Poprvé do mateřské školky

Poprvé do mateřské školky

 Všichni rodiče řeší otázku toho, jak své dítě nebo děti připravit na jejich první den v mateřské školce.

Jakmile mají rodiče potvrzeno, že bude jejich dítě přijato do mateřské školky, začíná tvrdá příprava Vašeho na to, co jej čeká.

Základní příprava však začíná podstatně dříve. Nejdůležitějším prvkem je, naučit děťátko na nočník. Pokoušejte se o tom, milé maminky i tatínkové, postupně a bez nucení, jinak si již od počátku vypěstují averzi a bude velmi problematické Vaše další snažení zbavit se plínek.

Vždy posazujte dítko na nočník, když má dobrou náladu. Podejte mu nějaké hračky a hrajte si s ním, aby si navyklo, že nočník není žádný mučící nástroj. Pokud se mu na nočníku nelíbí, nenuťte ho sedět, ale zkuste to po chvilce znovu a několikrát za den. Uvidíte, že si časem dítě začne samo tahat za plínku a bude si chtít sedat na nočník dobrovolně. Po určité době bude bezproblémově zvládat bez plínky celý den, když ho budete dávat pravidelně sednout na nočník.

U nočního zbavování plen je třeba se vyzbrojit trpělivostí, igelitem pod prostěradlo na posteli, kde dítě spí a budíkem. Musíte dítě totiž často budit, aby si přivyklo na intervaly a tělo si zvyklo vydržet do dalšího „hačnutí“.

A nezapomeňte dítě pochválit!

Jakmile se zbavíte plínek, máte téměř vyhráno. Dítě se také musí naučit jíst samostatně, lžičkou. Za to Vám bude personál MŠ obzvláště vděčen. Nandejte dítěti jídlo do plastové misky a dejte mu do ručičky lžičku, nejprve menší a postupem času i větší, aby mělo pocit, že je velké, a to že budete jídlo sbírat ze země nebo po stole, to vůbec neřešte.Pokud nechce samo papat, krmte ho jednou lžičkou a druhou ho nechte „vrtat“ v talíři a velmi brzy začne Vaši ruku odstrkovat.

Další věcí je, aby se dítě naučilo smrkat do kapesníku. Ukazujte mu, jak do kapesníčku správně smrkat a doprovoďte to i zvukovým efektem. Věřte, pomůže to!

Ve školce požadují, aby si dítě umělo říci o základní věci, jako je pití, jídlo a že potřebují jít na toaletu.

Každá školička Vám dá přesný seznam věcí, které bude potřebovat – od oblečení zřetelně označených jménem dítěte, hygienických pomůcek a všeho, co je třeba. Pořiďte dítěti boty se suchým zipem, usnadní si tím rozhodně spoustu zdržování, stejně jako zapínací zip u svetříků namísto knoflíků. Dnes se také dají sehnat kalhoty, které se pouze natahují přes boky a nemusí se nijak zapínat. Pak bude jak dítě, tak personál MŠ ušetřen zbytečných úkonů, které lze tímto způsobem odstranit.

Tou úplně nejdůležitější věcí je, připravit dítě po psychické stránce, na to, co je čeká první den v MŠ. Mluvte s Vaším potomkem, co nejčastěji to půjde, o tom, jak si bude ve školce hrát s dalšími dětmi, budou papat různé dobroty, učit se mnoho nových a zajímavých věcí a neobvyklých činností. Že budou chodit ven na procházky a hrát si venku na dětském hřišti.

Ujišťujte Vaše milované dítko, že i když tam s nimi nebudete, rozhodně to neznamená, že je nemáte rádi a zcela jistě si je odpoledne vyzvednete. Řekněte jim, že si užijí spoustu legrace a že když budou poslouchat paní učitelku, dělit se o hračky s ostatními dětmi, uklízet si po sobě, čeká je odměna ve formě toho, co mají nejraději, ať je to cokoliv.

Pak Vás rozhodně čeká úspěšné zvládnutí prvního dne ve školce. Odveďte dítě do školky, předejte jej personálu, rozlučte se s ním a rychle odejděte – přílišné emoce nejsou prospěšné ani pro Vás, ani pro dítě. Personál pak musí dítě utěšovat, a i když Vám to trhá srdce, musíte si navyknout být jeden bez druhého.

Takže hurá do učení a mnoho zdaru na úspěšné zvládnutí prvního dne v mateřské školce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *