budete muset Vašeho potomka udržet v klidu, protože málokterý úředník nebo lékař snese ječící či pobíhající děti po chodbách a čekárnách před ordinacemi.

Proto je velmi důležité a hlavně u těch menších dětí zajistit někoho, kdo Vám na potřebnou dobu Vaše dítě pohlídá. Existují sice školky státní nebo i soukromé, ale co když vypukne chřipková epidemie a školku uzavřou?

Lze na pár hodinek ponechat dítě v různých dětských koutcích či centrech, ale vždy si je nejprve řádně prověřte, protože u těchto organizací nikdy nevíte jací lidé zde pracují a jaký mají přístup k dětem.

Nejlepším a většinou i nejjednodušším řešením však je, pokud můžete požádat o pomoc s hlídáním někoho z rodiny nebo velmi dobrých přátel. Pokud máte k dispozici babičku s dědečkem, ať již společně, nebo pouze jednoho z nich, neváhejte zvednout telefon a prosit o pomoc. Jedná se vždy jen o omezenou dobu a pokud není možno, aby Vašeho potomka pohlídal Váš partner, pak volejte.

Ale co když ani babička s dědečkem nemohou? Pak přichází na řadu ostatní členové rodiny. Vaše sestry, bratři, a dokonce i švagři a jejich partneři hravě zvládnou chvilku pohlídat Vaše dítko. Mohou klidně jít s Vámi a počkat na Vás někde v nedaleké restauraci, než si Vy vyřídíte to, co potřebujete.

U pobytu v nemocnici už je to složitější. Partner či partnerka by měl/a sice mít nárok na tzv. paragraf, ale ne každý zaměstnavatel tuto možnost akceptuje. A u služební cesty Vašemu partnerovi zaměstnavatel může dát maximálně dovolenou. A zase opět ne vždy to umožní.

Autor obrázku: Phil Campbell

V tomto případě opět nezbývá nic jiného než – li požádat babičku, zda by se po dobu Vaší nepřítomnosti, o dítě nebo děti nepostarala. Záleží pouze na Vaší vzájemné domluvě, zda přijede hlídat k Vám domů, aby děti nebyly vytrhovány z domácího prostředí, nebo si udělají prázdniny u babičky u ní doma. Tím se usnadní situace nejen Vám, ale umožní i Vašemu partnerovi chodit do práce.

Totéž platí i v případě, pokud prarodiče již nejsou k dispozici a s hlídáním souhlasí jiný člen Vaší rodiny. I velmi dobří přátelé mohou zaskočit v případě, že není jiná možnost hlídání v době, kdy Vaše „drahá polovička“ musí do práce.

Nikdy ale nesvěřujte Vaše dítě nikomu, komu od počátku máte vnitřní averzi. Někdo tomu říká špatné tušení, a někdo zase intuice. U hlídacích agentur a center si je vždy nezapomeňte řádně prověřit, než jim svěříte Vaše dítě.

Vaše dítě je tím nejcennějším, co máte, proto neriskujte a pokud si nejste jisti, vždy volte variantu nejbližší rodiny a přátel. Pouze v „případě nouze“ volte dobrou hlídací variantu s dobrými preferencemi a dobrou pověstí.