Čistotou ke zdraví… Anebo ne?

Jsou lidé, kteří si s hygienou nedělají veliké starosti a nevadí jim, když žijí v nečistotě a zápachu, ale také mezi sebou najdeme lidi, kteří jsou puntičkáři a doslova si vše několikrát přečistí, aby náhodou nenarazili na nějaké bakterie. Obě dvě varianty jsou extrémy, ale ani jedna není zdravá.

Proč téma mytí rukou?

Protože jsou ruce nejvíce používaná část těla a bez rukou bychom moc činnosti dělat nemohli, ale zároveň je to právě ta část těla, která se nejrychleji a nejvíce ušpiní. A je mnoho spekulací kolem toho, jak máme o své ruce pečovat. Je lepší sprchování než koupání ve vaně.

Jak si máme ruce mýt

Autor obrázku: woodleywonderworks

Jako děti nás to doma učili rodiče a později to bylo vyvěšeno nad každým umyvadlem ve škole a teď se s tím dokonce můžeme setkat i nad umyvadlem v práci – Leták, na kterém je dopodrobna nakresleno, že nejprve musíme ruce smočit, potom si na jednu musíme dát mýdlo a následně jednou rukou třeme o druhou a naopak … a tak dále, co všichni známe.

Hlavní otázkou je, jak často si ruce máme mýt?

Je nezbytné, abychom si ruce myli po toaletě, o tom ani nemusíme uvažovat a automaticky jdeme k umyvadlu. A potom je samozřejmé, že když si je ušpiníme třeba při práci na zahradě či při servisu auta a podobně. A jak učíme své dítka, tak před každým jídlem. Ano či ne? Malé děti sahají na jídlo rukama, těm rozhodně ano. Dospělí a větší dítě jí příborem, takže se do přímého kontaktu s potravou nedostane dříve než v ústech, tak proč si zbytečně mýt ruce?

Proč je zbytečné mytí špatné?

Protože čím častěji ruce myjeme, tak tím více z nich smýváme i nepatrnou vrstvu, kterou jsou naše ruce pokryty, aby se různé bakterie nedostaly dále. Takže když je myjeme často, tak si ubližujeme.

Čím ruce mýt a čím ne?

Samozřejmě mýdlem, ale není mýdlo jako mýdlo. Mýdla na bázi oxidů (hydroxidů) jsou sice účinnější, ale jen právě protože neutralizují naši pokožku, čím daleko lépe způsobují, že opět ta naše ochranná vrstva jde společně se špínou pryč. A kyselá mýdla také ne, protože naše tělo (ač se udává, že je neurální) tak je lehce kyselé a tak bychom to dále neměli přidávat, protože všeho moc škodí.

Takže jsou nejlepší klasická mýdla, bez jakýchkoliv přidaných chemikálií a to už ať jde o tuhá mýdla či tekutá.

Denní režim

Denní režim

Již od raného věku byste Vašim dětem měly vštěpovat určitý denní režim. V pozdějších letech Vám za to budou rozhodně vděčnější, než v době, kdy s tím započnete. V té době je to totiž vůbec nebude bavit dodržovat a budou se ho za každou cenu snažit porušovat.

Od rána až do večera

Ráno poté, co děti vstanou, by si měly jít opláchnout obličej i ruce a učesat vlásky. Následuje snídaně, čištění zoubků a opětovné umytí paciček a pusinky po snídani.

V době, kdy Vy, rodiče, vaříte oběd, si mohou děti nerušeně hrát, nebo pomáhat s domácími pracemi, či krátkou návštěvou dětského hřiště.

Autor obrázku: Emran Kassim

Před obědem znovu umýt ruce, protože nikdy nevíte, v čem se jejich neposedné ručičky „hrabaly“ a sahat do talíře na jídlo je velmi často jejich oblíbenou činností. A totéž mytí platí i po jakémkoliv jídle, protože jejich upatlané ruce a pusinka neskýtají právě hezký pohled.

Po obědě trocha spánku a poté můžete v poklidu vyrazit ven na hřiště, procházku, návštěvy příbuzných a přátel. Prostě cokoliv Vás jen napadne.

Když se v podvečer vrátíte domů, nechte opláchnout děti umazané ručky před podáváním večeře.

Při večeři stihnou děti v poklidu zkouknout i nějakou tu kreslenou pohádku, než nastane čas, aby se převlékly do pyžámek a se sladkou pusinkou od Vás, ulehly do postýlek ke spánku.

Někteří rodiče preferují čistění zoubků po každém hlavním jídle, ale u menších dětí je lepší začínat spíše ráno a večer. Nezapomínejte raději dodržovat mytí ručiček před a po jídle a totéž platí i po použití toalety. Pokud se těmto základním zásadám děti nenaučily a neosvojí si je, ostatní ve Vašem okolí řeknou, že jejich chování je nehygienické anebo, že jsou malá „čuňátka“.

Dalším soukromým pravidlem by mělo být, abyste nedávaly dětem sladkosti před obědem a těsně po a před večeří. Poděkují Vám za to dětské zoubky, a Vám to usnadní přemýšlení nad tím, proč.

Vaše dítko odmítá konzumovat hlavní jídlo. Odpověď? Je nacpané sladkostmi a na jiné jídlo již nemá ani pomyšlení.

Nepřehánějte to však s příliš mnoha pravidly. Těch pár základních zcela postačí k všeobecné spokojenosti a zdravému vývoji Vašich dětí.