Profesionální chůva je pomoc k nezaplacení

Děti jsou sice požehnání, ale čas od času si od nich potřebuje odpočinout i ta sebelepší máma. Naše ratolesti dokážou být chytré, vtipné, vynalézavé a neuvěřitelně energetické, prostě k neutahání. Kam s nimi, když si rodiče potřebují něco zařídit, navštívit lékaře, nakoupit nebo jen jednoduše „vypnout“?

Pokračovat ve čtení „Profesionální chůva je pomoc k nezaplacení“

Potřebujete hlídání pro vaše dítě? Máme pro vás tip!

Skloubit rodinný život s prací není někdy úplně možné. Pokud i vy potřebujete děti pohlídat, ale nepomůže vám rodina či blízcí, máte jedinou možnost – svěřit dítě do péče cizí osoby, což nemusí být jednoduché. Inzerátů, kde se lidé nabízí jako „hlídači“ je sice mnoho, ale nikde není psáno, že se jedná o seriózní osobu. Chcete-li mít jistotu, že dítě svěříte zodpovědné osobě, měli byste se poohlédnout po nabídce agentur. Poradíme vám, na co se při výběru chůvy zaměřit a máme pro vás i tip na prověřenou agenturu na hlídání dětí.

Když chcete najít vhodnou chůvu

Při výběru paní na hlídání je třeba si dát velký pozor. V první řadě musíte mít v takového člověka důvěru. Pokud budete přece jen vybírat přes inzerát, nechte si ukázat reference a nejlépe si vezměte kontakt na rodinu, kde chůva působila před vámi. Nebojte se zavolat a zeptat se na zkušenosti. Měli byste také přesně vědět, co vše od chůvy budete potřebovat. Někdy je možné se domluvit i na doprovodu do školy apod. Chůva by jasně měla vědět, co smí a nesmí dělat. Určete si proto rozsah prací smlouvou a ne jen ústně. Několik dalších pravidel najdete v tomto článku.

01

Agentura jako lepší volba?

Hlídání dětí je práce, která vyžaduje praktické zkušenosti, a proto určitě doporučujeme se spolehnout na služby agentur. Naším tipem pro vás je Agentura Slunečnice, která se na hlídání dětí specializuje již od roku 2000. Nabízí hlídání dětí v Praze a v jejím blízkém okolí. Agentura zaměstnává prověřené chůvy, které mají s hlídáním bohaté zkušenosti.

02

Nabízí hlídání krátkodobé i dlouhodobé, když jsou děti nemocné a třeba i na firemních akcích. Chůvy zajistit doprovod dětí do školy či na kroužky apod. Agentura Slunečnice nabízí i služby hlídání na zkoušku – během dvou dní si budete moci chůvu vyzkoušet, tato zkušební doba je zcela zdarma! Z hlediska kvality a bezpečnosti je hlídání dětí zprostředkované skrze agenturu mnohem lepší volbou. Cenově vychází stejně či ještě levněji než od soukromých osob.

Kromě hlídání dětí nabízí Agentura Slunečnice i úklid domácnosti v Praze a zaměstnává i pečovatelky, které zajistí profesionální péči o seniory.

Hlídání

Hlídání

Mnoho rodičů musí řešit velmi složitý problém: kdo pohlídá Vaši ratolest, zatímco Vy musíte jít například na úřad, jet na služební cestu, jet k lékaři nebo dokonce pobývat delší čas v nemocnici.

Autor obrázku: Patrick Hoesly

Někdy sice můžete vzít Vaše dítě s sebou, ale ne vždy je to možné. Například na úřad si své dítě vzít můžete a k lékaři také, ale rovnou si „nabrušte“ nervy, protože budete muset Vašeho potomka udržet v klidu, protože málokterý úředník nebo lékař snese ječící či pobíhající děti po chodbách a čekárnách před ordinacemi.

Proto je velmi důležité a hlavně u těch menších dětí zajistit někoho, kdo Vám na potřebnou dobu Vaše dítě pohlídá. Existují sice školky státní nebo i soukromé, ale co když vypukne chřipková epidemie a školku uzavřou?

Lze na pár hodinek ponechat dítě v různých dětských koutcích či centrech, ale vždy si je nejprve řádně prověřte, protože u těchto organizací nikdy nevíte jací lidé zde pracují a jaký mají přístup k dětem.

