Denní režim

Denní režim

Již od raného věku byste Vašim dětem měly vštěpovat určitý denní režim. V pozdějších letech Vám za to budou rozhodně vděčnější, než v době, kdy s tím započnete. V té době je to totiž vůbec nebude bavit dodržovat a budou se ho za každou cenu snažit porušovat.

Od rána až do večera

Ráno poté, co děti vstanou, by si měly jít opláchnout obličej i ruce a učesat vlásky. Následuje snídaně, čištění zoubků a opětovné umytí paciček a pusinky po snídani.

V době, kdy Vy, rodiče, vaříte oběd, si mohou děti nerušeně hrát, nebo pomáhat s domácími pracemi, či krátkou návštěvou dětského hřiště.

Autor obrázku: Emran Kassim

Před obědem znovu umýt ruce, protože nikdy nevíte, v čem se jejich neposedné ručičky „hrabaly“ a sahat do talíře na jídlo je velmi často jejich oblíbenou činností. A totéž mytí platí i po jakémkoliv jídle, protože jejich upatlané ruce a pusinka neskýtají právě hezký pohled.

Po obědě trocha spánku a poté můžete v poklidu vyrazit ven na hřiště, procházku, návštěvy příbuzných a přátel. Prostě cokoliv Vás jen napadne.

Když se v podvečer vrátíte domů, nechte opláchnout děti umazané ručky před podáváním večeře.

Při večeři stihnou děti v poklidu zkouknout i nějakou tu kreslenou pohádku, než nastane čas, aby se převlékly do pyžámek a se sladkou pusinkou od Vás, ulehly do postýlek ke spánku.

Někteří rodiče preferují čistění zoubků po každém hlavním jídle, ale u menších dětí je lepší začínat spíše ráno a večer. Nezapomínejte raději dodržovat mytí ručiček před a po jídle a totéž platí i po použití toalety. Pokud se těmto základním zásadám děti nenaučily a neosvojí si je, ostatní ve Vašem okolí řeknou, že jejich chování je nehygienické anebo, že jsou malá „čuňátka“.

Dalším soukromým pravidlem by mělo být, abyste nedávaly dětem sladkosti před obědem a těsně po a před večeří. Poděkují Vám za to dětské zoubky, a Vám to usnadní přemýšlení nad tím, proč.

Vaše dítko odmítá konzumovat hlavní jídlo. Odpověď? Je nacpané sladkostmi a na jiné jídlo již nemá ani pomyšlení.

Nepřehánějte to však s příliš mnoha pravidly. Těch pár základních zcela postačí k všeobecné spokojenosti a zdravému vývoji Vašich dětí.

Máme doma novorozence

Máme doma novorozence

Autor obrázku: TedsBlog

Nastal dlouho očekávaný den. Maminka je doma a spolu s ní přijel i malý uzlíček, který vydá za deset sirén.

Všechno je vzhůru nohama, naše biorytmy přestaly platit a všechno se podřizuje spánku a bdění malého človíčka. Rodiče jsou nevyspaní a rozlámaní ze všeho toho nočního vstávání a krmení.

Ale pak nastává den, kdy:

a) si miminko každé dvě hodiny spinká, ale za b) tatínek musí do práce a za c) maminka musí pouklízet, navařit, koupit plíny, oběhat všechny pojišťovny, dětské lékaře, zařídit první prohlídku novorozence, ohlásit se v šestinedělí na gynekologii a objednat se na prohlídku, zajít si na matriku pro rodný list dítěte, nakoupit mastičky, které doporučili v nemocnici jednak na opruzeniny dítěte, na natírání prsou, která jsou kojením hodně citlivá a potřebují taky péči.

Proto přijde vhod pár dobře cílených rad:

1. Domluvte se s někým rodiny, nejlépe s manželem, s maminkou nebo s tchýní, že s vámi zůstane první týden až dva doma a pomůže vás ustanovit celodenní rutinu. Manžel může dostat paragraf, takže záleží jen na zaměstnavateli, jak se k tomu postaví.

2. Poproste kamarádky a ostatní příbuzné, aby vám občas povozili kočárek, a vy jste měla chvilku pro sebe. Je důležité umět relaxovat. Jenom si tak sednout chvilku v klidu s knížkou v ruce a odpočinout si na chvilku od všech těch nových povinností, radostí i starostí, které přišly.

Autor obrázku: Abigail Batchelder

3. Bude dobré mít kamarádku nebo známou, která má taky miminko a se kterou si budete moct povyprávět o věcech, které vás trápí a těší. Děti si spolu postupně začnou hrát, stanou se kamarády, budou se na sebe těšit a hlavně se poznají před nástupem do školky, takže pro ně tato životní etapa jednodušší.

4. Stanovte si řád dne, který by se měl dodržovat. Ať je miminko zvyklé na dobu koupání, na to, kdy se chodí na procházky.

5. Buďte pokud možno klidná a vyrovnaná, když jste se svým miminkem, je velmi empatické a dokáže z maminky vytáhnout stres (skrze kojení) a taky víc křičí, když křičí i maminka.

 

Všem vám přeji krásné chvíle strávené s vašimi drobečky.

Nic nestíhám! Jsem na mateřské dovolené

Nic nestíhám! Jsem na mateřské dovolené

Také máte, milé maminky, neustálý pocit, že při mateřské dovolené vůbec nic nestíháte? Nejste v tom rozhodně samy!

Neustálý kolotoč začíná probuzením Vašich ratolestí, a ať už se jedná o novopočená miminka, nebo odrostlejší „raubíře“, vše probíhá téměř identicky. Nakrmit, přebalit a převléknout z pyžámek. U větších dítek přichází na řadu ranní hygiena, jako je omytí obličeje, ručiček a vyčištění zoubečků. Poté se se svými drobečky pomazlíte a pohrajete si s nimi.

Další náplní dne, je uvaření dobrého oběda, zatímco se Vám Vaši „prckové“ s radostí motají pod nohami. Při vaření leckterá maminka stihne ještě i umýt nádobí či nacpat špinavé plínky a zamazané oblečky do pračky. Když dovaříte, znovu miminka nakrmit a většímu naložit papání do mističek. Zkoušejte jim dávat do ručičky menší lžičku, aby se u nich co nejdříve vyvinul návyk papat samo. Ve školkách Vám pak za to jistě srdečně poděkují.

Po jídle „šup“ do postýlky a maminku následně čeká úklid, žehlení, pověsit prádlo a zaklidit rozházené hračky. Po probuzení opět přebalování, popřípadě odvedení na nočníček, hraní či dokonce vypravení se na dlouhou procházku. Takto Vám uběhne čas až do pozdních odpoledních hodin, kdy domů dorazí Vaše „drahá polovička“, a pokusí se děti zabavit nějakou prima hrou, abyste dodělaly domácí práce bez přeskakování přes dětské nožičky a ručičky.

Konečně nadchází čas spánku a Vás čeká zasloužený odpočinek a relaxace s Vašimi blízkými. Jenže spousta maminek nemá takové štěstí, mít partnera nebo rodiče, kteří by Vám se vším pomohly. Ty maminky, které takové štěstí mají, mohou za tuto pomoc děkovat, protože jinak by se z toho samy zcela jistě zbláznily. Máte totiž pocit, že vůbec nic nestíháte! I když se snažíte sebevíc nastolit v domácnosti určitý řád, Vaše ratolesti Vaše plány zcela jistě zhatí!

Takže, milé maminky, pevné nervy a hurá znovu do boje s domácností i dětmi! A hlavně najděte si čas samy pro sebe, ať máte, kde čerpat sílu a chuť do dalšího dne!