Máme doma batole

Máme doma batole

Batole je dítě asi ve věku od jednoho do tří let věku. V tomto věku už začíná pomalu lozit, pak lezení zrychluje a poprvé se postaví na vlastní a nejistými krůčky začíná objevovat svět kolem sebe.

Autor obrázku: Jason Meredith

Začíná rozeznávat osoby, které jsou mu nablízku – to je maminka, tatínek, dědeček, babička, sestřička a bratříček. Dokonce začíná rozeznávat různé hračky, tvary a obrázky. Začne objevovat lžíci a i když zrovna není po ruce, snaží se krmit sám vlastníma rukama. Pokud to zrovna není jídlo, nevadí, objevuje svými ústy a ručičkami svět kolem sebe. Všechno ochutnává a ožužlává. Rostou mu první zoubečky a taky už mu můžeme česat vlásky, které koneně porostly.

Batole miluje tu volnost, kdy se začíná pohybově rozvíjet, hraje si s pískem a může ho přesívat donekonečna, zdrojem radosti jsou i vodní hry. A když se snaží napodobovat tatínka a maminku, má velkou radost.

Věci, se kterými si hraje, se stávají tím, co zrovna potřebuje – ať už princeznou, koníčkem nebo lokomotivou.

Dítě se v tomto období dokáže odrazit od slov jako je mňau-mňau, haf-haf a dokáže pochopit domluvené symboly. A to asi v počtu dvě nová slovíčka za jeden den. Ve dvou letech už dokáže skloňovat, časovat a je schopen reprodukovat krátké říkánky. Je tedy na nás, na rodičích, jak svého mazlíčka budeme citově, rozumově i duchovně stimulovat.

Autor obrázku: Edwart Visser

Batole se samo poznává v zrcadle a často slyšíme – Já!, Já sám! – kdy si začne uvědomovat sám sebe, což je velmi důležité pro rozvoj jeho osobnosti. V této etapě bychom jej také měli co nejvíce podporavat cíleně zvolenými hrami. A například se zeptat: Kdo je šikulka, kdo přišel za maminkou přes celou kuchyni? Nebo Kdo to všechno spapal, kdo je ten šikovný chlapeček?

K tomu, aby si dítě hezky pohrálo, potřebuje zejména bezpečné prostředí, takže si rodiče musí uvědomit, co by mohlo být potenciální hrozbou pro jejich dítě a všechno takové umístit tam, kde se dítě nemůže zranit.

Bezpečné prostředí

K tomuto fenoménu můžeme přiřadit sítka, plastové lahve, utěrky, stěrky, plastové vařečky, malé plastové nádoby seřazené od nejmenšího do největšího, papírové košíčky či plastové nádobí.

Naše děťátko chce všechno udělat samo, často už nespí dvakrát denně, ale jeho životní elán je nehasnoucí a často se ptátme, kdy se konečně unaví a zvolní tempo? Dítě je proto potřeba zaměstnávat tak, aby si samo zahrálo, zároveň se procvičilo v motorice, v získávání nových zkušeností a dovedností.

Dítě bere všechno nové jako hru, takže je velmi jednoduché jej nějak motivovat. Ale musíme si uvědomit, že interval jeho pozornosti je velmi krátkodobý, takže je potřeba aktivity velmi často střídat. Dítě samo je ukazatelem, který nám řekne, jestli už máme použít jinou taktiku nebo jestli ještě vnímá dostatečně starou hru.

Nejdůležitější ovšem je, aby bylo dítě šťastné a aby cítilo lásku svých bližních, rodičů, sourozenců, babiček, dědečků a prarodičů. To jsou největší stimuly, které má dítě do tří let a to by měli mít rodiče a vychovatelé na paměti.

První krůčky a slovíčka

První krůčky a slovíčka

Z miminka Vám pomalu ale jistě vyrůstá velký šikulka. Zcela jistě se brzy dočkáte velkého překvapení jak pro Vás, tak i pro Vaše dítko.

Autor obrázku: Nicky Eichmann

Na tyto důležité okamžiky se pečlivě připravte, protože jakmile udělá Vaše dítě první krůčky, nebo vypustí z pusinky první slůvka, bude zcela jistě k nezastavení.

Mnozí z Vás, rodičů, číhají s připraveným fotoaparátem nebo videokamerou, aby Vám neuniklo vůbec nic z dětského „poprvé“. I pro dítě je to důležitý okamžik, protože díky těmto „poprvé“ se posune dál ve svém vývoji.

Jakmile se dítko dostane do věku, kdy tyto poprvé mají zažít, všichni budou nedočkaví tohoto okamžiku. Většinou se ale stává to, že Vám unikne první krůček a slůvko, ne snad schválně, ale spíše proto, že musíte chodit do zaměstnání a stane se to právě v době, kdy budete mimo domov.

O to pak bude větší nadšení ve Vaší tváři, jakmile to Vaše dítě zopakuje. Dítě se bude svým způsobem chlubit před ostatními členy rodiny a přáteli, jak je šikovné, aniž by si to samo uvědomovalo.

Jakmile udělá Vaše dítě první krůček, bude k němu přidávat další a další a ani se nenadějete a nebudete mu stíhat. Budete se sami divit, jakou rychlostí se bude přesouvat z jedné strany místnosti na druhou.

Podobně je tomu i co se týče prvních slůvek, protože jen co z pusinky vypustí první zřetelné slůvko, nebudete ho moci umlčet. Bude se snažit znovu a znovu opakovat slova, která kolem sebe bude slyšet a brzy Vám z toho bude brnět hlava.

Autor obrázku: André Mouraux

Nic však nedokáže nahradit tyto okamžiky štěstí a radosti. Protože každý rodič má ohromnou radost z toho, když jeho dítě dokáže něco nového a samo dítě nadšení projevující se ve tváři, je něco úžasného.

Pokud o toto „poprvé“ přijdete, nic si z toho nedělejte, protože i pro Vás nastane poprvé v okamžiku, kdy to poprvé Vaše děťátko předvede Vám osobně.

Važte si každého okamžiku stráveného s Vaším děťátkem, protože tyto okamžiky nic nenahradí, stejně jako vzájemnou lásku a štěstí.