Vzteklouni – druhá část

Vzteklouni – druhá část

Řešení vzteklého chování není žádná snadná záležitost. Tresty a zákazy sice mohou napomoci ale také ne vždy. Mohou vést k ještě častějším záchvatům vzteku a pak rodičům nezbývá nic jiného, než – li to řešit s pomocí odborníků.

Autor obrázku: greg westfall

Některé chytré knihy radí, abyste se snažily problematické situace řešit v poklidu a rozčilováním Vás samotných. Některé zase radí: radikální řešení. Dělejte totéž co dělá Vaše dítě. Pokud doma ječí, mlátí a háže hračkami o zem, udělejte totéž, vydávejte podobné zvuky jako dítě a jakmile dítě uvidí jakoby přehrávání chování jich samotných, pro příště si své vzteklounství rozmyslí!

Zkuste každou radu a pomoc, na kterou narazíte! Pokud nezabere jedna, může zabrat jiná. I kombinace několika řešení naráz může pomoci Vaši situaci vyřešit. Pokud se však opravdu domníváte, že toto „Vzteklounství“ samy nezvládnete, pokuste se s odborníky, najít příčinu a řešení.

Autor obrázku: Life Mental Health

Důvodem může být i pouhá žárlivost na sourozence či druhého z rodičů. Vadí jim, že jim věnujete více času než jim samotným tak, jak dosud byly zvyklý. Je pochopitelné, že pokud se narodí do rodiny s již jedním dítětem další miminko, musíte mu věnovat více pozornosti. Dá se to ale řešit tím, že dítěti staršímu se budete věnovat v době, kdy miminko spinká nebo miminku věnuje péči druhý z rodičů.

I starší sourozenci potřebují mít pocit, že jsou důležití a dokážete jim věnovat Váš čas. Ujistěte je jak slovy, tak i činy.

Obrňte se pevnými nervy, pokud máte doma více menších dětí, protože zcela jistě mladší potomek od toho staršího odkouká jeho chování a bude se ho na Vás též pokoušet praktikovat. Pak to budete mít doma ve dvojím či více vydání a Vaše nervy budou na pochodu.

Nejdříve se pokuste najít příčinu jejich vzteku a pak vhodné řešení.

Vzteklouni – první část

Vzteklouni – první část

Mnoho rodičů se musí doma potýkat s dětmi „VZTEKLOUNY“. Je mnoho důvodů, proč se děti vztekají, ale v každém případě tím dávají najevo svou nespokojenost.

Autor obrázku: Tammra McCauley

Dokáží se však vztekat i kvůli pouhé malichernosti, jako to, že jim mladší či starší sourozenec bere hračky. Někdy je to kvůli tomu, že nedostanou ihned to, co chtějí. Je samozřejmostí, že pokud maminka či tatínek vaří, nenechá ihned všeho, co právě dělá a nepůjde jim nalít pití či podat nějakou hračku, jen proto, že si to hlasitým křikem a vztekáním vynucují.

Musí se snažit pochopit, že ne vždy je možné všeho nechat a „skákat“ jak dítě „píská“, ale že musí počkat, než doděláte to, co právě dodělat musíte. Připálený oběd by jim asi rozhodně nechutnat, či obtisk žehličky na jejich oblíbeném tričku.

Někdo sice může argumentovat tím, že malé děti z toho nemají rozum a je jim jedno, že můžete připálit jídlo nebo právě zrovna dáváte vyprat prádlo a nemůžete se jim plně věnovat. Záleží čistě na každém rodiči, jak si své dítě naučí, ale někdy ani opakováním toho, že musí chvíli posečkat, než doděláte právě započatou domácí práci, není nic platné.

Autor obrázku: daily sunny

Mnohdy je tím na vině rozmazlování ostatních členů rodiny, nebo tím, že pokud jsou na prázdninách u babičky a dědy, ti jim rádi splní, co jim na očích vidí a koupily by jim snad i „modré z nebe“. Co když si to ale Vy, ve svém již tak nabytém domácím rozpočtu, nemůžete dovolit? Pak se opět potýkáte se vztekajícím se dítětem. Protože málokteré dítě  a hlavně to malé, si nechá vysvětlit, že si to nemůžete dovolit koupit – že na to prostě nemáte peníze.

Mnozí z Vás se jistě setkali v obchodě s ječícím dítětem, které se válí po zemi a předstíraným pláčem si vynucuje koupení té či oné sladkosti či hračky. Rodiče těchto dětí by se pak nejraději propadly několik metrů pod zem, protože si připadají zostuzeni vlastním dítětem.