Jak je to se zubami

Statistiky prokazují, že v dnešní době je mnohem větší kazivost zubů, hlavně u dětí. Více než pravděpodobné je špatný dohled rodičů na své děti. Pracují přes čas a snaží se vydělávat co nejvíce peněz, aby rodinu uživili. Děti tím trpí, co je ale lepší..?

Pezibear / Pixabay

Smůlu mají děti, které mají zvýšenou kazivost zubů danou geneticky. Mnoho zubních lékařů odsuzují i tyto děti, aniž by tušili vadu jejich zubů. Zuby se zvýšenou kazivostí vyžadují mnohem důkladnější a častější hygienu, než zuby zdravé.

Jak čistit zuby se zvýšenou kazivosti

Jak už jste se dočetli – zuby s vysokou kazivostí žádají větší hygienu. Co to ale obnáší? Samozřejmě nejzákladnější pomůckou je zubní nit či mezizubní kartáčky, které jsou dostupné v různých velikostech. Zubní nit je také k dostání i voskovaná. Nejprve pročistěte mezery mezi zuby. Je dost možné,že Vám z mezírek prvních pár dnů téct krev, je to naprosto běžný jev. Může to být také mírně bolestivé, bolest časem odezní a čistění mezizubních prostor bude velmi příjemné. Poté zuby čistěte kartáčkem na zuby, měkkým! Tvrdé kartáčky narušují zubní sklovinu a dráždí dásně. Nakonec ústa vypláchněte ústní vodou.

Zuby s vysokou kazivostí potřebují být minimálně 1x za rok očišťovány od zubního kazu. Tento zákrok se pohybuje od 800 Kč tisíců korun, podle lokace zubního dentisty a jeho nároků. Než se k dentistovi objednáte, přečtěte si na internetu reference. Běžné odstranění zubního plaku není bolestivé! Dentista musí být velmi pečlivý! Někdo pečlivost ignoruje a může se stát, že po zubní hygieně tři dny nepromluvíte, nenajíte se a vodu budete upíjet brčkem.

Děti nuťte čistit si zuby, protože i zuby které nemají vysokou kazivost se bez péče kazí! Nejlepší školou jak dítě naučit čistit si zuby jsou pevná rovnátka. Nezoufejte proto,mají-li Vaše ratolesti křivý chrup. Až mu rovnátka sundají, bude se o zuby neúnavně starat dál.

Denní režim

Denní režim

Již od raného věku byste Vašim dětem měly vštěpovat určitý denní režim. V pozdějších letech Vám za to budou rozhodně vděčnější, než v době, kdy s tím započnete. V té době je to totiž vůbec nebude bavit dodržovat a budou se ho za každou cenu snažit porušovat.

Od rána až do večera

Ráno poté, co děti vstanou, by si měly jít opláchnout obličej i ruce a učesat vlásky. Následuje snídaně, čištění zoubků a opětovné umytí paciček a pusinky po snídani.

V době, kdy Vy, rodiče, vaříte oběd, si mohou děti nerušeně hrát, nebo pomáhat s domácími pracemi, či krátkou návštěvou dětského hřiště.

Autor obrázku: Emran Kassim

Před obědem znovu umýt ruce, protože nikdy nevíte, v čem se jejich neposedné ručičky „hrabaly“ a sahat do talíře na jídlo je velmi často jejich oblíbenou činností. A totéž mytí platí i po jakémkoliv jídle, protože jejich upatlané ruce a pusinka neskýtají právě hezký pohled.

Po obědě trocha spánku a poté můžete v poklidu vyrazit ven na hřiště, procházku, návštěvy příbuzných a přátel. Prostě cokoliv Vás jen napadne.

Když se v podvečer vrátíte domů, nechte opláchnout děti umazané ručky před podáváním večeře.

Při večeři stihnou děti v poklidu zkouknout i nějakou tu kreslenou pohádku, než nastane čas, aby se převlékly do pyžámek a se sladkou pusinkou od Vás, ulehly do postýlek ke spánku.

Někteří rodiče preferují čistění zoubků po každém hlavním jídle, ale u menších dětí je lepší začínat spíše ráno a večer. Nezapomínejte raději dodržovat mytí ručiček před a po jídle a totéž platí i po použití toalety. Pokud se těmto základním zásadám děti nenaučily a neosvojí si je, ostatní ve Vašem okolí řeknou, že jejich chování je nehygienické anebo, že jsou malá „čuňátka“.

Dalším soukromým pravidlem by mělo být, abyste nedávaly dětem sladkosti před obědem a těsně po a před večeří. Poděkují Vám za to dětské zoubky, a Vám to usnadní přemýšlení nad tím, proč.

Vaše dítko odmítá konzumovat hlavní jídlo. Odpověď? Je nacpané sladkostmi a na jiné jídlo již nemá ani pomyšlení.

Nepřehánějte to však s příliš mnoha pravidly. Těch pár základních zcela postačí k všeobecné spokojenosti a zdravému vývoji Vašich dětí.