Kam s dětmi v zimě

By: Ri 13

V zimě je počasí samozřejmě takové, že se nic moc, kromě lyžování, bobování a bruslení venku dělat nedá, a pokud není sníh, tak jediné, co je možné, je chodit na procházky. Děti ale chtějí víc. Procházky pro ně nejsou až takovou zábavou, jako věc, která je baví, nebo motivuje.

Pokud se najde aktivita formou zábavy, pak jsou děti nadšené. V zimě se jim bude líbit na výtvarném kroužku, na keramice, v tělocvičně nebo třeba na literárním kroužku. Zní to sice pořádně nudně, ale literární kroužky jsou dneska naprosto o něčem jiném, než to, na co jsme byli zvyklí my, když jsme byli v dětském věku.

Kroužky jsou více promyšlené. Například v tom literárním se nejen čte, ale i hraje a to je to, co děti potřebují. Ony si chtějí hrát a ne jen sedět a poslouchat, co do nich někdo dostává. Proto jsou kroužky prolnuté s hraním, se začleňováním pohádkových postav do reality a také je velmi důležité, aby děti rozvíjely své myšlení a uměly se projevit i manuálně a proto mohou například vytvořit svůj vlastní komiks.

Kroužky, které jsou jednotvárné, děti nudí, proto jsou vymýšleny tak, aby se tam malí človíčkové těšili. V dnešní době je toho na výběr opravdu mnoho a děti si mohou vybrat z velkého množství zábavných kroužků, na které potom rády chodí.

Jakmile začne počasí trošku přát, je vhodné s dětmi vyrazit ven a sledovat, jaké akce se kde konají a co se zde může dít. V každém větším, ale i menším městě, se potom můžete těšit z různých dětských akcí, které se tu pro ně připravují. Většinou jsou tyto akce připravovány školkami, školami, obcemi, nebo občanskými sdruženími. Vymýšlí se po celý rok něco a už je minulostí fakt, že se něco koná pouze na Den dětí, 1.června. Děti rády soutěží a tak se pořádají soutěže, které se mohou konat jak venku, tak i třeba v tělocvičně. Většinou jsou připraveny odměny pro každého, kdo se účastní a nejen pro vítěze.

Dětské kroužky

Dětské kroužky

Mnoho dětí, jak větších, tak i těch menších, má mnoho aktivit doma i mimo domov. Doma se většinou věnují hraní a dovádění, mnohdy se baví i tím, že „zlobí“ rodiče a mladší sourozence.

Autor obrázku: Zorka Ostojic Espinoza

Mimo domov se rádi věnují podobným aktivitám, ale dost často se setkáváme i s tím, že přihlásíte Vaše dítě do různých zájmových kroužků. Nejenže si procvičují například své dovednostní umění, ale zároveň se mohou věnovat věcem, které mají rádi a baví je.

Je mnoho různých nabídek ohledně dětských kroužků a to od skautu, sportovních aktivit jako hokej, fotbal a příbuzné sporty, skoky na lyžích v horských oblastech, dokonce i taneční kroužky či atletika. Pokud mají děti hudební sluch, mohou navštěvovat kroužky organizované hudebními školami, jak soukromé tak i skupinové.

Existují však také dětské kroužky zaměřené na zručnost, jako výroba keramiky a podobných uměleckých aktivit. Děti v těchto kroužcích mají možnost setkávat se s dalšími dětmi, naučit se spolupracovat, vyrábět různé výrobky a vytvářet něco nového a krásného.

Autor obrázku: Duncan Hull

Stejně tak se při sportovních aktivitách naučí, jak se má správně daný sport provádět, jak se nezranit, ale zároveň být v něčem dobrý a mít v tom také i dobré výsledky. Nejenže jim tyto kroužky dokáží dodat tolik důležité sebevědomí, které je ku prospěchu jejich dětskému vývoji.

Při výběru často rodiče i děti zohledňují finanční požadavky jednotlivých druhů těchto zájmových dětských kroužků. Pokud budete volit vhodný kroužek pro Vaše dítě, volte rozvážně a podle toho, co Vaše dítě baví. Nemělo by se věnovat něčemu, co ho nebaví.

Existuje tolik možností, jak rozvíjet talent Vašeho dítka a je jen na Vás a Vašem společném rozhodnutí, čemu se bude věnovat. Každý úsměv na tváři Vašeho děťátka Vám dokáže pohladit duši a nic to nedokáže nahradit. A pokud to dělají rády, o to Vás to bude víc těšit.