Školní známky a vysvíko

Školní známky a vysvíko

Každý rodič, který má doma školáka často dumá nad tím, co zase ten jeho rošťák ve škole vyvedl?

Některé děti školu zbožňují a většinou se jedná o žáčky prvního stupně základní školy. Protože právě prvňáčci se do školy těší, že se naučí něčemu novému, číst, psát a počítat a budou se moci měřit se svými staršími sourozenci.

Autor obrázku: alamosbasement

Právě starší děti Vám bez přemýšlení do očí řeknou, že už se nemohou dočkat, až opustí školní lavice a nastoupí do zaměstnání, že budou mít konečně víc času a nebudou se muset zabývat tou hloupou školou a neustálým učením. Jenže právě škola je připraví na budoucí povolání a téměř každý zaměstnaný Vám řekne pravý opak toho, co říkají děti. Povzdechnou si nad tím, kde jsou ty bezstarostné doby, kdy jste chodily do školy, a že by se nejraději vrátily zpět do školy.

Učení je důležité a také jsou za ně náležitě učiteli hodnoceni. Bohužel se stále častěji setkáváme s tím, že děti, pokud dostanou špatnou známku, bojí se to svým rodičům říci z obavy, že budou potrestány, stejně tak jako když dostanou poznámku. A to je velkým problémem, dítě by se nemělo bát říci své mámě nebo tátovi, že dostalo špatnou známku.

Rodiče, rozhodně nijak netrestejte Vašeho potomka za špatné známky. Pokud dítěti vyhubujete, ujistěte ho, že i když hubujete, neznamená to, že ho nemáte rádi. Že dobré známky jsou pro jeho dobro do dalšího života. Lze jim dočasně zakázat televizi, čtení oblíbených knížek, chození ven za kamarády a podobné tresty, které jim umožní uvědomit si, že něco neudělaly správně, ale příliš zvýšeným hlasem či fyzickými tresty ničeho nedocílíte. Právě naopak.

Autor obrázku: eric molina

Někteří rodiče toto řeší tím, že nehubují, ale řeknou dítěti, že by bylo dobré si známku co nejrychleji opravit, že i oni sami nebyli ideální žáci a studenti. Pro příště že si na to mají dávat pozor a pokusit se mít známky takové aby nepropadali. Každý může mít špatný den, ve škole stejně jako v zaměstnání.

Ale tím, že dítěti udělíte různé tresty, jako zákaz jít ven s kamarády, sezením u učení několik hodin denně, tomu moc nepomůžete. Dítě za Vámi rozhodně nepřijde, že něčemu nerozumí, aby Vás nepopudilo.

Kvůli špatným známkám se rozhodně svět nezboří a dají se opravit, když si látku dodatečně nastuduje a nechá se vyvolat. Vzpomeňte si na vlastní školní léta, a jak se Vám nelíbilo, když Vás rodiče peskovali.

A totéž rozhodně platí, co se týče vysvědčení. To že někdo nemá samé jedničky, neznamená to, že není chytrý.