Citrusový koláč

Grepy a pomeranče v koláči? Ano! Překvapí Vás svou jedinečnou chutí a netradičním spojením listového těsta, čokolády a lehké náplně.

Na 1 koláč budete potřebovat:

  • 2 balení hotového listového těsta
  • 115 g rozpuštěné hořké čokolády
  • 1 lehce ušlehaný žloutek na potření
  • 340 g mascarpone
  • 110 g sýru žervé
  • 4 lžíce cukru krupice
  • 2 lžičky nastrouhané pomerančové kůry
  • 3 pomeranče nebo grepy (lze namíchat)
  • 50 g nasucho opražených mandlových lupínků
  • 225 g javorového sirupu

Jeden plát těsta ponechte jako obdélník, druhý vykrojte do tvaru kola. Ten upravený položte na plech vyložený pečícím papírem a celé kolo propíchejte vidličkou. Na pomoučněné pracovní ploše rozkrojte obdélníkový plát podélně na tři pruhy. Dva z nich potřete rozpuštěnou čokoládou Položte je na sebe, nahoru přidejte pruh bez čokolády.

Podélně je rozkrojte na 6 proužků a opatrně je stočte do spirály. Takto vzniklý okraj těsta přilepte ke kulaté placce pomocí rozšlehaného žloutku. Vložte i s plechem do lednice na čtvrt hodiny. Mezitím si připravte krém promícháním mascarpone, žervé, cukru a pomerančové kůry.

Krémem potřete těsto a povrch ozdobte plátky oloupaných a na tenké plátky nakrájených citrusů. Pečte při teplotě 190ºC asi 30 až 40 minut. Po upečení posypte nasucho opraženými mandlovými lupínky a pokapejte javorovým sirupem. Podávejte ještě teplé.

Uklízení bez chemie

Naše prababičky i babičky zvládaly uklízení pouze s domácími prostředky a komody se jim leskly. Zkuste to taky! Ať už z finančních, nebo z ekologických důvodů, jelikož spreje zatěžují životní prostředí. Abyste neměla na každý materiál a každý kus nábytku jiný čisticí prostředek, inspirujte se tímto článkem.

Nádobí

Autor obrázku: epSos .de

Mastnoty a připálené nečistoty odstraníte z pánve dvěma hrstmi kuchyňské soli. Výsledek je lepší než s kdejakým čisticím prostředkem a pánev si neponičíte drátěnkou.

Do připáleného pekáče nalijte vodu s octem a vložte do vyhřáté trouby. Mastnota snadno pustí a pára z vody a octa vyčistí troubu.

Má-li vaše plastové prkénko skvrny od zeleniny a ovoce, přetřete ho olejem a pokapejte citronovou šťávou. Nechte chvilku zaschnout a poté smyjte.

Pachu z plastových dóz nebo misek se zbavíte tak, že do nich dáte na noc kávová zrnka, která pach zneutralizují.

Do připáleného hrnce nalijte coca colu tak, aby zakrývala celou připálenou část. Dejte vařit a sledujte, jak připálenina půjde snadno dolů.

Máte na svém nerezovém hrnci skvrny? Nalijte do něj trochu octa s citronovou šťávou a dejte vařit, dokud skvrny nezmizí.

Skvrny na porcelánu odstraníte namočením přes noc do vody se savem.

Zaschl vám v hrnci karamel? Jednoduše do něj nalijte vodu a dejte vařit, dokud se karamel úplně nerozpustí.

Zapáchající popelníky krátce vypláchněte octem.

Zašpiněnou termosku vyčistíme tak, že do ní nasypeme kypřící prášek a zalijeme teplou vodou. Necháme dvě hodiny, poté ji propláchneme. Nečistoty by měly být pryč.

Spotřebiče

Autor obrázku: Matt MacGillivray

Do tekutého prostředku na mastnotu přidejte lžíci jedlé sody a čistěte.

Vodní kámen v rychlovarné konvici odstraníte tak, že do ní nalijete ocet a necháte přes noc. Ráno jí vypláchnete teplou vodou a několikrát v ní uvaříte vodu, aby se pořádně zbavila zbytku octa.

Lednice zůstane dlouho voňavá, vložíte-li do ní rozkrojené jablko. Nepříjemný zápach z myčky odstraníte vložením půlky citronu.

Sklokeramickou desku sporáku přetřete vazelínou a jemně přejeďte hadříkem. Jedině tak se nebude špína usazovat a půjde lehce smýt.

Pokud se vám při pečení stane, že vám těsto přeteče do trouby, ihned ho posypte solí a po vychladnutí odstraňte nečistotu kartáčkem. Poté smyjte mokrým hadříkem.

Zrcadla, okna

Aby se vám zrcadla a okna krásně leskla, přidejte do teplé vody několik lžiček vanilkového pudinku nebo octa.

Do teplé vody dáte dětský šampon a vyleštíte.

Nábytek

Prach z čalouněného nábytku dostanete vyklepáváním. Nemáte-li možnost ho vyklepat venku, namočte si hadr v octové vodě a po vyždímání jej rozprostřete na potahy. Hadr zabrání víření prachu a ocet rozjasní barvy.

Koupelna

Vanu umyjte teplým octem s hrstí soli.

Rez odstraníte potíráním citronovou šťávou.

Umyvadlo posypte vrstvou soli a navlhčete octem. Nechte přes noc působit. Ráno vydrhněte drsnou stranou houbičky a omyjte teplou vodou.

Hřeben vložte do ponožky nebo rukavice a dejte prát do pračky společně s prádlem.

Koberec

Skvrny inkoustu na koberci vyčistěte co nejdříve směsí citrónové šťávy, vody a soli.

Aby váš koberec znovu zářil a získal jasnější barvy, vytřete ho po vysátí octovou vodou a znovu vysajte.

Chlupy od vašich mazlíčků odstraníte vlhkou hadrou nebo navlhčenými gumovými rukavicemi, které v průběhu oplachujte.

Skvrnu od krve na koberci vyčistíte bílým octem.