Profesionální chůva je pomoc k nezaplacení

Děti jsou sice požehnání, ale čas od času si od nich potřebuje odpočinout i ta sebelepší máma. Naše ratolesti dokážou být chytré, vtipné, vynalézavé a neuvěřitelně energetické, prostě k neutahání. Kam s nimi, když si rodiče potřebují něco zařídit, navštívit lékaře, nakoupit nebo jen jednoduše „vypnout“?

Pokračovat ve čtení „Profesionální chůva je pomoc k nezaplacení“

Kde mít miminko přes den

Čekáte miminko, nebo už máte malé miminko a přemýšlíte, kam jej přes den uložit? Pořiďte si postýlku na kolečkách, abyste s ní mohli jezdit tam, kam zrovna potřebujete. Kde tedy mít miminko přes den? Pokud vám miminko usne, tak postýlku přesuňte do pokojíčku, nebo do ložnice a to proto, aby mělo na spaní klid. Miminko pak hlídejte pomocí chůvičky.

milpek75 / Pixabay

Pokud je vaše miminko vzhůru, pak mějte postýlku v místech, kde se pohybujete i vy a to proto, aby vaše dítě vnímalo vaší přítomnost a necítilo se tak samo. Pokud máte houpací křesílko pro miminko, klidně jej uložte do něj a nechte jej se houpat a poslouchat při tom příjemnou hudbu, která je součástí houpacích křesílek. Využít můžete i přenosné polohovací lehátko.

Miminko také můžete nechat hrát na dětské hrací dece, kde kolem sebe bude mít spousty zábavy, úměrně k jeho věku. Dítě rádo osahává hračky, strká do pusinky a brouká si. Na hrací dece, kde bude mít i hrazdičku se zavěšenými hračkami, se mu bude jistě líbit.

Velmi dobré je také mít ohrádku, do které miminku dáte hračky a necháte jej, aby si v ní hrálo. Miminko z ohrádky nevyleze a tak máte jistotu, že se vám nikam neodplazí, maximálně si bude vyžadovat vaší pozornost pláčem, na což však můžete lehce reagovat.

Velmi dobře na dítě působí procházky v kočárku, které s nim můžete podnikat každý den a nechat v něm vaše miminko odpočinout a prospat se, nebo pozorovat okolí, které je pro miminko velmi zajímavé.

Miminko mějte doma vždy na očích, nebo alespoň na uších a to pomocí chůvičky. Je nutné vaše dítě neustále střežit, aby neplakalo, aby neblinkalo a podobně. Nikdy nemůžete vědět, co se může stát a tak nepodceňujte žádnou situaci. Je opravdu důležité vědět neustále, co vaše miminko dělá.

Hlídání

Hlídání

Mnoho rodičů musí řešit velmi složitý problém: kdo pohlídá Vaši ratolest, zatímco Vy musíte jít například na úřad, jet na služební cestu, jet k lékaři nebo dokonce pobývat delší čas v nemocnici.

Autor obrázku: Patrick Hoesly

Někdy sice můžete vzít Vaše dítě s sebou, ale ne vždy je to možné. Například na úřad si své dítě vzít můžete a k lékaři také, ale rovnou si „nabrušte“ nervy, protože budete muset Vašeho potomka udržet v klidu, protože málokterý úředník nebo lékař snese ječící či pobíhající děti po chodbách a čekárnách před ordinacemi.

Proto je velmi důležité a hlavně u těch menších dětí zajistit někoho, kdo Vám na potřebnou dobu Vaše dítě pohlídá. Existují sice školky státní nebo i soukromé, ale co když vypukne chřipková epidemie a školku uzavřou?

Lze na pár hodinek ponechat dítě v různých dětských koutcích či centrech, ale vždy si je nejprve řádně prověřte, protože u těchto organizací nikdy nevíte jací lidé zde pracují a jaký mají přístup k dětem.

Nejlepším a většinou i nejjednodušším řešením však je, pokud můžete požádat o pomoc s hlídáním někoho z rodiny nebo velmi dobrých přátel. Pokud máte k dispozici babičku s dědečkem, ať již společně, nebo pouze jednoho z nich, neváhejte zvednout telefon a prosit o pomoc. Jedná se vždy jen o omezenou dobu a pokud není možno, aby Vašeho potomka pohlídal Váš partner, pak volejte.

Ale co když ani babička s dědečkem nemohou? Pak přichází na řadu ostatní členové rodiny. Vaše sestry, bratři, a dokonce i švagři a jejich partneři hravě zvládnou chvilku pohlídat Vaše dítko. Mohou klidně jít s Vámi a počkat na Vás někde v nedaleké restauraci, než si Vy vyřídíte to, co potřebujete.

U pobytu v nemocnici už je to složitější. Partner či partnerka by měl/a sice mít nárok na tzv. paragraf, ale ne každý zaměstnavatel tuto možnost akceptuje. A u služební cesty Vašemu partnerovi zaměstnavatel může dát maximálně dovolenou. A zase opět ne vždy to umožní.

Autor obrázku: Phil Campbell

V tomto případě opět nezbývá nic jiného než – li požádat babičku, zda by se po dobu Vaší nepřítomnosti, o dítě nebo děti nepostarala. Záleží pouze na Vaší vzájemné domluvě, zda přijede hlídat k Vám domů, aby děti nebyly vytrhovány z domácího prostředí, nebo si udělají prázdniny u babičky u ní doma. Tím se usnadní situace nejen Vám, ale umožní i Vašemu partnerovi chodit do práce.

Totéž platí i v případě, pokud prarodiče již nejsou k dispozici a s hlídáním souhlasí jiný člen Vaší rodiny. I velmi dobří přátelé mohou zaskočit v případě, že není jiná možnost hlídání v době, kdy Vaše „drahá polovička“ musí do práce.

Nikdy ale nesvěřujte Vaše dítě nikomu, komu od počátku máte vnitřní averzi. Někdo tomu říká špatné tušení, a někdo zase intuice. U hlídacích agentur a center si je vždy nezapomeňte řádně prověřit, než jim svěříte Vaše dítě.

Vaše dítě je tím nejcennějším, co máte, proto neriskujte a pokud si nejste jisti, vždy volte variantu nejbližší rodiny a přátel. Pouze v „případě nouze“ volte dobrou hlídací variantu s dobrými preferencemi a dobrou pověstí.