Plané sliby

Plané sliby

Nikdy neslibujte Vašim potomkům nic, co nemůžete dodržet! Dojde totiž akorát k tomu, že Vás Vaše ratolesti začnou nenávidět.

Totéž platí i o jakémkoli slibu daném komukoliv. Nejhůře to však snášejí ti nejmenší členové naší společnosti. Raději se řiďte mottem, že pokud někomu něco chcete dát, neslibujte a rovnou mu to doneste, vezměte dotyčné dítě nebo děti na výlet v den, kdy se má podle Vás uskutečnit, ale nikdy to raději neslibujte, protože jakmile dítěti řeknete, že na výlet jet nemůžete, protože Vám právě zavolal Váš zaměstnavatel, že musíte jít do práce.

Nebo pokud jde o nějaký dárek, např. pro neteře nebo synovce, který nakonec nikdo nedonese, rodiče pak těžko svým ratolestem vysvětlují, proč jim strýček, nebo tetička nepřinesli slíbenou hračku, sladkost či nedodrželi slib, že společně strávíte víkend.

Hodně maličké děti sice ještě nemají tolik rozumu, aby to chápaly, ale starší třeba již 4leté děti tomu rozumí již velmi dobře. Ale i starší děti v pubertě tomu velmi, velmi dobře rozumí. Jsou sice schopny své city dobře skrývat, ale stačí chvilku pozorovat výraz jejich tváře, gesta či chování k ostatním členům rodiny nebo kamarádům. I dospělí lidé špatně snášejí plané sliby, které jsou opakovaně rušeny a nedodržovány.

Každý na tyto situace reaguje jinak, někdo to raději přejde a nevšímá si toho, ale někteří bohužel reagují nepřiměřeně, hystericky nebo dokonce třískáním dveří a nádobí. Často se ocitají i jen tak v pozadí tohoto neustálého kolotoče nesplněných přání. Musí z povzdálí sledovat, jak někdo na kom Vám strašně moc záleží, trpí a je zklamán natolik, že velmi brzy přestane důvěřovat celému světu.

Jedna rada, pokud je to ve Vaší moci alespoň nějaké to přáníčko či slib splnit za někoho jiného, pokuste se o to. Není dobré ale hlavně mladší generace musela tak brzy dospět v ohledu důvěry a ponížení vůči jejich osobě. Vidět totiž rozzářené oči osoby, které splníte jedno z jeho malých přáníček, třeba jen maličkostí, je to nejcennější, čeho můžete ve Vašem život docílit.

A pokud již někomu něco slíbíte, tak se to pokuste dodržet!!! Slzy v očích dítěte i dospělého dokáží zlomit srdce nejen Vám samotným ale i dotyčné osobě. Nedodržené sliby jsou jedním z nejhorších způsobů, jak ztratit důvěru osoby, která je pro Vás velmi důležitá.