Dětský koutek v obývacím pokoji

Dětský koutek v obývacím pokoji

Máte malé dítě? Potřebujete ho mít na očích, ale nemůžete od vaření pořád odbíhat do dětského pokoje? Nebo bydlíte v malém bytě? Je tu jednoduché řešení.

V dnešní době jsou hodně moderní, prostorné obývací sestavy (stěna není celá zastavěná skříněmi). Využijme toho. Krásně čistě vymalované obývací prostory se dají využít i jako obývák s dětským koutkem.

Nejvhodnějším místem pro dětský koutek je místo pod oknem. Dítě k hraní potřebuje světlo. Stačí dát na zem deku, pár jeho oblíbených hraček. Samo dítě bude radši na dece, kde si může hrát s pár hračkami, než kdyby mělo být samo v pokojíčku. Rodiče na něj kdykoli vidí a nemusí se strachovat, že by špatně spadlo a uhodilo se.

Jak na to?

Rozdělte si místnost pomyslně na třetiny. Do dvou třetin dejte obývací stěnu a skříňky. Gaučem, válendou nebo policí – knihovničkou stanovíte pomyslné rozdělení místnosti. Do zbývající třetiny stačí donést deku a koš s hračkami. Aby dětský koutek byl pro dítě ještě příjemnější, zavěste na stěnu dětskou zástěnu (zástěna izoluje teplo), na kterou mu můžete nažehlit nebo přišít obrázky.

Zavěste na stěny v dětském koutku police ve stejném stylu, jako jste si zvolili nábytek. Doplňte je dětskými knížkami. Místnost vypadá vzdušně. Takto to působí jako součást sestavy obývací stěny. Na pohled to vypadá stylově a vyřeší to vaše obavy o dítě.

Obývací místnost by měla sloužit k posezení s přáteli, ale i k odpočinku a relaxaci. Přizpůsobte si uspořádání nábytku podle toho, jak se vám to líbí a jaká sedací souprava je pro vás nejpohodlnější.

Nebojte se nechat si poradit od odborníků, nikde není dané, že si to musíte zařídit podle nich. Stačí, když vám dají malou inspiraci, měli by to být profesionálové ve svém oboru.

Trocha inspirace pro dětský nábytek na závěr:

24157-pokojicek-pro-miminko-noly-5

20150707153931

20150707154253

VYBRAT POKOJÍČEK

Dětské pokoje a nábytek

detsky-pokoj-6Při zařizování dětského pokoje je potřeba myslet na několik věcí. V první řadě musíte mnohem více dbát na to, jak je vybraný nábytek pevný – nezapomeňte totiž na to, že jej vaše ratolest může několikrát denně proměnit v trampolínu či nedobytný hrad.

Na posteli nebude pouze odpočívat a u stolu jen psát domácí úkoly, takže by jednotlivé kusy měly být bytelné a odolné. Důležitou roli hrají i úložné prostory, do kterých půjde jednoduše a rychle vše schovat. V neposlední řadě je třeba dbát na jednoduchost a nadčasovost vybavení. Pokud neplánujete nábytek v pokoji pravidelně obměňovat, tak byste měli myslet na to, že dobrodružné dítě postupně vyroste.

Samozřejmě je třeba dbát i na to, aby byl pokoj zvláště pro menší děti bezpečný, pro školáky nechybělo pracovní místo s dostatkem světla a aby bylo možné s nábytkem případně manipulovat. Máte pocit, že je těchto požadavků příliš? Pokud si se zařízením dětského pokoje nevíte rady, nebojte se obrátit na odborníky. Pomohou vám vymyslet nápaditý dětský pokoj na míru tak, abyste s ním byli spokojeni vy i vaše ratolest.

Uklízení bez chemie

Naše prababičky i babičky zvládaly uklízení pouze s domácími prostředky a komody se jim leskly. Zkuste to taky! Ať už z finančních, nebo z ekologických důvodů, jelikož spreje zatěžují životní prostředí. Abyste neměla na každý materiál a každý kus nábytku jiný čisticí prostředek, inspirujte se tímto článkem.

