Školky pro děti psychicky nemocných lidí

Každý nemocný člověk chce mít stejné podmínky jako člověk zdravý, i když to není vždy tak snadné. K čemu jsou speciální školky pro děti psychicky nemocných lidí? Žádnému dítěti neprospívá, když ho odeberou od svého rodiče. A tyto školky umožňují setkává se dítěte se svým rodič, i když je psychický nemocný.

Autor obrázku: U.S. Army Corps of Engineers

Psychicky nemocný rodič, bát se?

Je to určitě první otázka, která lidi napadne, když je rodič psychicky nemocný. Možná by dítěti mohl ublížit, aniž by si to třeba uvědomoval a proto může být takové setkání nebezpečné. Je to určeno pro rodiče, kteří jsou hospitalizování, takže berou léky nebo jsou nějakým jiným způsobem přivedení do normálního stavu. A další věc je, že to bývá za přísné kontroly lékařů.

Má taková to školka nevýhody?

Není to úplně klasická školka, protože děti kolem sebe mají rodiče nějakým způsobem jiné, než děti naprosto zdravých lidí. Ale naopak tyto děti neví, že to má někdo jinak. Na jednu stranu je to smutné, ale na tu druhou je dobré, protože se jim nikdo nevysmívá a oni se nemusejí za své rodiče stydět, protože jsou všechny na tom stejně.

Je to přínosné i pro ty nemocné rodiče?

Je pravdou, že velmi záleží na tom, jakou psychickou nemocí daný člověk trpí. Zároveň to nemocnému člověku může pomoct, protože má motivaci, proč se co nejdříve uzdravit. A další věcí je, že když mu lékaři nezakazují styk s dítětem, tak se bude cítit lépe, protože se k němu nebude přistupovat jako k nemocnému.

Jak na tyto děti bude pohlížet společnost?

Naše společnost na všechno, co není podle řádů, pohlíží přes prsty, ale musíme si uvědomovat, že to dítě nemůže za to, že jeho rodič je zavřený v ústavu. A přestože tyto děti potřebují trochu více péče, aby se smířilo s tím, že maminka nebo tatínek je někde jinde, tak je to úplně normální dítě. Mnoho lidí si myslí, že když tou nemocí trpí jeho rodič, tak jí nutně musí mít i samo dítě. Takové nemoci nejsou jako chřipka, nelze se přenést kontaktem.

Dětské kuchyňky

Dětské kuchyňky

Autor obrázku: woodleywonderworks

Máte doma dceru ve věku, kdy je zvídavá a ráda se Vám v kuchyni plete při vaření pod nohama? Pak jí rozhodně pořiďte její vlastní dětskou kuchyňku! Nejenže se Vám již pod nohama plést nebude, ale navíc si bude rozvíjet fantazii, představivost a bude si připadat důležitá.

Tyto kuchyňky však nejdou přímou výsadou dívek, najdou se i chlapci, kteří již od mala inklinují k zálibě ve vaření, jež jim může i v dospělosti vytvářet směr, jímž by se chtěli ubírat! – Stát se kuchařem!

V obchodech lze vybírat z různých velikostí, od těch nejmenších až po velikostně reálné kuchyně, i se zvukovými efekty. Barevné variace s různým vybavením, jako trouba na pečení, plotýnky, kolečka na nastavování stupňů, vařečky, hrnce a další doplňky, to vše lze sehnat pro Vaši ratolest. Dokonce jsou vyráběny z různých materiálů, od plastů až po dřevěné variace, takže máte opravdu z čeho vybírat.

Autor obrázku: jenny818

No a pokud ke kuchyňce přikoupíte i nějaké to dětské nádobí a umělohmotné napodobeniny potravin, pak máte dozajista vyhráno. Pokud navíc budete předstírat, že imaginární jídlo servírované dětmi, Vám ohromně chutná, můžete zažít i mnoho legrace.

Děti Vám budou nesmírně vděčné za svou novou zábavu, při níž si „vypěstují“ jakýsi základ k vaření reálnému v pozdějších letech.

Mnohdy Vám sice zmizne nějaké ten hrnec, lžička, vařečka či miska z Vaší vlastní kuchyně, ale většina maminek se nad touto horlivostí pouze pousměje.

Dokonce už i v mnoha dětských koutcích a mateřských školkách jsou touto kuchyňkou pro malé kuchařky a kuchaře vybaveni.

Takže, zkuste našetřit nějakou tu „kačku“ a pořiďte Vašemu dítku tuto zábavnou věcičku, třeba k narozeninám. Určitě tím dítě potěšíte a Vám ubude starost, co mu koupit jako dárek.

Školní známky a vysvíko

Školní známky a vysvíko

Každý rodič, který má doma školáka často dumá nad tím, co zase ten jeho rošťák ve škole vyvedl?

Některé děti školu zbožňují a většinou se jedná o žáčky prvního stupně základní školy. Protože právě prvňáčci se do školy těší, že se naučí něčemu novému, číst, psát a počítat a budou se moci měřit se svými staršími sourozenci.

Autor obrázku: alamosbasement

Právě starší děti Vám bez přemýšlení do očí řeknou, že už se nemohou dočkat, až opustí školní lavice a nastoupí do zaměstnání, že budou mít konečně víc času a nebudou se muset zabývat tou hloupou školou a neustálým učením. Jenže právě škola je připraví na budoucí povolání a téměř každý zaměstnaný Vám řekne pravý opak toho, co říkají děti. Povzdechnou si nad tím, kde jsou ty bezstarostné doby, kdy jste chodily do školy, a že by se nejraději vrátily zpět do školy.

Učení je důležité a také jsou za ně náležitě učiteli hodnoceni. Bohužel se stále častěji setkáváme s tím, že děti, pokud dostanou špatnou známku, bojí se to svým rodičům říci z obavy, že budou potrestány, stejně tak jako když dostanou poznámku. A to je velkým problémem, dítě by se nemělo bát říci své mámě nebo tátovi, že dostalo špatnou známku.

Rodiče, rozhodně nijak netrestejte Vašeho potomka za špatné známky. Pokud dítěti vyhubujete, ujistěte ho, že i když hubujete, neznamená to, že ho nemáte rádi. Že dobré známky jsou pro jeho dobro do dalšího života. Lze jim dočasně zakázat televizi, čtení oblíbených knížek, chození ven za kamarády a podobné tresty, které jim umožní uvědomit si, že něco neudělaly správně, ale příliš zvýšeným hlasem či fyzickými tresty ničeho nedocílíte. Právě naopak.

Autor obrázku: eric molina

Někteří rodiče toto řeší tím, že nehubují, ale řeknou dítěti, že by bylo dobré si známku co nejrychleji opravit, že i oni sami nebyli ideální žáci a studenti. Pro příště že si na to mají dávat pozor a pokusit se mít známky takové aby nepropadali. Každý může mít špatný den, ve škole stejně jako v zaměstnání.

Ale tím, že dítěti udělíte různé tresty, jako zákaz jít ven s kamarády, sezením u učení několik hodin denně, tomu moc nepomůžete. Dítě za Vámi rozhodně nepřijde, že něčemu nerozumí, aby Vás nepopudilo.

Kvůli špatným známkám se rozhodně svět nezboří a dají se opravit, když si látku dodatečně nastuduje a nechá se vyvolat. Vzpomeňte si na vlastní školní léta, a jak se Vám nelíbilo, když Vás rodiče peskovali.

A totéž rozhodně platí, co se týče vysvědčení. To že někdo nemá samé jedničky, neznamená to, že není chytrý.