Dětské hřiště

Dětské hřiště

Děti velmi rády tráví čas na dětských hřištích. A nejvíce času na nich chtějí trávit v teplých slunných dnech. Mají v oblibě, když je doprovází některý z rodičů, sourozenec či dokonce někdo z kamarádů a jejich rodiče.

Autor obrázku: Chris_Parfitt

Pokud je součástí dětských hřišť i pískoviště, než–li do něj Vaše dítě pustíte, pozorně si pískoviště prohlédněte a ujistěte se, zda neobsahuje nějaké předměty, které by mohly Vaše dítě zranit.

Jedná se hlavně o dětské hřiště, na kterém jste poprvé a neznáte jej. Popřípadě se můžete zeptat ostatních rodičů, zda s tímto hřištěm nebyl v minulosti nějaký problém. Jako například to, zda se v okolí tohoto hřiště neobjevovaly „feťáci“, aby se nestalo, že v písku bude nalezena injekční stříkačka a Vaše dítě by se o ni mohlo zranilo.

Právě v případě, že dané hřiště neznáte, je nejlepší si nejprve trochu obhlédnout skluzavky a houpačky, zda nejsou poškozené či dokonce v havarijním stavu. Žádný rodič nechce riskovat, že bude jeho dítě zraněno jen proto, že zanedbal pětiminutovou obhlídku dětských atrakcí.

Dětská hřiště jsou místem, kde se mohou děti seznámit s dalšími dětmi, hrát si s nimi, popovídat si dětskou řečí, zahrát si na honěnou či schovávanou a mnohdy bohužel naučit se i sprostá slova. Je to také místo vhodné pro setkání mladých maminek a tatínků, kteří si zde vyměňují názory a poznatky při výchově jejich dětí.

Nikdy však nezapomínejte dostatečně sledovat, kde se Vaše dítě nachází. Dojít k úrazu může velmi snadno a stačí i malá chvilka nepozornosti. Pokud se Vám některá součást hřiště nelíbí a nevěříte tak úplně bezpečnosti této atrakce, jako je houpačka, skluzavka či různé prolejzačky a přelejzačky, raději tam Vašeho potomka nepouštějte.

Autor obrázku: Nathan Jones

Pokud se děti na hřišti dohadují, je lepší, aby se do toho dospěláci nevměšovaly a raději to ponechaly na dětech samotných. Většinou si to mezi sebou dokáží velmi dobře a rychle vyříkat a následně pokračovat ve hraní. Vměšujte se pouze v případě, že situace se stává nezvladatelnou, pak je potřeba zasáhnout i z Vaší strany.

Na hřištích je nepsaným pravidlem, že si mezi sebou děti půjčují různé hračky, ať již sloužící na hraní v pískovišti, tak různé koloběžky, kola, kočárky či dokonce autíčka a dětské sekačky na trávu.

Pokud je součástí pískoviště spíše kamenitý povrch, dokáží si děti hrát i s tímto povrchem. Staví různé kopečky, rozšlapou je a opět postaví. Je třeba pouze dohlédnout na to, aby tyto kamínky po sobě děti neházely, aby tak nedošlo k jejich zranění. Nic však nedokáže nahradit šťastný výraz ve tvářích dětí, když se mohou vidět se svými kamarády, hrát si s nimi a trávit s nimi čas.

Potřebují trávit čas v kolektivu jiných dětí a pokud na hřišti krom nich nikdo jiný není, i tak se dokáží zabavit na jednotlivých atrakcích. Je to pro ně zážitek trávit čas mimo domov a moci se při tom umazat a nemuset se obávat, že je budou rodiče peskovat, protože při hraní venku již rodiče předem počítají s tím, že děti domů nepůjdou zrovna jako ze škatulky, ale budou je muset po příchodu domů převléct a toto oblečení vyprat.

Ta radost a nadšení z hraní venku je nenahraditelnou součástí jejich vývoje, protože šťastné a spokojené dítě se zdravým sebevědomým je důležité i pro Vás samotné.