Nádobí

Autor obrázku: epSos .de

Mastnoty a připálené nečistoty odstraníte z pánve dvěma hrstmi kuchyňské soli. Výsledek je lepší než s kdejakým čisticím prostředkem a pánev si neponičíte drátěnkou.

Do připáleného pekáče nalijte vodu s octem a vložte do vyhřáté trouby. Mastnota snadno pustí a pára z vody a octa vyčistí troubu.

Má-li vaše plastové prkénko skvrny od zeleniny a ovoce, přetřete ho olejem a pokapejte citronovou šťávou. Nechte chvilku zaschnout a poté smyjte.

Pachu z plastových dóz nebo misek se zbavíte tak, že do nich dáte na noc kávová zrnka, která pach zneutralizují.

Do připáleného hrnce nalijte coca colu tak, aby zakrývala celou připálenou část. Dejte vařit a sledujte, jak připálenina půjde snadno dolů.

Máte na svém nerezovém hrnci skvrny? Nalijte do něj trochu octa s citronovou šťávou a dejte vařit, dokud skvrny nezmizí.

Skvrny na porcelánu odstraníte namočením přes noc do vody se savem.

Zaschl vám v hrnci karamel? Jednoduše do něj nalijte vodu a dejte vařit, dokud se karamel úplně nerozpustí.

Zapáchající popelníky krátce vypláchněte octem.

Zašpiněnou termosku vyčistíme tak, že do ní nasypeme kypřící prášek a zalijeme teplou vodou. Necháme dvě hodiny, poté ji propláchneme. Nečistoty by měly být pryč.

Spotřebiče

Autor obrázku: Matt MacGillivray

Do tekutého prostředku na mastnotu přidejte lžíci jedlé sody a čistěte.

Vodní kámen v rychlovarné konvici odstraníte tak, že do ní nalijete ocet a necháte přes noc. Ráno jí vypláchnete teplou vodou a několikrát v ní uvaříte vodu, aby se pořádně zbavila zbytku octa.

Lednice zůstane dlouho voňavá, vložíte-li do ní rozkrojené jablko. Nepříjemný zápach z myčky odstraníte vložením půlky citronu.

Sklokeramickou desku sporáku přetřete vazelínou a jemně přejeďte hadříkem. Jedině tak se nebude špína usazovat a půjde lehce smýt.

Pokud se vám při pečení stane, že vám těsto přeteče do trouby, ihned ho posypte solí a po vychladnutí odstraňte nečistotu kartáčkem. Poté smyjte mokrým hadříkem.

Zrcadla, okna

Aby se vám zrcadla a okna krásně leskla, přidejte do teplé vody několik lžiček vanilkového pudinku nebo octa.

Do teplé vody dáte dětský šampon a vyleštíte.

Nábytek

Prach z čalouněného nábytku dostanete vyklepáváním. Nemáte-li možnost ho vyklepat venku, namočte si hadr v octové vodě a po vyždímání jej rozprostřete na potahy. Hadr zabrání víření prachu a ocet rozjasní barvy.

Koupelna

Vanu umyjte teplým octem s hrstí soli.

Rez odstraníte potíráním citronovou šťávou.

Umyvadlo posypte vrstvou soli a navlhčete octem. Nechte přes noc působit. Ráno vydrhněte drsnou stranou houbičky a omyjte teplou vodou.

Hřeben vložte do ponožky nebo rukavice a dejte prát do pračky společně s prádlem.

Koberec

Skvrny inkoustu na koberci vyčistěte co nejdříve směsí citrónové šťávy, vody a soli.

Aby váš koberec znovu zářil a získal jasnější barvy, vytřete ho po vysátí octovou vodou a znovu vysajte.

Chlupy od vašich mazlíčků odstraníte vlhkou hadrou nebo navlhčenými gumovými rukavicemi, které v průběhu oplachujte.

Skvrnu od krve na koberci vyčistíte bílým octem.