Nejlepším a většinou i nejjednodušším řešením však je, pokud můžete požádat o pomoc s hlídáním někoho z rodiny nebo velmi dobrých přátel. Pokud máte k dispozici babičku s dědečkem, ať již společně, nebo pouze jednoho z nich, neváhejte zvednout telefon a prosit o pomoc. Jedná se vždy jen o omezenou dobu a pokud není možno, aby Vašeho potomka pohlídal Váš partner, pak volejte.

Ale co když ani babička s dědečkem nemohou? Pak přichází na řadu ostatní členové rodiny. Vaše sestry, bratři, a dokonce i švagři a jejich partneři hravě zvládnou chvilku pohlídat Vaše dítko. Mohou klidně jít s Vámi a počkat na Vás někde v nedaleké restauraci, než si Vy vyřídíte to, co potřebujete.

U pobytu v nemocnici už je to složitější. Partner či partnerka by měl/a sice mít nárok na tzv. paragraf, ale ne každý zaměstnavatel tuto možnost akceptuje. A u služební cesty Vašemu partnerovi zaměstnavatel může dát maximálně dovolenou. A zase opět ne vždy to umožní.

Autor obrázku: Phil Campbell

V tomto případě opět nezbývá nic jiného než – li požádat babičku, zda by se po dobu Vaší nepřítomnosti, o dítě nebo děti nepostarala. Záleží pouze na Vaší vzájemné domluvě, zda přijede hlídat k Vám domů, aby děti nebyly vytrhovány z domácího prostředí, nebo si udělají prázdniny u babičky u ní doma. Tím se usnadní situace nejen Vám, ale umožní i Vašemu partnerovi chodit do práce.

Totéž platí i v případě, pokud prarodiče již nejsou k dispozici a s hlídáním souhlasí jiný člen Vaší rodiny. I velmi dobří přátelé mohou zaskočit v případě, že není jiná možnost hlídání v době, kdy Vaše „drahá polovička“ musí do práce.

Nikdy ale nesvěřujte Vaše dítě nikomu, komu od počátku máte vnitřní averzi. Někdo tomu říká špatné tušení, a někdo zase intuice. U hlídacích agentur a center si je vždy nezapomeňte řádně prověřit, než jim svěříte Vaše dítě.

Vaše dítě je tím nejcennějším, co máte, proto neriskujte a pokud si nejste jisti, vždy volte variantu nejbližší rodiny a přátel. Pouze v „případě nouze“ volte dobrou hlídací variantu s dobrými preferencemi a dobrou pověstí.

Těhotenství vs. zaměstnání – 2. část

Těhotenství vs. zaměstnání – 2. část

Je několik možností:

Mateřská školka – ve spoustě měst je obrovským problémem dostat Vašeho potomka do mateřské školky, z důvodů přeplnění kapacit jednotlivých školek.

Pak přichází v úvahu i soukromá zařízení, kde si samozřejmě budete muset připlatit, popř. podnikové, ale ty se vyskytují pouze sporadicky.

Pokud není snadné školku sehnat, lze se pokusit domluvit se zaměstnavatelem směny, tak, abyste byli schopni prostřídat se s partnerem a předat si Vaše potomky, tzv. „mezi dveřmi“. Např. partner bude mít odpolední směnu a Vy ranní. Tudíž se dopoledne o dítě/ děti postará partner, dovede Vám je k zaměstnání, kde si je převezmete a partner se „rychlostí blesku“ bude muset přesunout do své vlastní práce.

Další možností je hlídání zajištěné pomocí babiček a dědečků, popřípadě i jiných členů rodiny.

Každé těhotenství zaměstnaných žen je velmi komplikovanou záležitostí. V ranném stádiu jde o riziko potratu či jiných zdravotních komplikací, a obav zaměstnavatelů, aby toho nebyly příčinou či obav z „překopávání“ směn, kvůli častým návštěvám u lékaře. V pozdějším stádiu jde o strach maminek, zda se vůbec pro ně nějaká pracovní pozice najde a nepřijdou o práci úplně.

Proto, milé maminky, zajímejte se včas u zaměstnavatele, co se bude dít po ukončení MD, abyste nebyly ve finále nepříjemně překvapeny.

A, Vy, milí zaměstnavatelé, pokuste se pochopit nejednoduchost situace matek dětí a pokuste se jim pomoci s návratem do pracovního kolotoče, např. upravením pracovní doby dle potřeb či zřízením podnikových školek, kterých je v současné době obrovský nedostatek. Pomůže to Vám i maminkám!