Když se vaše dítě poprvé zklame v lásce

By: National Assembly for Wales

Asi každému z nás se stane to, že se v lásce zklame… Musíme být silní a tuto situaci zdolat, jenže co když se to stane našim dětem? Nic je nebaví, nevíme, jak je zabavit… Vezme nás to za srdce mnohem více, protože samozřejmě neradi vidíme to, že se naše dítě trápí a je nešťastné.

Zamilovaní ve školce

Láska dětí začíná již ve školce. Vzpomeňme si na to, když jsme se poprvé zamilovali my sami. Bylo to už ve školce, nebo až ve škole? Tyto lásky jsou snad těmi nejkrásnějšími. Jsou nevinné a nikomu neubližují. Horší to je potom tehdy, když se zamilujeme skutečně a nejhorší je, když přijde zklamání. Jak ho svým dětem co nejvíce ušetřit?

Pokud dítě za vámi přijde proto, abyste jej podpořili a utěšili, určitě mu nevykládejte to, že takových zklamání ještě přijde. Toto je věc, kterou vaše dítě určitě slyšet nechce a která jej jistě neuspokojí. Raději by slyšelo to, že na něj čeká někde někdo lepší. A skutečně na to časem přijde. Vysvětlete mu, že ta pravá láska, kterou může čekat, ještě vyčkává na pozdější dobu. Že se stoprocentně najde někdo, kdo vaše dítě udělá šťastným a kdo je mnohem lepší než ten, který jej opustil. Láska není věčná a to asi každý z nás poznal na vlastní kůži.

Dětská duše je citlivá a i když vy třeba můžete mít pocit ten, že nemůže být vaše dítě až tak zamilované, ono to vnímá jinak. Vyhněte se jakémukoliv vysmívání a prezentování na rodinných oslavách, nebo před kamarádkami to, jak se vaše dítě zamilovalo a zklamalo. Buďte maximální oporou, protože pokud je byť v nízkém věku vaše dítě zamilované a zklamané, nese to stejně špatně, jako vy, jako dospělý a vy také nechcete poslouchat směšné poznámky na vaší adresu, ale co si přejete je to, aby vás někdo podržel. Chovejte se ke svým dětem tak, jak byste si přáli, aby se okolí chovalo k vám, kdybyste byli v jeho kůži. Každý z  nás je jinak citlivý a každý to neseme jinak, ale obecně platí to, že všichni potřebujeme podpořit.

Plané sliby

Plané sliby

Nikdy neslibujte Vašim potomkům nic, co nemůžete dodržet! Dojde totiž akorát k tomu, že Vás Vaše ratolesti začnou nenávidět.

Totéž platí i o jakémkoli slibu daném komukoliv. Nejhůře to však snášejí ti nejmenší členové naší společnosti. Raději se řiďte mottem, že pokud někomu něco chcete dát, neslibujte a rovnou mu to doneste, vezměte dotyčné dítě nebo děti na výlet v den, kdy se má podle Vás uskutečnit, ale nikdy to raději neslibujte, protože jakmile dítěti řeknete, že na výlet jet nemůžete, protože Vám právě zavolal Váš zaměstnavatel, že musíte jít do práce.

Nebo pokud jde o nějaký dárek, např. pro neteře nebo synovce, který nakonec nikdo nedonese, rodiče pak těžko svým ratolestem vysvětlují, proč jim strýček, nebo tetička nepřinesli slíbenou hračku, sladkost či nedodrželi slib, že společně strávíte víkend.

Hodně maličké děti sice ještě nemají tolik rozumu, aby to chápaly, ale starší třeba již 4leté děti tomu rozumí již velmi dobře. Ale i starší děti v pubertě tomu velmi, velmi dobře rozumí. Jsou sice schopny své city dobře skrývat, ale stačí chvilku pozorovat výraz jejich tváře, gesta či chování k ostatním členům rodiny nebo kamarádům. I dospělí lidé špatně snášejí plané sliby, které jsou opakovaně rušeny a nedodržovány.

Každý na tyto situace reaguje jinak, někdo to raději přejde a nevšímá si toho, ale někteří bohužel reagují nepřiměřeně, hystericky nebo dokonce třískáním dveří a nádobí. Často se ocitají i jen tak v pozadí tohoto neustálého kolotoče nesplněných přání. Musí z povzdálí sledovat, jak někdo na kom Vám strašně moc záleží, trpí a je zklamán natolik, že velmi brzy přestane důvěřovat celému světu.

Jedna rada, pokud je to ve Vaší moci alespoň nějaké to přáníčko či slib splnit za někoho jiného, pokuste se o to. Není dobré ale hlavně mladší generace musela tak brzy dospět v ohledu důvěry a ponížení vůči jejich osobě. Vidět totiž rozzářené oči osoby, které splníte jedno z jeho malých přáníček, třeba jen maličkostí, je to nejcennější, čeho můžete ve Vašem život docílit.

A pokud již někomu něco slíbíte, tak se to pokuste dodržet!!! Slzy v očích dítěte i dospělého dokáží zlomit srdce nejen Vám samotným ale i dotyčné osobě. Nedodržené sliby jsou jedním z nejhorších způsobů, jak ztratit důvěru osoby, která je pro Vás velmi důležitá.